Care este cauza aparitiei -Tinea cruris-

19-02-2007
Avant
Nu este medic/terapeut
Avant
Va rog mult sa imi spuneti care sunt cauzele aparitiei "Tinea cruris", este ceva grav? Astept raspuns. Va multumesc.
20 comentarii
0
19-02-2007, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Sporii ciupercilor din mediul inconjurator care au tropism pentru om se dezvolta in zonele unde au conditii prielnice, adica intuneric si umezeala. Aceste conditii favorizante sunt in zona inghinala la barbati si partial la femei (la cele mai "plinute"), si in spatiul IV interdigital de la nivelul picioarelor. Dezvoltarea ciupercilor in aceste zone genereza o boala care, in functie de localizare se numeste fie Tinea cruris (in zona inghinala), fie Tinea pedis (in zona interdigito-plantara).
0
19-02-2007, ora 00:00
Avant
Nu este medic/terapeut
Avant
Va multumesc pentru ajutor !
0
27-10-2007, ora 00:00
marinescu
Nu este medic/terapeut
marinescu
aceasta boala, netratata, trece de la sine? si daca e netratata, are consecinte grave? astept un raspuns. va multumesc anticipat.
0
01-12-2007, ora 00:00
adnu
Nu este medic/terapeut
adnu
buna am si eu aceasta boala si de 1 luna nu mai imi trece si fac tratament cu nizoral. si se extinde pe testicule.incep sa ma speri. va rog sunetim ce sa fac
0
20-05-2008, ora 00:00
lili5
Nu este medic/terapeut
lili5
lomexin sau biazol
0
27-07-2008, ora 00:00
Lil tomy
Nu este medic/terapeut
Lil tomy
provoaca mancarimi cumva? ca am si eu niste pete in zona aia...va rog astept raspuns
0
10-07-2009, ora 10:28
ELENALUCIK
Nu este medic/terapeut
ELENALUCIK
BUNA ZIUA.AM 60 DE ANI.AM CITIT COMENTARIILE DE PE FORUM SI DEJA SINTR SPERIATA.IN 2006 AM FOST DIAGNOSTICATA CU TINEA PEDIS PLANTARA.MI S-A RECOMANDAT DE DR.DERMATIOLOG DE LA SPIT.CAROL DAVILA(MILITAR) TRAVOCORT UNGUENT SI PASTILE, CLORFENIRAMIN, LAMISIL. ATRECUT SI NU PREA.AM FACUT SI UN EX.MICOLOGIC LA LABORATORUL SPT.PROF.DR.LONGHIN.DE ACOLO MI S-A SPUS CA NU E EXZEMA SI NICI CIUPERCA.M-AM CULCAT PE O URECHE.DAR ANUL ACESTA A IZBUCNIT VIOLENT PE TALPI.PUSTULE, COJI, PE SUPRAFETE MARI:TALPI SI MAI ALES CALCAIE.MA PUTETI AJUTA?????NU MAI GASESC PE D.NA DR.CARE M-A TRATAT ATUNCI.VA MULTUMESC
0
07-09-2009, ora 18:46
laurentiuv
Nu este medic/terapeut
laurentiuv
buna..acum cateva luni mi.au aparut 2 pete in zona inghinala respectiv deasupra penisului..le.am ignorat iar acum sau marit si pielea se exfoliaza cand ma scarpin a avut culoarea rosie iar acum sunr galbuie si ma mananca dar nu exagerat, folosesc biazol de 3 zile..e vorba de tinea cruris?multumesc anticipat
0
08-09-2009, ora 17:48
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Da.
0
11-09-2009, ora 09:58
gilmour
Nu este medic/terapeut
gilmour
Buan ziua. imi cer scuze daca cumva, in intrebare voi ajunge putin inafara subiectului.
Exista posibilitatea, ca netratata, aceasta boala sa dea prurit in afara zonei inghinale? Desigur ca acolo isi formeaza si dezvolta "baza", insa sporii ajunsi in pile, se pot raspandi pe tot corpul, unde sa nu apara vizibil boala? Mediul propice de dezvoltare a acestora este umezeala si caldura. Va intreb, deoarece, cam in aceeasi perioada in care mi-a aparut boala, a debutat si un prurit groaznic. In timp am reusit sa inteleg sursa ce provoaca pruritul. Si anume, in momentul in care transpir, si pielea este incalzita, inevitabil, aceasta incepe sa se raceasca, datorita evaporarii apei, sau, o simpla adiere de vant, sau, imediat dupa o baie calda. Defapt aceste schimbari de climat a pielii, dauneaza cipercii. De aceea, va intreb daca este posibil cumva ca aceste atacuri pruriginoase, sa fie cauzate de aceasta ciuperca. Eu unul nu cred ca am vre-o alergie mai ales la frig, deoarece, nu apare pe pile nici macar un punct rosu, sau vre-o inflamatie, pielea ramanand curata, si cu o culoare normala. Zonele atacate de prurit sunt doar zonele in care pielea umeda se raceste, iar pruritul trece dupa ce pielea se incalzeste si se usuca. Va multumesc, si astept un raspuns. Ps, boala a inceput acum cativa ani, insa, am tratat-o babeste, la inceput am considerat-o ca fiin o "oparire" si foloseam doar pudra de talc. Pentru 4-5 ani nu s-a manifestat in nici un mod, insa de cateva luni, a revenit, iar pruritul a devenit insuportabil, si atacurile zilnice.
0
14-09-2009, ora 17:41
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Ar trebui sa mergeti la un consult dermatologic deoarece pruritul nu pare sa fie in legatura cu ciuperca din zona inghinala.
0
04-08-2010, ora 00:33
ELENALUCIK
Nu este medic/terapeut
ELENALUCIK
Buna ziua!
De cateva luni ma confrunt cu o stare ciudata pentru mine:nu pot dormi noaptea din cauza carceilor.
Ma trezesc speriata din somn cand picioarele mi se crispeaza;
daca nu ma scol din pat sa ma misc, imi intepenesc picioarele cu coapse cu tot
Mai mult imi amortesc mainile chiar stand degeaba!cu degete cu tot, mai ales de la coate pina la virful degetelor!
Am 60 de ani, hipertensiva gr.2, 170 cm si 100 kg si gusa cu noduli-hipotiroidie Hasimoto
Toate bucuriile acestea sint din 2003
Imi recomanda vreun domn dr..unde sa ma adresez sau ce pot face??
Banuiesc ca e ceva rau cu organismul meu!
Daca nu e cu suparare, as dori o parere autorizata
Va multumesc
Elena
0
08-08-2010, ora 19:29
ELENALUCIK
Nu este medic/terapeut
ELENALUCIK
Buna seara!
Am, , rasfoit, , pe forum si am gasit cateva raspunsuri date de dl.dr.MARIUS USCATU Chirurg glezna si Picior si am constatat ca mi se potrivesc cateva simptome ale pacientului caruia i-a raspuns dumnealui
Eu ma confrunt in fiecare zi/seara cu dureroasele crampe musculare la picioare si mai nou degete ambele maini mai ales cele 3 degete:mare, aratator, mijlociu
Am ameteli tot timpul, ma doare spatele si nu am somnul bun.As vrea sa incep cu INCEPUTUL pentru niste investigatii.Adevarat, am 60 de ani, 170 cm si 100 kg!Am diagnostic stabilit HTA gr.2 si Tiroidita Hasimota gusa cu multi noduli-hipotiroidie.Referitor la tiroida, dupa ce am mai citit pe forum, cred ca diagnosticul meu mai trebuie reevaluat.Am histerectomie totala bilaterala din 2002, fara neoplazm Credeti ca ma puteti ajuta cumva sa-mi caut sanatatea?Va multumesc din suflet si primesc orice informatie.
Numele meu este Constantin Elena -*


(*modificat de administrator)
0
15-08-2010, ora 14:35
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Cred ca nu ati postat unde trebuie intrebarea dvs! Aici vorbim despre ciuperci care apar pe piele!
0
26-10-2010, ora 16:32
mada19
Nu este medic/terapeut
mada19
Buna ziua!
De vreo 3 saptamani ma confrunt cu aceeasi problema-tinea cruris.de 2 saptamani urmez un tratament la sfatul medicului dermatolog:ketoconazol comprimate timp de 10 zile(una pe zi)si biazol crema(o data pe zi).dar, am o mare dilema..de unde am luat aceasta ciuperca(medicul mi-a spus ca de la toaleta de la scoala, de la un vecin etc, dar in ultimele 3 luni nu am folosit alta toaleta in afara de cea de acasa, desi nimeni in familia mea nu are aceasta ciuperca si nimeni nu a luat-o de la mine dupa ce mi-a aparut desi medicul dermatolog mi-a spus ca se ia foarte repede si nu a fost asa), dar fratele meu a fost diagnosticat cu o micoza la unghia unui deget de la picior.de la el sa se fi transmis un microb si la mine?as dori sa stiu si parerea dumneavoastra, cum se ia aceasta ciuperca, de ce sa ma feresc, este contagioasa, si cam in cat timp imi trece, cat sa urmez acest tratament?Astept un raspuns daca se poate!

Multumesc anticipat!
0
26-10-2010, ora 16:35
mada19
Nu este medic/terapeut
mada19
Inca ceva, fratele meu a fost diagnosticat cu acea micoza in urma cu vreo 4 luni!

Multumesc!
0
02-11-2010, ora 21:23
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Ciupercile se inmultesc prin spori care sunt dusi de vant si se dezvolta in locuri unde este intuneric, caldura si umezeala.
Nu este necesar sa fi luat acea ciuperca de undeva !
Ea a aparut pentru ca in zona inghinala si intre degetele de la picioare sunt conditii sa se dezvolte !
Tratamntul dureaza o luna, dar numai cel cu unguente!
Ketoconazolul nu-l luati mai mult de 7 zile!
0
25-08-2011, ora 20:31
mamico
Nu este medic/terapeut
mamico
Stimate Domnule Dr. sunt sanse de vindecare totala din boala aceasta de piele" Tinea Corporis" ?
Cum dau caldurile imediat apare pata rosie in forma de semiluna si incepe sa se extinda pe brat sau pe picior.
Am facut tratament cu tablete de Ketokonazol, cate 2 tabl./ zi si local cu crema de Nizoral si Biazol 2 luni. Acum mai apar 2 - 3 bubite rosii pe deget sau pe brat. Ar trebui sa fac tratament de intretinere cu tablete din cand in cand ?.stiu eu la vreo 2 - 3 luni odata ? Si cate zile ? Sau nu se pot arde acesti fungi cu raze laser ? Nu au un tratament puternic ca sa-i distruga de tot si sa numai apara ?
Va multumesc pt. timpul acordat si mie. O zi buna va doresc.
0
22-09-2011, ora 20:42
laurad
Nu este medic/terapeut
laurad
buna seara!...am tinea corporis...am si tratament...dar acuma cand am cautat mi mult despre tinea am vazut ca sunt de mai multe feluri...maintereseaza daca tinea corporis se pote raspandii si inghinal sau la nivelul scalpului...sau nu au nico legatur...aceasta fiind doar pe corp...Cauze am inteles ca ar fii mai multe printre care si animalele...am lut acum 2 luni o pisicuta de afara care saraca s-a ovedit a avea si raie auriculara am tratat-o...e cumva sa aiba vreo legatura sau poate ea sa fii fost purtatoare de tinea corporis si cum o scap...ii zic veterinarului sau pe animale trece...asta daca cumva stiti de animale...in principiu ma intereseaza daca exista leg intre tinea corporis si cruris si ea la scalp...daca extind in zomele resp..multumesc mult!
0
21-04-2012, ora 07:52
delllia
Nu este medic/terapeut
delllia
Poate domnul doctor va fi amabil sa ne raspunda ce boli pot intretine aceste ciuperci.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Alte subiecte care v-ar putea interesa:

Mai multe informații despre: Tinea

Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: