Trombofilie - tratament cu Fraxiparine?
Am fost diagnosticata cu trombofilie de sarcina, fiind in saptamana 8-a. Medicul meu mi-a recomandat tratament cu Clexan sau cu Fraxiparine. Problema mare cu Clexan este ca nu se gaseste, am inrebat in cel putin 7-8 farmacii si nu am reusit sa gasesc. Fraxiparine insa am gasit, am inceput sa imi fac injectiile si pare ca este ok. A mai urmat cineva tratamentul de trombofilie cu acest medicament? Este bun, ma puteti ajuta cu un sfat?
2 comentarii
Bună!
Am fost în aceeași situație și am urmat tratamentul cu Fraxiparine de 0, 4 pe durata sarcinii. A fost totul în regulă - nici afecțiunea și nici tratamentul nu au avut urmări pentru copil (are 4 ani acum).
O mică (sau mai puțin mică) problemă au fost iritațiile la locul injectării. Niște pete roșii, puțin ieșite în relief și cu mâncărime, care au persistat câteva luni după naștere. Pe mine nu m-au deranjat foarte tare. Probabil și fiecare organism reacționează diferit.
Sarcină ușoară!
Am fost în aceeași situație și am urmat tratamentul cu Fraxiparine de 0, 4 pe durata sarcinii. A fost totul în regulă - nici afecțiunea și nici tratamentul nu au avut urmări pentru copil (are 4 ani acum).
O mică (sau mai puțin mică) problemă au fost iritațiile la locul injectării. Niște pete roșii, puțin ieșite în relief și cu mâncărime, care au persistat câteva luni după naștere. Pe mine nu m-au deranjat foarte tare. Probabil și fiecare organism reacționează diferit.
Sarcină ușoară!
Buna ziua,
Eu am avut o sarcina oprita din evolutie la 7 saptamani (conform dimensiunilor)- am aflat la 10 saptamani. In urma acestei pierderi de sarcina am facut niste analize de trombofilie, din care mi-au iesit urmatoarele mutatii:
Mutatia factorului XIII - POZITIV HETEROZIGOT
Mutatia MTHFR (A1298C) -HETEROZIGOTA
Gena PAI I ( 4G/5G) - POZITIV- HETEROZIGOT.
Acum sunt insarcinata in 5 saptamani.
In prezent mi s-a recomandat ASPENTER 150 mg/zi, Femibion.
Credeti ca este nevoie sa urmez tratament cu injectii in burta?
Eu am avut o sarcina oprita din evolutie la 7 saptamani (conform dimensiunilor)- am aflat la 10 saptamani. In urma acestei pierderi de sarcina am facut niste analize de trombofilie, din care mi-au iesit urmatoarele mutatii:
Mutatia factorului XIII - POZITIV HETEROZIGOT
Mutatia MTHFR (A1298C) -HETEROZIGOTA
Gena PAI I ( 4G/5G) - POZITIV- HETEROZIGOT.
Acum sunt insarcinata in 5 saptamani.
In prezent mi s-a recomandat ASPENTER 150 mg/zi, Femibion.
Credeti ca este nevoie sa urmez tratament cu injectii in burta?
Alte subiecte recente din această secțiune:
- 1Col uterin scurt
- 1Va rog, ajutor! Fructe de mare crude in sarcina!
- 0Medici București nasteri stat
- 1Ajutati-ma cu aceste analize
- 1Lama lichidă în fundul de sac Douglas 2.31/1.11 cm
- 1Rezultat amniocenteza
- 1Omfalocel în sarcina 10 săptămâni
- 1Toxoplasma in sarcina
- 1Ciclu in prima luna de sarcina
- 1Sarcina oprita in evolutie