pentru crize de angina pectorala, care nu cedeaza la nitroglicerina
pentru crize de angina pectorala, care nu cedeaza la nitroglicerina.
Va rog, sfaturi!
Va rog, sfaturi!
5 comentarii
Tratamentul pentru angina pectorala se face cu tratament permanent(medicatie hemodinamica si metabolica) tocmai pentru a aparea crize cit mai rare si mai usoare.Daca ele sint atit de puternice inseamna ori ca nu se face acest tratament ori ca el nu este suficient, ori ca leziunea este atit de severa incit necesita o interventie invaziva.
ptr Dr.Adina Mester tratamentul este :enap20 2/zi, plavix 1zi, preductal 2/zi, metoprolol50, 4/zi, mononitron60 1/zi, aspenter 1/zi, lipantol160, 1/zi, simvacard20, 1/zi.Am fost la tg mures si in urma coronariografiei nu se poate interveni cu angioplastie sau by-pass intrucat mi s-a explicat ca este foarte riscant.ptr crize ia tramadol, nitroglicerina, algocalmin fiole.In spital ii facea la crize mialgin.tine regim, nu face efort deloc si mi s-a spus ca e depasita de orice tratament.
Atunci aceasta este cauza, exista una sau mai multe stenoze severe, singura solutie ar fi interventia chirurgicala.Poate lua tramadol etc dar efectul nu este suficient de rapid.Incercati ci Nitromint spray in loc de nitroglicerina, este mai bun, nitroglicerina trebuie sa fie foarte proaspata pentru a avea efect bun.
ptr Dr.Adina Mester.Nitromint am intrebat cardiologul si mi-a zis ca este ptr palpitatii si nu se recomanda in cazul ei.(mi -e frica sa ia.)
tramadolul este foarte puternic?am fost la urgente si i-a facut mialgin(ca era pe ultima iesire din spital)si si-a revenit.ce sa fac, mialginul n u mi-l da nimeni acasa?
tramadolul este foarte puternic?am fost la urgente si i-a facut mialgin(ca era pe ultima iesire din spital)si si-a revenit.ce sa fac, mialginul n u mi-l da nimeni acasa?
Nitromintul nu este pentru palpitatii ci este pentru "orifilaxia crizelor de angina pectorala.Contrindicatii hipotensiune severa, stenoza aortica severa.Poate da intradevevar palpitatii ca si efect secundar, roseata etc.pe care si nitroglicerina le poate da.Multi din pacientii mei il folosesc, iar recent in perioada in care nu se gasea nitroglicerina l-au folosit mai multi si nimeni nu mi-a spus ca ar fi avut probleme su reactii secundare.Cred ca ar fi bine sa mai intrevati un cardiolog.In ceea ce priveste Mialginul conform legislatiei actuale daca un medic specialist recomanda acest tratment el poate fi luat cu reteta de la cardiolog sau de la medicul de familie.
Alte subiecte recente din această secțiune: