abces dentar sau nu? va rog ajutati-ma!
am si eu o mare problema, dar nu vreau sa ma duc la stomatolog sau alte chestii.de cateva zile ma doare maseaua si mi s-a umflat gingia.am citit pe net si cred k am abces, pt k am cam aceleasi simptome.va rog spuneti-mi cu ce se poate trata aksda..sau ce pastile sa iau fara sa ma duc la dentist.va multumesc
4 comentarii
Amoxicilina. Tratamentul trebuie continuat si dupa disparitia simptomelor. Nu traiti cu speranta ca se va vindeca de la sine. Orice senzatie de durere persistenta a radacinii, gingiei sau osului alveolar presupune prezenta unei infectii care trebuie tratata. In paralel cu amoxicilina puteti lua si ibuprofen (nurofen, advil).
dar de ce nu te-ai duce la dentist? du-te si it va spune ce medicament sa iei nu te doctori tu singura dute l adentist nu te va costa o avere si daca iti e frica..eh mai bine te doare in continuu?
Buna. nu stiu daca este abces sau nu, dar maseaua cu care am probleme este plombata de vreo 6 ani, iar de ceva vreme simt o umflatura in partea de dinauntru spre cerul gurii. daca apas cu degetul acea umflatura parca as simti o presiune in pulpa dentara. simptome nu am sesizat, dar recent am avut o lucrare la o masea de langa aceasta, iar acum ma doare in timp ce mananc. va multumesc anticipat
buna am o mare problema cu dintele, acum doua saptamani am avut gingia foarte umflata, si am luat amoxicilina si tot nu mi-a trecut.s-a desumflat un pic de tot.ce medicament ma sfatuiti sa i-au. va rog ajutati-ma
Alte subiecte recente din această secțiune:
- 0Toxoplasmoza
- 5Vaccinul antirabic
- 0Infectie cu acanthamoeba
- 1În tratamentul cu Monural este afectat pacientul dacă este pe anticoagulant Sindrom?
- 2Lyme cronic - reactie autoimuna agresiva la antibiotice, medicamente, alimente
- 2Expunere HIV
- 1Interpretare analize
- 1Capusa?
- 1Klebsilela si enterococus ecoli
- 1Klebsiella