Scaun greu si la cate o saptamana

03-03-2011
danielc1
Nu este medic/terapeut
danielc1
Am 15 ani si am scaun greu o data la 6-7 zile si cateodata doare, poate o sa radeti dar de multe ori am infundat toaleta. Cum fac sa am scaun mai usor, mai mic sau mai moale?
2 comentarii
0
03-03-2011, ora 18:50
danielc1
Nu este medic/terapeut
danielc1
de mentionat ca in timpul scaunului nu ma doare, doar ca trebuie sa ma chinui pana iese tot.
0
03-03-2011, ora 19:02
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
Buna seara,
sigur ca..una din variante este sa mergi la farmacie si sa-ti recomande..diferite laxative..
DAR, ma gandesc ca, nu pt. asta ai scris.
Iata o varianta, din propria experienta!
1. cumpara din piata, de la tarani, prune uscate (cand vor fii prune coapte..usuca-le tu, pe o tava de copt prajitura..lasandu-le 2-3 zile, la soare)...
si pune de seara 4 prune uscate intr-un pahar cu 100-150 ml apa (cat crezi ca poti bea dimineata pe stomacul gol) la temperatura camerei.
iar dimineata (poti chiar sa le pui pe o masuta, noptierea..langa pat si le ai la indemana dimineata- cand te scoli.) sa bei acea apa si sa mananci prunele..sa stii ca nu au gust rau, chiar te vei obisnui cu ele...
2. tratamentul dureaza cam 5, sau 10 sau 14 zile..depinde de la om la om..pana ti se obisnuieste stomacul cu ele..
3.cand va trebui sa mergi la wc..incearca sa, fie cam aceeasi perioada (ma refer, : dimineata, la pranz sau seara).
Concluzie:
tratamentul este garantat si sa ai incredere in tine...va fii bine.
O seara placuta si sa auzim de bine!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.