Efecte secundare Lagosa

15-04-2023
lifetravel
Nu este medic/terapeut
lifetravel
Mi s-a recomandat sa iau Lagosa de catre medicul meu (2 drajeuri pe zi) pentru ALT usor crescut (in jur de 60-65). Restul analizelor sunt normale. Nu este clara cauza dar este posibil cauzata de alte medicamente (am regim alimentar sanatos, negativ la virusurile de hepatita, etc).

Am constatat ca dupa aproximativ o luna de tratament Lagosa ALT se normalizeaza. Problema este ca imi da efecte digestive neplacute in principal dimineata: greata si dureri de stomac. Daca nu iau LAgosa dupa 2 luni ALT creste iarasi.

CAre ar fi o strategi de a mentine un tratament adjuvant cu minimizarea acestor efecte adverse?
1. SA iau numai una pe zi? Este suficient pentru ficat?
2. Sa alternez cu alte suplimente (Esentiale de pilda) si cam cat de des sa alternez? La 1-2 saptamani?
Pe de alta parte nu as vrea sa le iau degeaba...Adica as vrea sa le dau posibilitatea sa isi faca efectul scontat

Mai mentionez ca acum 2 ani am fost diagnosticat si cu gastrita cronica si nu imi este clar daca Lagosa este contraindicata la asa ceva. Pe prospect nu scrie nimic in acest sens.
2 comentarii
0
15-04-2023, ora 16:37
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Buna ziua.
Exista persoane care au arsuri cu Lagosa. Nu e bine sa continuati daca aveti astfel de efecte secundare (greata, dureri de stomac).
Incercati Glutathion GNC 500 mg. E scump dar se vor normaliza analizele. E 400 lei pentru doua luni. Se face o cura de 3-4 luni si se refac analizele. Scapati se de steatoza daca aveti.
0
15-04-2023, ora 16:54
lifetravel
Nu este medic/terapeut
lifetravel
Multumesc. Nu am steatoza. Am facut ecografie la ficat si nu se vede nimic anormal
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • TGP şi TGO mărite - cauze posibile şi explicaţii (transaminazele)
  •