pana cand lapte praf
buna. am o fetitza de 11 luni jum. de la 1 luna masa de seara este de lapte praf nan, in rest san. de pe la 10 luni toate 3mesele de lapte sunt nan, si sanul e de desert.pana cand lapte praf si cand se trece pe lapte de vaca?mi s-a spus ca e mai bun cel praf ca e imbunatatit cu multe fata de cel de vaca, dar si alta parere e ca dupa un an poti trece pe lapte de vaca. ce ma sfatuiti?
5 comentarii
Dupa implinirea varstei de un an, treceti pe lapte de vaca.
buna ziua. va multumesc ptr raspuns dar acum am alte nelamuriri...prin lapte de vaca poate fi cel de la curte muls de bunica sau cel imbuteliat?parerile sunt pro si contra si la unu si la celalalt. am auzit mamici care dau la inceput un sfert lapte si 2 sferturi apa, e corect?cat anume se da la inceput?ca si lapte praf 210 ml?
ca si reactii la laptele de vaca, la ce sa ma astept? schimbari la scaun?
Poate fi şi lapte de vacă de la curte, şi lapte îmbuteliat.
În cazul în care e vorba de lapte de la curte, el trebuie fiert mai întâi. La laptele îmbuteliat nu este necesar acest lucru, el fiind pasteurizat.
În cazul în care e vorba de lapte îmbuteliat, daţi preferinţă celui care nu este UHT. Ca regulă generală, îl deosebiţi prin aceea că se vinde în vitrine frigorifice, pe când laptele UHT se vinde la temperatura camerei.
În privinţa diluării: daţi lapte nediluat. Dacă îi e sete, copilul bea apă. Tot ce trebuie e să aveţi grijă să aibă apă la dispoziţie, altfel, dacă îi e sete, va urla fără să ştiţi din ce motiv.
În privinţa cantităţii: daţi-i atâta cât vrea să bea. Doar la început daţi-i cantitate mică (câteva linguri), ca la orice diversificare.
Modificările de scaun (la un copil obişnuit deja cu lactoza) sunt rare, dar posibile. Procedaţi "făcând şi văzând".
În cazul în care e vorba de lapte de la curte, el trebuie fiert mai întâi. La laptele îmbuteliat nu este necesar acest lucru, el fiind pasteurizat.
În cazul în care e vorba de lapte îmbuteliat, daţi preferinţă celui care nu este UHT. Ca regulă generală, îl deosebiţi prin aceea că se vinde în vitrine frigorifice, pe când laptele UHT se vinde la temperatura camerei.
În privinţa diluării: daţi lapte nediluat. Dacă îi e sete, copilul bea apă. Tot ce trebuie e să aveţi grijă să aibă apă la dispoziţie, altfel, dacă îi e sete, va urla fără să ştiţi din ce motiv.
În privinţa cantităţii: daţi-i atâta cât vrea să bea. Doar la început daţi-i cantitate mică (câteva linguri), ca la orice diversificare.
Modificările de scaun (la un copil obişnuit deja cu lactoza) sunt rare, dar posibile. Procedaţi "făcând şi văzând".
Alte subiecte recente din această secțiune:
- 1Plânsul bebelușei de 3 luni jumătate înainte de somn
- 1Fluimucil sau nu?
- 0Luxație congenitala de solduri la bebe
- 1Somn bebelus - de ce plange inainte sa adoarma?
- 1Bebe 5 luni, refuză laptele
- 3Infecție campylobacter bebe 6 luni
- 1Scaun rar bebelus 2 luni și 1 săptămana
- 1Am greșit când am înlocuit laptele fără lactoză cu cel cu lactoză inițial
- 1tuse seacă si rară fără alte simptome la bebe 4luni jumătate
- 1Bebelușul nu acceptă laptele