durere...la articulatia de la sold

23-04-2013
metukaseli_61
Nu este medic/terapeut
metukaseli_61
Simt o durere destul de des la articulatia de la sold... stiu ca am anceput de coxartroxa, am avut dereri mai rare... si medicul mi-a recomandat yoga flex cite o pastila pe zi, doua luni da si doua nudin 2009.de atunci nu am mai fost la consultpt. lucrez in italia am aflat ca catilajul de rechin este bun, momentan am la mine yoga flex ar trebui sa i-ai 2 la zi si permanet sau ce perioada de tratament ami recomandati?
9 comentarii
0
24-04-2013, ora 09:34
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Este vorba despre suplimenti alimentari si nu despre medicamente (suplimentii alimentari nu au vreo actiune dovedita prin studii stiintifice serioase, spre deosebire de medicamente).
Prin urmare, fie ca luati aceste produse fie nu, articulatia nu se modifica in vreun fel, iar durerea este dependenta numai de solicitarea de tip mecanic a articulatiei artrozice.
Singura modalitate de a evita suferinta consta in evitarea drastica a eforturilor fizice (stat in picioare, mers pe jos etc).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
24-04-2013, ora 22:37
metukaseli_61
Nu este medic/terapeut
metukaseli_61
Un raspuns drastic fara speranta!, de ce numai medicamentele? care defapt au si reactii adverse, cosiderati ca sant bune? Eu nu sant de acord si cu tratament natural se pot face tratamente.Si nu mia-ti spus de nici un remediu?...?ca si cum nu e nimic de facut!si eforturi mari nu fac deloc...
0
24-04-2013, ora 22:46
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
M-ati inteles profund gresit: eu nu pledam pentru medicamente, ci doream doar sa va atrag atentia asupra diferentei profunde dintre medicamente si suplimenti alimentari. Medicamentele au o actiune documentata stiintific, exact ceea ce le lipseste suplimentilor alimentari.
V-am explicat de asemenea ca exista un remediu foarte eficace, reprezentand adevaratul tratament: reducerea drastica a efortului fizic.
Este singurul tratament imaginabil pana in momentul endo-protezarii articulatiei.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
24-04-2013, ora 22:54
metukaseli_61
Nu este medic/terapeut
metukaseli_61
pe mine ma doare si fara sa fac eforturi fizice si mai ales noaptea... e trist ca sa-mi spuneti ca ca nu sant remedii ceea ce nu pot sa cred..
0
25-04-2013, ora 12:55
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Asa dupa cum v-am precizat, exista un remediu cu adevarat spectaculos prin efectele asupra calitatii vietii, si anume endo-protezarea articulatiei.
Ramane sa stabiliti daca prejudiciul functional actual (durere, impotenta functionala, perimetru de mers etc) justifica protezarea articulatiei.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
07-03-2019, ora 18:42
Nic Dobre
Nu este medic/terapeut
Nic Dobre
Domnule doctor Uscatu, aveţi respectul meu pentru nobila meserie pe care o practicaţi. Şi pentru faptul că răspundeţi "pro bono" pe acest website unor oameni care au probleme de sănătate. Dar să ştiţi, fără supărare, un pic de modestie nu strică nimănui.

"Prin urmare, fie ca luati aceste produse fie nu, articulatia nu se modifica in vreun fel"
De unde ştiţi? Aţi făcut dumneavoastră un studiu ştiinţific care să ateste că produsul naturist respectiv nu ajută la regenerarea cartilagiilor?

Apropo, eu iau Yogaflex pe baza unei reţete emisă de un doctor cu background profesional consistent şi impecabil. O fi ştiind el ceva, nu?
Hai să nu mai fim categorici în afirmaţii şi să nu uităm că bunicii noştri îşi tratau inflamaţiile cu ceaiuri şi cataplasme.
0
04-11-2020, ora 06:41
N.nina
Nu este medic/terapeut
N.nina
Buna ziua domnule doctor. Am fost dignosticata cu.coxatroza sold stâng...imi puteti spune va rog daca terapia cu ozon ajuta la ceva?mentionez ca sunt de sex feminin am 45 de ani 1.62 m si 67 de kg
Vă mulțumesc anticipat
0
06-11-2020, ora 12:19
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua,
Coxartroza reprezinta distrugerea articulatiei coxo-femurale (sold).
Este un proces definitiv si evolutiv si inca nu s-au descoperit metode de stopare sau de "vindecare" a acestei distrugeri.
Terapia cu ozon poate avea alte utilizari, dar nu influenteaza o articulatie deja distrusa.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
06-11-2020, ora 13:09
N.nina
Nu este medic/terapeut
N.nina
Vă mulțumesc mult
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Soldul marcatorului - primul ajutor
  •