Tranzit intestinal schimbat

12-09-2023
AlexR
Nu este medic/terapeut
AlexR
De miercurea trecuta, acum 6 zile, mergeam la toaleta de 3 ori pe zi, cu scaune moi, grasoase, galbene, Ulterior, citind pe net ce ar putea fi, am inceput sa ma panichez, duminica si luni am fost constipat, reuseam sa fac scaune inguste, bucati mici, cu usoara fortare, Totodata, simteam ca defecarea nu e completa, si de-a lungul zilei aparea senzatia de a merge la toaleta pentru a elimina din nou

Astazi, marti, am facut de 2 ori treaba mare, scaunele sunt mai mari, largi, culoarea acum e maro inchis, dar in continuare moi Pare ca am trecut de la diaree constipatie si acum din nou la diaree usoara (de mancat mananc fructe, de obicei mar sau banana, supa de pui, carne slaba la gratar, pui sau peste, si eventual gustari gen nuci sau migdale. nu consum alcool, nu fumez, nu beau cola sau cafea)
Sange nu prezint in scaune, anemie nu am (analizele de sange indica fier in valori normale), slabiciune sau oboseala nu resimt, am slabit doar 1kg, dar asta si pentru ca inainte mancam mai gras si mai nesanatos, iar de 2 saptamani am renuntat la toate lucrurile nesanatoase. fara greata, varsaturi, febra

Am fost la gastro, dar m-a expediat repede, mi-a recomandat sa iau un probiotic si debridat 1 luna si sa vad rezultatele, eventual sa fac un test FIT, ca sa fie 100% ca nu e sange in scaun

Am 33 ani, 1.89cm inaltime, 88.5kg Hipertensiv, de 2 sapt, iau beta blocante si diuretice in fiecare zi, Nebilet si TErtensif, am intels ca si astea pot cauza diaree sau constipatie
Ma tot gandesc la scenarii negative, in familie nu am avut pe nimeni cu cancer sau boli grave Va multumesc pentru ajutor, oare ce ar putea fi?
1 comentarii
0
12-09-2023, ora 20:49
tassevasi
Nu este medic/terapeut
tassevasi
Nu mai minca fructe si supe o perioada mai lunga, acestea fermenteaza si produc diareie.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: