IRC Stadiu 3B

10-02-2011
l@vinia
Nu este medic/terapeut
l@vinia
buna ziua tuturor!am si eu o problema am fst diagnosticata in 2009 cu insuficienta ranala cronica stadiu 3B, nefropatie de reflux si pielonefrita cronica, iar din 2009 pana in prezent nu am mai fost la nici un fel de control renal, saptamana asta am sa ma internez la bucuresti pt aprofundarea investigatiilor dar sincer sunt cam in dubii deoarece mi-e frica de rezultatul acestora.am 21 de ani si nu as vrea sa ajung inca la dializa.am urmat si tratament fara nici un rezultat bun.astept raspunsuri de la medici daca se poate, mi-e groaza de ce va urma!va multumesc
23 comentarii
0
12-02-2011, ora 20:03
Olgutzas
Nu este medic/terapeut
Olgutzas
draga lavinia, am mai vorbit cu tine, trebuie sa intelegi ca exista doar 2 variante: una este dializa si a doua transplantul de rinichi! Alt tratament nu exista pt irc!Te rog frumos sa ma asculti si sa mergi la doctor sa vezi care este starea ta! In cazul tau nu se pune problema de ceea ce vrei, ci de ceea ce trebuie facut!!! Te rog mult sa te duci la doctor, nu mai sta!!! Sunt si copii de 3 ani, sau mai mici la care li s-a facut transplant sau care fac dializa, pt ca doar asa li s-a putut salva viata! Trebuie sa fii curajoasa, pe primul loc trebuie sa fie viata ta, nu frica! Sper ca o sa mergi la medic, din nou te rog sa mergi si sa ma asculti! Si eu am trecut prin asta, stiu ca e greu, dar tu trebuie sa intelegi ca doar prin transplant sau dializa poti supravietui!!! Te pup!
0
12-02-2011, ora 21:40
Olgutzas
Nu este medic/terapeut
Olgutzas
cand ai de gand sa te internezi? daca nu luni, atunci dc poti te rog sa iti faci analizele astea: creatinina si ureea. S-ar putea sa nu ai valori foarte mari inca, as vrea sa imi scri sa vad cum ai analizele. Acum mi-am dat seama ca ai nefropatie de reflux, s-ar putea sa ai stenoza renala care poate duce la reflux si care se poate rezolva in mod normal prin introducerea unui stend, astfel s-ar putea sa isi reia rinichiul functia, sper sa se poata rezolva asa, sa nu mai trebuiasca sa faci dializa. Cand te internezi sa ceri neaparat sa ti se faca o ANGIOGRAFIE RENALA pentru a vedea daca ai stenoza renala(ingustarea venei), sa insisti!!! Daca ai stenoza, atunci trebuie sa ti se puna un sternd pt a largi vena, daca nu zice nimeni de stend sa zici tu!!! noteaza-ti dc nu ti minte! Exista posibilitatea ca prin largirea venei rinichiul sa inceapa sa functioneze din nou normal. Chiar daca nu ai stenoza, s-ar putea ca gura de intrare a urinii in vezica sa nu functioneze cum trebuie si asta sa fie cauza refluxului, si in acest caz se poate face operatie!!! Daca iti amintesti spune-mi te rog cat ai avut ultima data urea si creatinina!!! Trebuie sa iti faci neaparat aceste investigatii pt ca astfel s-ar putea sa scapi de dializa! Ar fi foarte bine sa se rezolve asa, pt ca in momentul in care ajungi pe dializa singura solutie e transplantul.Cu pielonefrita poti trai linistita cu regim si tratament. Sper sa citesti mesajul asta la timp! Sa imi scri cat de repede poti! Iti tin pumnii! Te pup
0
16-02-2011, ora 21:34
l@vinia
Nu este medic/terapeut
l@vinia
sal...draga mea mie asa imi scrie pe biletul de externare nefropatie de reflux si pielonefrita cronica..maine de dim plec la bucuresti.u ti-am mai scris k am fst la munca si n-am mai avut timp sa intru pe forum.knd ma intorc o sa iti scriu sa iti zik ce-am facut...ma ingozeste ce mi-ai scir mai sus.:(((.abia astept sa vad cat mai am creatinina si toate cele.creatinina am avut-o 1.87 urea nu stiu kt am mai avut-o k sunt rezultatele la med de familie...te-am pupat.vbm knd ajung aksik!!ciao
0
16-02-2011, ora 22:46
Olgutzas
Nu este medic/terapeut
Olgutzas
Iti tin pumnii! Doamne ajuta sa fie bine si sa se rezolve cat mai simplu! Te pup
0
19-02-2011, ora 20:25
l@vinia
Nu este medic/terapeut
l@vinia
sal.am revenit de la bucuresti km fara nici un rezultat clar..adik ik nu mi-au dat un diagnostic sigur...a ramas k miercuri pe 23 sa ma deplasez din nou la bucuresti pt un tomograf sa vedem sigur ce si cum.creatinina o am 1.52 m-a gasit sub-ponderala si km atat monentan.te-am pupat...ast rasp.
0
20-02-2011, ora 08:20
Olgutzas
Nu este medic/terapeut
Olgutzas
salut, destul de buna creatinina, cam cata apa bei pe zi??? poate daca ai bea mai multa, tzi-ar mai scadea creatinina. sa stii ca majoritatea persoanelor cu probleme de rinichi sunt un pic mai slabe, is foarte curioasa ce o sa iasa la CT, sper sa imi scri, te pup si sper sa se afle exact ce si cum, bafta! te pup
0
23-02-2011, ora 19:42
l@vinia
Nu este medic/terapeut
l@vinia
salut!!am venit azi de la bucuresti am fct CT-ul rezultatul il aflu vineri dupa 2 ma duk sa-l iau sa vd ce si qm...o sa stau foarte stresata pana atunci.ma doare mana de la substanta de contrast mi s-au umflat venele sper k pana maine sa-mi treak..maine ma duk si la ginecologie k mi-a iesit o infectie la urocultura si nu se stie de la ce e de la rinichi sau de la vagin akm sa vad maine.o sa te mai tin la curent cu ce se intampla...pupyky:*:*:*vbm
0
23-02-2011, ora 19:44
l@vinia
Nu este medic/terapeut
l@vinia
apa beau km 1.5L km asa nu cred k mai mult sau mai putin km in jur de 1.5L.
0
23-02-2011, ora 20:36
Olgutzas
Nu este medic/terapeut
Olgutzas
Ok, sunt si eu foarte curioasa, apa ar trebui sa bei cel putin 2, 5 litri, sa imi scri si ce iti zice de la ginecolog. Sper sa ti se dezumfle venele Pusi
0
24-02-2011, ora 21:14
l@vinia
Nu este medic/terapeut
l@vinia
am fst azi la ginecologie si mi-a gasit candidoza mi-a dat tratament dar nu ma pune sa iti zik cu ce k nu sh n-am reusit sa citesc pe reteta.vena mi s-a desumflat am scapat doar ma mai doare urma atat maine ma duk sa aflu rez la tomograf si te anunt ce si qm...tu ce-ai mai fct? qm te mai simti???daca nu ma interneaza maine la bucuresti ramane sa mai vbm maine seara knd ma intorc..te-am pupat...ai grija de u...ciao
0
25-02-2011, ora 14:10
Olgutzas
Nu este medic/terapeut
Olgutzas
Eu sunt ok, acum am terminat antibioticul, sper sa nu mai am probleme. Astept sa imi scri, sper sa fie bine. Te pup
0
27-02-2011, ora 17:16
l@vinia
Nu este medic/terapeut
l@vinia
buna...am revenit home in sfarsit am scapat de umblat pe la spitale k deja mi se km urase, am revenit cu o pielonefrita acutizata cronica si cu o boala cronica de rinichi stadiu 3 a cik nu e IRC inca, creatinina 1.52 nu foarte mare momentan am regim si tratament pt 6 luni dupa care iar control echograf analize etc sper sa fie bn.la tomograf mi s-a despistat o malformatie din nastere pe partea dreapta adik rinichi dublu cu 2 bazinete lipite iar canalul de scurgere a urini este foarte stramtorat ceea ce nu permite urinii un curs normal..te pup..ai grija de ty...
0
27-02-2011, ora 17:44
Olgutzas
Nu este medic/terapeut
Olgutzas
Ok, da ti-am zis ca nu e mare creatinina, ma bucur ca nu e inca IRC, fii foarte atenta la ce iti spun acum...vb cu medicii despre introducerea unui stend pe canalul urinar, pt largire, asa ai sanse mult mai mari sa nu ajungi la IRC, pt ca deja ai pielonefrita cronica, dar ti-am zis cu aia poti trai mult si bine dc ti regim si ai mare grija, ingustarea aia ajuta la evolutia spre IRC, te rog sa ma asculti, stiu ce vorbesc, si eu am avut tot asa si din cauza ca nu s-a facut ce trebuia am ajuns la dializa. Te mai rog sa faci tot posibilul sa bei cel putin 2, 5 litri de apa!!! As fi vrut sa stiu ce alta boala de rinichi ai...nu ai intrebat in ce stare e rinichiul stang??? Ca ai putea sa o duci f bine numai cu ala dc e sanatos. Mai da-mi detalii daca stii, Sper sa fie bine, te pup si ai foarte mare grija de tine!
0
27-02-2011, ora 20:15
l@vinia
Nu este medic/terapeut
l@vinia
la stangul nu am nik defapt asa mi s-a spus...apa ma chinui sa beau defapt lichide mai mult ceai..in leg cu boala de rinichi decat atat scrie pe foaia de externare boala cronica de rinichi stadiu 3A.o sa vb si d c mi-ai spus tu ms mult oricum.mi-ai fst de ajutor sa zik asa virtual.te pup draga mea ai si tu grija de u...
0
28-02-2011, ora 08:05
Olgutzas
Nu este medic/terapeut
Olgutzas
Ok, dc mai ai nevoie de sfaturi sa imi scri, poate o sa te pot ajuta...te pup
0
28-02-2011, ora 10:52
l@vinia
Nu este medic/terapeut
l@vinia
ok draga mea oricum o sa iti zik azi clar ce mi-a iesit si analize echograf etc k rezultatele nu le aveam aksa ti-am vb mai mult din amintiri dar azi le iau si iti scriu sa vdm ce si cum ti-am zis mi-ai fst de ajutor.ms mult...sa iti dea D-ZEU multa sanatate!!!
0
28-02-2011, ora 12:26
l@vinia
Nu este medic/terapeut
l@vinia
uite draga mea ce mi-a iesit la echograf la bucuresti iti zik doar de rinichi k restul e ok..
Rinichi drept :ax lung 10cm, contur neregulat, corticala cu ecogenitate normala, aspect de rinichi dublu, imagine transonica ramnificata 1.2cm, (chist?, distensie pielo-caliceala?), fara calculi.
Rinichi stang:pozitie normala, contur neregulat, corticala ecogenitate normala, posibil duplicatie pielo-caliceala, imagine transonica ramnificata, alungita 1.3/4.5(chist?, ectazie a sistemului PC superior?), fara imagini de calculi.
Vezica:evacuata
Uter:uter si organe anexe nu se vizualizeaza.
Spatiu retroperitoneal:fara adenopatii retroperitoneale. si km atat la ecograf si mai am si niste analize...
Urocultura inclusiv antibiograma pt culturi pozitive:Pozitiva
Calciu ionic:3.8 valori normale:4.3-5.2/mg/dl
Creatinina:1.52 val norm:0.6-1.2/mg/dl
RDW-CV-17.1 val norm:11.5-14.0/%
MCH-23.8 VAL NORM:27.0-32.0/pg

momentan km atat o sa iti mai scriu k ti-am zis azi iau si rez d la tomograf k nu il am aksa.te pup
0
28-02-2011, ora 19:19
l@vinia
Nu este medic/terapeut
l@vinia
uite diagnosticul de externare de pe urma tomografului::rinichi cu dimensiuni normale, aspect de lobulatie fetala:hipertrofie de coloana Bertin bilateral.
Sindrom de jonctiune pielo-ureterala bilateral, cu hidronefroza secundara grad 1-2.
Bifiditate pielo-caliceala stanga.
La EKG: bradicardie sinusala...si km atat astea sunt rezultatele:*:*:*:*:*
0
28-02-2011, ora 20:46
Olgutzas
Nu este medic/terapeut
Olgutzas
Primul lucru pe care trebuie sa il faci este sa iti tratezi infectia, pe langa antibioticul care este indicat in antibiograma sa iei si Uroval Manosa, sa bei ceai de cimbrisor / merisor (dar nu in exces, cel mult un litru de ceai pe zi, restul apa plata sau alte lichide). Trebuie sa iei calciu ori sa consumi mai multe alimente cu continut de calciu, ori sa iei calciu efervescent. Pt tratarea hidronefrozei este necesara o interventie chirurgicala pt a indeparta obstructia care impidica functionarea normala a rinichiului. Aceasta operatie se face la Institutul de Urologie si Transplant Renal Cluj-Napoca. Nu stiu daca se face la Bucuresti(am sa incerc sa aflu). Despre bradicardie trebuie sa ma mai documentez sa vedem ce e de facut. NEAPARAT sa faci interventia pt rinichi!!!!!!!!!! Te rog sa imi spui cum ai pulsul in general. Te pup
0
28-02-2011, ora 21:19
Olgutzas
Nu este medic/terapeut
Olgutzas
Am uitat sa te intreb..ce antibiotic ti-au zis medicii sa iei pt infectie? Ce tzi-au zis ei sa faci in legatura cu rinichii si bradicardia? Pusi
0
01-03-2011, ora 14:05
l@vinia
Nu este medic/terapeut
l@vinia
tratament am asa: tavanic 500mg cate 1tb zilnic 7 zile
nitrofurantoin 100mg cate 1 tb zilnic o luna
urovaxom cate 1dg zilnic 90 de zile
urisan cate 1 dg de 2 ori/zi 10 zile lunar repetat 6 luni
2L lichide zilnic(apa plata sau ceai de merisor)si atat.pt bradicardie nu mi-a recomandat nimic...cu pulsul stau km prost, am tot timpul membrele reci, indiferent de anotimp..te pup.medicul mi-a zis k ink nu e cazul de operat aceea hidronefroza acum nu sh ce sa mai cred...
0
01-03-2011, ora 16:16
Olgutzas
Nu este medic/terapeut
Olgutzas
Ok, pai eu zic ca e bun tratamentul(presupun ca e conform antibiogramei). Tinand cont ca iei urisan, nu mai e cazul sa iei si uroval manosa pt ca e acelasi lucru. Pt bradicardie din pacate nu este tratament care sa poata fi administrat acasa, doar stimulatorul cardiac, dar nu cred ca e cazul incearca sa nu iti mai faci atatea griji, poate ti se regleaza si pulsul. Daca ai prieten spune-i si lui sa isi faca o urocultura, poate are si el infectie, sau poate nu e tocmai sterila, in cazul asta tu o sa faci iar si iar infectie pt ca el nu s-a tratat. Nu stiu dc trebuie amanata chestia cu hidronefroza, pt ca se poate agrava situatia...acum stii cum eu nu sunt medic... Trebuie oricum sa ai grija sa nu mai faci infectie urinara, de la asta iti creste creatinina si de la sters! Sper sa fie bine! Te pup
0
01-03-2011, ora 19:50
l@vinia
Nu este medic/terapeut
l@vinia
dap ideea cu grijile si stresul ai drepatate ma km stresez din orice nimic si nu e bn.medicul mi-a zis k astfel de infectii o sa tot fac asociate cu dureri de rinichi, stari febrile.asta e...intr-un timp luam tador dar medicul mi-a interzis strict sa-l mai folosesc deoarece are in compozitie morfina si nu e cazul sa-l mai iau.te pup.ai grija de u...
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Alergarea la maraton poate provoca insuficiența renală acută
  •