Anticoncepționalele pot influența satisfacția maritală a femeilor (studiu)
©
Autor: Redacția ROmedic

Studiul longitudinal a vizat 118 cupluri timp 4 ani. Participantele au răspuns periodic la întrebări legate de utilizarea de contraceptive și de satisfacția lor maritală și au evaluat atractivitatea facială a partenerilor.
S-a observat că după întreruperea administrării anticoncepționalelor, femeile care nu erau mulțumite de căsnicia lor și-au evaluat partenerii ca fiind mai puțin atractivi, în timp ce participantele care erau mai satisfăcute de căsnicie, își considerau soții mai atractivi.
Concluzia studiului a fost că anticoncepționalele interacționează cu atractivitatea facială a bărbaților așa cum o percep soțiile lor și că împreună constituie un factor predictor pentru satisfacția maritală la femei. Totodată, administrarea unor contraceptive pe bază de hormoni se pare că influențează preferința femeilor pentru atractivitatea facială a bărbaților.
În schimb, debutul luării de anticoncepționale după căsătorie se pare că nu are niciun efect asupra gradului de mulțumire al femeilor în privința căsniciei, indiferent de cât de bine arată partenerul.
Aceste rezultate prezintă doar un factor implicat în satisfacția maritală (anticoncepționalele), dar autorii consideră că este deocamdată prea devreme pentru oferirea unor recomandări în acest sens și că este nevoie de studii suplimentare pentru o mai bună înțelegere a acestor interacțiuni.
Sursa: Medical Xpress
Data actualizare: 14-06-2019 | creare: 30-12-2014 | Vizite: 1980
Bibliografie
Contraception may change how happy women are with their husbands, link: https://medicalxpress.com/news/2014-12-contraception-happy-women-husbands.html ©
Copyright ROmedic: Articolul se află sub protecția drepturilor de autor. Reproducerea, chiar și parțială, este interzisă!
Alte articole din aceeași secțiune:
- ADHD — probleme de validitate și fiabilitate diagnostică: deconstrucția criteriilor DSM-5-TR
- Antidepresivele în depresia majoră pediatrică: meta-analiză IPD — fluoxetina și escitalopramul, cel mai bun profil
- Anxietatea: când îngrijorarea normală devine tulburare — tipuri, simptome și tratament
- Povara globală a depresiei majore 1990-2021: incidența a atins 4.322 de cazuri la 100.000 în 2021
Forumul ROmedic - întrebări și răspunsuri medicale:
Pe forum găsiți peste 500.000 de întrebări și răspunsuri despre boli sau alte subiecte medicale. Aveți o întrebare? Primiți răspunsuri gratuite de la medici.- Implant silicon sani
- Pentru cei cu anxietate si atacuri de panica FOARTE IMPORTANT
- GRUP SUPORT PENTRU TOC 2014
- Histerectomie totala cu anexectomie bilaterala
- Grup de suport pentru TOC-CAP 15
- Roaccutane - pro sau contra
- Care este starea dupa operatie de tiroida?
- Helicobacter pylori
- Medicamente antidepresive?
- Capsula de slabit - mit, realitate sau experiente pe oameni