Probleme cu ficatul

19-03-2019
Esmerlanda
Nu este medic/terapeut
Esmerlanda
Buna ziua.Vin cu o intrebare, ca nu stiu unde sa apelez.Eu sunt in Germania.Si aici este foarte greu de gasit un medic bun care sa ma indrume.De 5 luni ma simt foarte rau dar acum e chiar rau, simptome:durere in partea dreapta sus, ameteli, slabire mare, am pierdut si multe kilograme in interval scurt 10 kg, sunt palida mereu, si imi tremura tot corpul, nu pot manca nimic, orice as manca ma iau crampele in burta, am multe gaze mereu si gata.Eu mananc toata ziua doar banane.Si intr-o zi acum recent am mers aici la un spital ca abia stau pe picioare.Mi s-au facut analize de sange.Mi-a iesit Bilirubina mare 1, 70.si mi s-a pus un diagnostic care nu l-am auzit in viata mea.Morbus Meulengracht.Ca asta mi-ar provoca stariile ce le am.Si stare mereu de oboseala.Problema ca as fii vrut ca un medic de familie roman sa imi poata spune exact ce este Bilirubina si daca arata ca am ceva legat de ficat.Medicul este in concediu aici.Altii sunt nemti.Am mers ieri la unul si mare lucru nu mi-a spus.Ca ar trebui sa merg inapoi in Spital pt investigatii.Si eu ma plimb asa si stau bolnava.Credeti-ma ca nu stiu ce sa fac.Nici la munca nu mai pot merge.Ca abia stau pe picioare.Ar fii mai multe la mine.Eu in 2012 tot in Germania am facut niste teste mi s-a spus ca sunt alergica la lactate si gluten.De atunci si pana in prezent imi cumpar produse alimentare fara lactose si gluten(paine glutenfree)dar observ ca acum nici din astea nu mai pot manca ca oricum am crampe si merg la toaleta.Eu am facut si de 3 ori gastroendoscopie la stomac, tot aici in Germania, mereu ca am Helicobacter, luam antibiotic.Am si imunitatea foarte scazuta.Ca de mica am luat doar medicamente si de ex acum cand sunt racita orice as lua nu ma ajuta.Si ma racesc repede.Am avut si vreo 4 anestezii totale si astea cred ca nu sunt bune si mi-au afectat ficatul.Dar ei spun ca nu am boala de ficat.Dar pana nu fac ceva analize nu stiu.Mi-e frica sa nu am o boala de ficat.Eu as dori sa stiu ce ar trebui sa fac, ce investigatii?Ce analize speciale pentru ficat, ca sa stiu daca am vreo boala.La spital mi s-a spus ca ar trebui sa fac endoscopie la intestine sa vada poate am probleme ceva.Eu ajung sa ma usuc pe picioare si nu mi se spune diagnosticul.Slabesc ca nu pot manca.Sau daca sunt anemica sa mi se faca un tratament.Va rog dati-mi o lamurire.Ca nu mai stiu unde sa merg.Daca nu o sa merg inapoi la spital sa mi se faca la intestin si stomac alea.Va multumesc.
6 comentarii
0
19-03-2019, ora 14:38
Esmerlanda
Nu este medic/terapeut
Esmerlanda
Va rog daca stiti ceva cu referire la ceea ce am scris.Puteti sa ma ajutati cu un sfat va rog.Va multumesc.
1
19-03-2019, ora 20:52
Dr. Adrian Platon
Chirurgie generala, Bucuresti
Dr. Adrian Platon
Bună ziua.
Deși specialitatea mea nu este acest domeniu, vă pot spune cu siguranță că diagnosticul care v-a fost pus, Meulengracht sindrom, este genetic și constă în bilirubina neconjugata crescuta.
Dacă vreți să excludeți afectarea ficatului sau vreo maladie sanguina, trebuie să faceți teste hepatice și o hemoleucograma completa.
Până la investigarea intestinului si a stomacului faceți o ecografie abdominala.
0
19-03-2019, ora 23:00
Esmerlanda
Nu este medic/terapeut
Esmerlanda
Va multumesc pentru informatie, dar ecografie mi-a facut.A spus ca nu se vede piatra sau ceva.Eu am facut odata ecograf si in tara si mi s-a spus ca am colecist cudat.Nu stiu ce e dar eu am durere foarte mare in partea dreapta si nu inteleg de ce sunt asa palida.Maine voi merge sa ma internez si le cer sa mi se faca investigatii ca nu pot sta asa sa raman acasa cu dureri.Ma tem sa nu fie ceva grav.
0
20-03-2019, ora 10:23
Esmerlanda
Nu este medic/terapeut
Esmerlanda
Cine ma poate ajuta cu un sfat va rog si va multumesc.Ca nu stiu unde sa apelez.
0
24-03-2019, ora 12:28
Esmerlanda
Nu este medic/terapeut
Esmerlanda
Buna ziua.Dr Adrian Platon.Am fost in spital ma tinut 2 zile.Mi s-a facut gastroendoscopie la stomac si coloscopie la intestin.Doctorita care a venit dupa mi-a dat un raspuns comic.Deci nu mi s-a lamurit exact.ce e este cu Bilirubina crescuta.si cu acest diagnostic Morbus Meulengracht.A spus doar ca dureaza analiza de la biposie de stomac.Si am intrebat-o cauza de ce am slsbit asa mult si nu ma simt bine, asa palida sunt, eu nu eram asa.La care imi raspunde.Sincer, imi pare rau nu stiu care ar fii cauza slabirii, si palida ar fii cauza timpului ca este iarna..m-am uitat odata la ea.Si ca nu are timp de stat la discutii si ma trimis acasa.Eu ma simt tot asa rau.Slabita si crampe mereu chiar daca la intestine nu am nimin cum a spus.Dar eu nu pot manca.Si mi-a spus sa merg si la o vizita ginecologica.Eu cred ca pana la urma tot cu fierea am probleme.Ce sfat imi dati?Va rog spunetimi un sfat ca nu stiu unde sa mai merg
0
09-05-2020, ora 14:06
Lulli
Nu este medic/terapeut
Lulli
Bună ziua, doamna Esmeralda! Mama mea are aceleasi simptome ca ale dvs - crampe stomacale, durere in partea dreapta sus, gaze, pierderea mare in greutate, stare de rau, nu poate merge de durere etc. A fost internata, i-au fost facute analize, ecografie (colecist cudat), bilirubina mare, si multe altele dar nu i-a fost pus un diagnostic clar si niciun tratament nu a dat rezultat, si a incercat cam toate medicamentele existente (de colon, de gastrita, de gaze etc). Doream sa va intreb daca dvs ati reusit sa aflati care este problema cu care va confruntati si daca ati primit un tratament care v-a pus pe picioare. Va multumesc!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Proctoline
HEMOROIZI? FISURI ANALE? Tratament fără operație și fără internare!
Clinicile Proctoline sunt centre medicale specializate în tratarea eficientă a hemoroizilor și a fisurilor anale. Ne găsiți în 14 orase din țară! Detalii aici