Infectie urinara cu E coli - Prostatita

16-09-2008
pascut
Nu este medic/terapeut
pascut
Buna ziua

Am observat cu o luna in urma ca dupa ejaculare glandul se inrosea in jurul canalului penian. Fiind putin ingrijorat m-am adresat unui dermato-venerolog care a constatat lipsa oricarei secretii si mi-a recomandat efectuarea unor analize de urocultura si spermocultura si apoi sa ma duc la un urolog.

In urma analizelor au reiesit prezenta unor culturi de E coli atat in urina cat si in sperma.

Antibiograma arata astfel:
(spermocultura)
Escherichia Coli
sensibil la: Ampicilina, Amoxicilina+acid clavulanic, Cefuroxim, Cefotaxim, Ciprofloxacin, Doxiciclina, Gentamicina, trimetoprim+tazobactam

(urocultura)
Escherichia Coli (peste 100000 UFC/ml).

Sensibil la: Ampicilina, Amoxicilina+acid clavulanic, Cefuroxim, Cefotaxim, Colistin, Norfloxacin, Gentamicina, Nitrofurantoin.

Am fost la un domn urolog si mi-a dat Augmentin 1g x2 pe zi timp de 10 zile plus 2x Flucovim 150. La o saptamana dupa terminarea tratamentului, au aparut din nou simptomele (roseata si o oarecare jena pe uretra).

O sa ma duc sa refac analizele desi e clar ca infectia a recidivat. Ce as putea sa fac in continuare?
Sex am facut doar protejat, prietena mea si-a facut analizele si totul a iesit bine. Singurul lucru care il suspectez este ca am fost la strand.

Ce ma sfatuiti? Ce tratament sa fac si ce investigatii sa mai fac? (Mi-e groaza sa revin la acel urolog sa-i spun ca tratamentul nu a dat rezultat mai ales ca dupa 10 zile de antibiotice cu Augmentin a inceput sa ma doara ficatul insa durerea s-a oprit dupa ce am terminat tratamentul).
1 comentarii
0
20-03-2010, ora 16:29
nyrod53
Nu este medic/terapeut
nyrod53
frate ce faci, cum tii, ai scapat de diavolita asta de E Coli ? Te rog spune si la altii ce ai facut.Multa sanatate
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.