Nod în gât la deglutiție.

05-04-2018
Andrew09
Nu este medic/terapeut
Andrew09
Să trăiți!!Din luna ianuarie mă confrunt cu o problemă foarte deranjantă, și anume senzația unui nod în gât care apare de câte ori înghit mâncare, când consum dulciuri sau lichide fierbinți.Tot din aceeași lună mănânc doar alimente moi și sub caloric, motiv pentru care am slăbit 16 kg...Am fost internat și mi s-au făcut o serie întreagă de analize, de la organe până la manometrie esofagiană, de la consult ORL până la chirurgie OMF.Am făcut și endoscopie esofagiană și nimic.Clinic sănătos.Și totuși, de ce apare acest nod în gât??Înghit cu teamă ca să nu mă înec și mestec foarte atent până când alimentele se transformă în pastă.E posibil ca toate astea să fie din cauza Xerostomiei pe care o am, sau din alte motive?? 
P.S. : De două zile am observat o venă accentuată pe omuleț.
4 comentarii
0
06-04-2018, ora 20:59
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1 cine a pus diagnosticul de Xerostomie ? simptomelle, cauza aparitieei?
2ai citit pe forum ce am mai scris despre aliemntele acre, acide, citrice.. care Nu trebui econumate fiindca usuca faringele si duc la nod in gat?
3. ce uleiuri naturale, din plante, spreiuri uleioase ai folosit ca sa hidratezi faringele?
4 de ce te examinezi in gat ?? daca nu ai studii medicale?
0
07-04-2018, ora 06:40
Andrew09
Nu este medic/terapeut
Andrew09
Diagnosticul de Xerostomie a fost pus de un chirurg OMF, iar în gât am fost examinat de medici, domnule doctor.Cu deosebit respect vă spun că nu am îndrăznit niciodată să-mi pun diagnostice sau să iau tratament după ureche...Uleiuri naturale din plante sau spray-uri uleioase pentru hidratarea faringelui nu mi-au fost prescrise.
Marea problemă este că nici nu pot mesteca din cauza lipsei de salivă...
Vă mulțumesc pentru răspuns și vă doresc Paște Fericit și multă sănătate!!
0
08-04-2018, ora 21:07
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
procesul fiziologic al deglutitiei s e face prin alunecarea mucoaselor, care trebuie sa fie acoperite de un mucus fluid, lucios care sa lunece
daca e uscata/... normal ca nu luneca
1regim alimentar aproape complet vegetarian, fara lactate, carne putina si peste, fructe 2-3 zi
in rest multe legume in salate cu ulei.. fara lamai, , otet si alte citrice
2 la plafar toate uleiurile din plante si spreiuri care gasesti
0
17-04-2018, ora 10:14
Andrew09
Nu este medic/terapeut
Andrew09
Mulțumesc frumos!!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.