Sarcina pierduta
Buna ziua! Toxoplasma igm o, o5. Toxoplasma igg 227. Igg aviditate 0.678. Va rog frumos puteti sa imi spuneti daca era necesara o intrerupere de sarcina pentru ca medicul ginecolog a insistat sa fac lucrul acesta. Din cauza starii de rau am cedat crezand ca acest microb este de vina. Dupa intrerupere am mers la un medic infectionist si mi-a spus ca nu era necesar.Daca am intrerupt sarcina pe 18 ianuarie pot ramane insarcinata fara sa existe riscul de a avea probleme in legatura cu toxoplasma.Trebuie sa repet toate analizele necesare??
3 comentarii
IgG se refera la situatii istorice, iar IgM la situatii actuale. Deci, IgG mare cu IgM normal arata expunere in trecut la Toxoplasma. Cu alte cuvinte, sunteti imuna. Numai in cazul in care exista Toxoplasma activa in timpul sarcinii, exista risc fetal (in timp ce riscul matern este neglijabil chiar si in acest caz).
Deci, puteti ramanea insarcinata. De analize este nevoie in primul trimestru de sarcina, nu inainte.
Pe viitor, ar fi bine sa nu mai faceti avorturi fara avizul medicului dv de familie. Ginecologii, ca si infectionistii si alti specialisti, isi enunta un punct de vedere particular, in timp ce atributul medicului de familie este de a fi "case-manager". Altfel spus, în lupta cu boala, cu riscul, cu răul, raportul dintre medicul de familie si medicii de specialitate sectorială este ca raportul dintre generalul de câmp şi experţi.
Deci, puteti ramanea insarcinata. De analize este nevoie in primul trimestru de sarcina, nu inainte.
Pe viitor, ar fi bine sa nu mai faceti avorturi fara avizul medicului dv de familie. Ginecologii, ca si infectionistii si alti specialisti, isi enunta un punct de vedere particular, in timp ce atributul medicului de familie este de a fi "case-manager". Altfel spus, în lupta cu boala, cu riscul, cu răul, raportul dintre medicul de familie si medicii de specialitate sectorială este ca raportul dintre generalul de câmp şi experţi.
Va multumesc din suflet pentru raspuns, sunt mai linistita si stiu ce am de facut. Acum stiu cu siguranta vina a cui este si regret enorm cele intamplate. Mai am o rugaminte la dvs, tinand cont ca m-am ingrasat foarte mult in perioada sarcinii, tin un regim si folosesc capsula de slabit. Mi-as dori foarte mult sa slabesc pana raman insarcinata si as dori sa imi spuneti daca la efectuarea testului de sarcina constat ca este pozitiv, este prea tarziu sa intrerup capsula de slabit sau trebuie intrerupta mai din timp, nu vreau sa am surprize si asa ce s-a intamplat a fost de ajuns pentru toata familia.
VA MULTUMESC INCA ODATA PENTRU RASPUNS.
VA MULTUMESC INCA ODATA PENTRU RASPUNS.
Capsula de slăbit reprezintă un tratament foarte agresiv, în ciuda poziţionării ei ca "tratament naturist". Încercaţi mai degrabă ecuaţia dietă + sport sau dans, decat tratament medicamentos, mai ales acesta.
Alte subiecte recente din această secțiune:
- 1Col uterin scurt
- 1Va rog, ajutor! Fructe de mare crude in sarcina!
- 0Medici București nasteri stat
- 1Ajutati-ma cu aceste analize
- 1Lama lichidă în fundul de sac Douglas 2.31/1.11 cm
- 1Rezultat amniocenteza
- 1Omfalocel în sarcina 10 săptămâni
- 1Toxoplasma in sarcina
- 1Ciclu in prima luna de sarcina
- 1Sarcina oprita in evolutie