Vreau sa mi se scoata maseaua

25-05-2023
Mirodenia3
Nu este medic/terapeut
Mirodenia3
Acum cativa ani mi s-a pus un pivot pe o masea. De atunci mereu am avut probleme cu acel dinte, se umfla gingia, mirosea si urat uneori, se desumfla fara tratament. De o saptamana am dureri mari de tot dupa ce mananc, ma spal pe dinti si trece foarte greu trece dar nu pot manca pe partea aceea.
As dori sa mi se scoata acea masea, e focar de infectie si de durere.
Doctorul ma tot trimite la radiografie, vrea sa ii faca coroana, eu nu vreau asta.
Atata vreme cat e cu probleme maseaua.
Ce poate fi acolo la masea? Ca nu si-a dat cu parerea nici dupa consult.
Pentru extractie e nevoie de radiografie? Nu cred.
2 comentarii
0
26-05-2023, ora 13:29
Mirodenia3
Nu este medic/terapeut
Mirodenia3
Nu zice nici un doctor nimic, deh, CORB LA CORB NU ISI SCOATE OCHII!!
cE ATATA DEONTOLOGIE PROFESIONALA, NU EXSTA ASA CEVA.
Nici nu stiu de ce am mai intrebat
0
30-05-2023, ora 23:05
Dr. dentist: Maier Marius
Stomatologie, Brasov
Dr. dentist: Maier Marius
Bună ziua,

înțeleg că aveți o problemă persistentă cu un dinte care a fost tratat cu un pivot și că aveți dureri mari și alte simptome neplăcute. În cazul unui dinte care prezintă complicații recurente, cum ar fi umflarea gingiei și mirosul neplăcut, este posibil să existe o infecție sau un abces în jurul dintelui sau sub pivot.

Este important să înțelegeți că înainte de a lua o decizie privind tratamentul, medicul dentist dvs. poate recomanda radiografii pentru a evalua starea exactă a dintelui, a rădăcinii și a țesuturilor din jur. Radiografiile pot oferi informații importante și pot ajuta medicul să identifice cauza exactă a problemelor și să planifice tratamentul potrivit.

Extractia unui dinte poate fi o decizie importantă și nu ar trebui luată fără o evaluare adecvată și informații complete. Radiografiile ajuta medicul să evalueze dacă există alte opțiuni de tratament viabile, cum ar fi tratamentul canalului radicular sau alte proceduri de salvare a dintelui. Uneori, extractia poate fi evitată prin aceste intervenții.

În orice caz, este important să discutați deschis și sincer cu medicul dentist și să îi exprimați preocupările și preferințele dvs. în ceea ce privește tratamentul. Puteți cere o explicație clară a opțiunilor de tratament și a consecințelor acestora. Dacă sunteți nesigură sau doriți o a doua opinie, puteți căuta și consulta un alt medic dentist pentru a obține o perspectivă suplimentară.

Cu drag va stau la dispoziție oricând, dvs. sau apropiaților dvs., pentru eventuale întrebări sau nelămuriri.

Să ne auzim cu bine,

Dentistul Meu:

Dr. Maier Marius - doctor medic stomatolog

Zâmbim împreună din 2007

.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Modalități de conservare a crestei alveolare în urma extracției dentare
  •