poti ramane insarcinata in a 16-a zi?

08-03-2009
anemari2000
Nu este medic/terapeut
anemari2000
E prima luna cand iau marvelon 28. Doctorul mi-a zis ca nu sunt protejata in totalitatae in aceasta luna. pot ramane insarcinata? aseara am luat a 16-a pastila si nu ne-am protejat.
6 comentarii
0
08-03-2009, ora 16:46
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Nu poti ramane insarcinata, esti protejata.Sa nu faci pauza intre folii si sa iei corect pilulele, zilnic, cam la aceeasi ora.Si sa nu fumezi.
0
09-03-2009, ora 18:05
anemari2000
Nu este medic/terapeut
anemari2000
cum sa nu fac pauza intre folii? nu sunt cele 7 zile da pauza in care trebuie sa -mi vina??
0
10-03-2009, ora 08:53
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Exista Marvelon cu 21 de pilule - doar la acestea faci 7 zile pauza - si Marvelon cu 28 de pilule, de care ai tu, si la care nu se face pauza de nici macar o zi.Daca te uiti cu atentie pe folie, observi ca ultimile 7 pilule, din ultimul rand, sunt mai mici ;acestea se numesc pilule "inactive ", ce nu contin hormoni, si care corespund celor 7 zile de pauza.In timp ce vei lua acestea iti va veni ciclul.Dar cine ti-a dat contraceptivul nu ti-a explicat cum sa le iei?
0
10-03-2009, ora 14:55
anemari2000
Nu este medic/terapeut
anemari2000
Mi s-a explicat cum tr sa le iau. Dar fiind inactive mi s-a spus sa nu le inghit. degeaba le iau.
0
10-03-2009, ora 17:04
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Atunci de ce nu ti-a dat Marvelon cu 21 de pilule? Au si acelea 7 rolul lor, altfel nu s-ar mai fi fabricat doua tipuri de Marvelon. Tu faci cum vrei, dar trebuie sa respecti regulile diverselor tipuri de contraceptiv.
0
22-09-2009, ora 21:39
An33
Nu este medic/terapeut
An33
Am si eu o intrebare...daca iau marvelon 28 ramane insarcinata nu la iau la aceeasi ora dar le iau zi de zi sa intamplat sa fiu plecata si sa nu le iau 3 zile dupaia am reluat de la pastila unde am ramas...am 3 zile de cand mia trecut ciclul menstrual..am facut sex cu prietenul meu si a ejacuat in mine..exista riscuri sa raman insarcinata??...raspundetzimi va rog!...
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Diferența între sarcină și sindromul premenstrual
  •