Implant silicon sani
si eu pe 8 noiembrie, tot la dl doctor Totir!
mult succes, fetelor!
mult succes, fetelor!
Gojnicova, hai ca ne-am gasit toate, suntem la rand :)) Posibil noi doua sa ne si vedem, tu sa pleci cand eu voi fi adusa din sala. Mult succes tuturor! Si mult curaj sa avem :))
Hey..spuneti mi ca e normal sa mori de durere, ca eu innebunesc...m am operat alaltaieri seara la Chawi...implant 440cc Arion si rinoplastie...nasul e infundat, nu functioneaza nici un spray...si nu reusesc sa dorm pt ca mi se usuca gura...iar sanii simt ca pleznesc...nu ma pot misca, sunt varza...ma doare si nu pot respira..calmantele au efect prea scurt timp...cand se termina cosmarul? Arnigelul unde sa l folosesc? Ca ma rupe si spatele...
Eu am deja o cezariana și o operație de micșorare a stomacului, deci pot spune ca sunt ff rezistenta la dureri, sper la acestea 2 nici n am simțit ca sunt operata, sper ca și asta sa fie la fel :)))
Eu am emotii mari pt ca trebuie sa îmi facă și o ridicare iar dl dr a spus ca mi va face periareolara..sper sa fie bine! Sigur va voi povesti tooooot!
Eu am emotii mari pt ca trebuie sa îmi facă și o ridicare iar dl dr a spus ca mi va face periareolara..sper sa fie bine! Sigur va voi povesti tooooot!
Eu m-am operat pe data de 8 octombrie la dl Totir la Medlife, implant mamar + rinoplastie si pot sa spun ca sunt foarte multumita si de medic, si de clinica si de rezultat. Momentan sanul drept este putin mai umflat si mai ridicat decat stangul, dar domnul doctor mi-a spus sa nu-mi fac griji, ca se va aseza in timp. Sunt abia 2 saptamani de la operatie si e prea devreme sa tragem concluzii.
Eu am avut dureri mici foarte suportabile. Acuma depinde de la persoana la persoana si de tehnica de operare.
Marinaedi, dl dr a folosit acel laser care nu este asa abraziv? Esti operata submuscular sau subglandular?eu am luat ketonal impreuna cu nurofen(ketonal la 12 ore si nurofen la 8 doar daca era cazul adica daca intre ketonal simpteam vreo durere puteam sa iau nurofen)nu am luat nurofen decat de 2 ori in acele 5 zile care sunt prescrise medicamentele, in general din cate am citit si la restul fetelor nu ar trebui sa fie durere..mai degraba ceva asemanator unei febre musculare si o presiune(gen greutate mare asupra pieptului)...ai vorbit cu dr tau?dansul ce spune? Ce medicamente ti a recomandat? Aa si precizez ca din cate am inteles fetele care un plecat de la 0 adica fara piept deloc si au ales o masura cat de cat maricica au dureri mai intense decat cele care au avut acolo cat de cat.Eu dupa o nastere si 9 luni de alaptare am ramas cu 2 lamai floscaite vorba unei fete cu 2 perechi de ciorapi..am decis impreuna cu dl dr pentru un implant Mentor anatomic 380 hp..prin urmare eu am avut ceva piele si si presunea nu a fost asa mare..pe o escala de 1 la 10 primele zile am avut dureri incadrate la 2-3 (mai mult seara pt ca nu imi gaseam pozitia de somn) am 2 saptamani de la interventie si ma simpt minunat.Mai simpt disconfort si sanii inca sunt tari dar nu asa cum erau in primele zile..felicitari pt interventie si recuperare cat mai usoara!!
Fetelor, cat timp ati purtat bustiera? O luna jumate, 2 sau 3? Vad ca medicii recomanda diferit.
Greutate dupa cat timp ati ridicat? Am o fetita mica si asa imi vine sa o iau in brate sa o smotocesc.
Si contact sexual dupa cat timp?
Greutate dupa cat timp ati ridicat? Am o fetita mica si asa imi vine sa o iau in brate sa o smotocesc.
Si contact sexual dupa cat timp?
Tmarinescu72, rinoplastia la Totir cum a iesit, esti multumita cu rezultatul de pana acum ? Initial si eu as fi facut 2in1 dar mi-e teama rau de ce ar putea sa iasa. Am tot vazut cazuri care m-au speriat. Nasul nici nu ai cum sa il acoperi daca operatia nu iese bine... :(
Submuscular am implantul. Aveam sanii mici dar un pic lasati de la sarcina. Presiunea e imensa, nu mi da voie sa respir...nu mi pot misca mainile...cand stau intinsa mai e cum mai e, dar cand ma ridic, lesin..nu sunt buna de nimic.
Pissu2018 și eu sunt operata la Totir implant + rinoplastie. Am aproape 5 luni de la intervenții și m am simțit perfect încă din a 2 a sapt. Bineînțeles cu o senzație de febra musculara ușoară pana la 1 luna apoi nu am mai avut mai nici un simptom. Nasul rămâne sensibil pana la 3 luni în sensul ca în prima luna simți orice atingere mai pronunțat decât în mod normal. Eu sunt foarte multumita de ambele operatii și pot sa spunn ca cel mai enervant a fost în prima sapt dar nu ptr ca as fi avut dureri, ele au fost minime spre inexistente:)) ci din cauza senzatiei de greata și ameteala care mi erau provocate de antibiotic fiind unul mai puternic. Va doresc mult succes tuturor fetelor care urmează sa facă operația și dacă va operati la dr Totir eu una îl consider un profesionist în toată regula mergeți cu încredere. Cat despre clinica Medlife nici nu pot sa spun ca am fost internată acolo, m am simțit ca la hotel cu servicii impecabile. Pupici!
Buna! Fetelor am facut operatia acum 5 zile si desi sanii mei aratau absolut superb imediat dupa, acum vad ca se ridica tot mai mult spre clavicula si arata anormal. Dr zice ca sunt inflamati si o sa treaca dar pe
mine ma sperie sa i vad asa deformati. la voi au urcat implanturile? incerc sa incarc o poza
mine ma sperie sa i vad asa deformati. la voi au urcat implanturile? incerc sa incarc o poza
Cat timp v a luat sa va puteti ridica din pat fara ajutor? Sa nu mai fiti dependente de cineva non stop...am doar 2 zile dar parca traiesc un cosmar cu ambele operatii...numar orele si zilele pana ma voi simti mai bine. Si la cezariana am fost mai ok.
Buna fetelor!!! 10 luni de la operație și încă nu-mi vine sa cred ca am făcut-o și pe asta! Cea mai buna alegere din viața mea de care sunt 100% mulțumită!! Sunt recuperată total cu mici sensibilități la sfârcul stâng, care bănuiesc ca v-a trece cu timpul! Recuperare ușoară celor operate recente și succes celor ce vor urma!!
Wow Briana ce sâni ai! Sa te bucuri de ei...Sunt superbi. Domnul Rachad face minuni...sper și in cazul meu :D
Felicitări fetelor recent operate! Fiți tari, durerile vor trece...sânii înainte!
Felicitări fetelor recent operate! Fiți tari, durerile vor trece...sânii înainte!
Marine, eu cam dupa 3-4 zile m am ridicat singura dar nu m am pus lungita, ci cu multe perne sub spate. Acum
am 5 zile. La mine a 3 si a 4 zi au fost crunte. Cel mai rau m am simtit si apoi din ce in ce mai bine. Sanii tai s au ridicat spre clavicula?
am 5 zile. La mine a 3 si a 4 zi au fost crunte. Cel mai rau m am simtit si apoi din ce in ce mai bine. Sanii tai s au ridicat spre clavicula?
Elizza, da, sunt sus de tot..si impietriti..abia astept sa ma pot misca iar:(...
SoniaParker, dupa cat timp ai putut sa faci miscare? Ma refer la mers la sala/aerobic. Mie dr mi-a spus ca dupa 2 saptamani, dar mi se pare foarte devreme. Am 10 zile de la operatie si inca simt o senzatie destul de neplacuta daca incordez muschii pectorali.
Briana, buna alegere ai facut, ti se potrivesc super bine implanturile. Ai sanii perfecti ! Felicitari! :*
Elizza86 inca iti sunt foarte inflamati si ai mei au fost la fel. Eu am 8 zile de la operatie dar am stat zilnic doua ore cu gheata pe sani si pot sa zic ca azi cand am fost sa mi dea jos fasa am fost socata cat de mult s au schimbat si ce bine arata. Stai cu gheata pe ei si se vor dezumfla super repede. Eu am pungute din acelea cu gel, le inghet si apoi ma ajuta cineva sa le pun. Recuperare usoara:*
Ada după o luna am început ușor cu genuflexiuni și ex care implicau doar mușchii picioarelor și fesierii. Abia pe la 2 luni am făcut ex combinate și din abdomen și pot sa spun ca de la 3 luni fac fără probleme și cu brațele rotiri, plansa..Eu cam de pe la 4 luni mă simt complet funcționala și nu mai am rețineri de la nimic. Dar în orice caz la 2 sapt nu poți face decât câteva serii de genuflexiuni dar nu prea ai voie efort prima luni și nici nu te vei simți foarte ok când întinzi mușchii. Important e sa ți asculți și corpul dar pana într o luna eu nu ți recomand. Fac sport de mult timp și cu toate astea nu simțeam ca pot sa am libertate totala în execuție așa ca am mai așteptat putin.
Buna seara
Intr-un final am vorbit cu asistenta doctorului Ionescu și i-am spus ca nu ma simt complet informata și pregătită pentru operație și bineînțeles, a început cu “am ținut sala ocupată și operația trebuia sa fie in scurt timp” și “data voitoare transferi banii in cont și după aceea programăm operația”, lucruri de genul, care nu își aveau rostul. In fine, nu mai contează. O sa ma duc și la Dr. Totir pentru un consult și voi vedea ce va spune și dansul și ce mărime îmi va recomanda. Tind sa cred și sper ca mai mult de 295 :)) măcar 345.
Intr-un final am vorbit cu asistenta doctorului Ionescu și i-am spus ca nu ma simt complet informata și pregătită pentru operație și bineînțeles, a început cu “am ținut sala ocupată și operația trebuia sa fie in scurt timp” și “data voitoare transferi banii in cont și după aceea programăm operația”, lucruri de genul, care nu își aveau rostul. In fine, nu mai contează. O sa ma duc și la Dr. Totir pentru un consult și voi vedea ce va spune și dansul și ce mărime îmi va recomanda. Tind sa cred și sper ca mai mult de 295 :)) măcar 345.
Ce parere aveti? https://www.collective-evolution.com/2018/04/21/playboy-model-wakes-the-world-up-to-the-truth-about-breast-implants/
Eu una cred ca nu e 100% safe sa introducem corpuri straine in noi, in corpul uman. Insa, as prefera sa cred ca nu e atat de grav sau dramatic precum e descris in articol. Bineinteles ca exista cazuri izolate, bineinteles ca exista exceptii sau evolutii nedorite, care normal depind de n factori.
Stim toate ca ne asumam o groaza de risuri prin aceste interventii. Au mai fost scandaluri si la noi in Ro. Interventia a luat-o pe repede inainte clar, cel putin dintr-o exceptie, fetele cu implant din jurul meu devin o normalitate. Pot doar spera ca toti chirurgii sa fie 100% pro sanatate. Mai era o polemica legata de pret: nu cred ca tot ce e mai scump e neaparat superior, insa un pret prea accesibil poate face rebut la ceva (din ce am platit eu, mie mi s-a parut pretul corect pt ce conditii am gasit la clinica pe langa partea chirurgului si pretul implantui)
Pentru cele cu tzatze: am facut deja pasul.
Pentru aspirante la tzatze: informati-va bine si decideti dupa.
Va salut
Stim toate ca ne asumam o groaza de risuri prin aceste interventii. Au mai fost scandaluri si la noi in Ro. Interventia a luat-o pe repede inainte clar, cel putin dintr-o exceptie, fetele cu implant din jurul meu devin o normalitate. Pot doar spera ca toti chirurgii sa fie 100% pro sanatate. Mai era o polemica legata de pret: nu cred ca tot ce e mai scump e neaparat superior, insa un pret prea accesibil poate face rebut la ceva (din ce am platit eu, mie mi s-a parut pretul corect pt ce conditii am gasit la clinica pe langa partea chirurgului si pretul implantui)
Pentru cele cu tzatze: am facut deja pasul.
Pentru aspirante la tzatze: informati-va bine si decideti dupa.
Va salut
Fetelor e normal sa ma usture sanul ( nu usturimi mari dar sunt) mai ales atunci cand ma ridic dimineata din pat dupa ce am stat toata noaptea pe spate. ( gen ma ustura muschiul pe interior nu altceva)
Buna, fetelor! Pentru cele recent operate, fără panică, toate aceste simptome sunt absolut firești:) presiunea, usturimea, durerea, edemul smd
Dacă vă consolează cu ceva, gândiți va ca eu nu am avut voie de la dr sa ma ridic singura 3 sapt, n am avut t voie sa ridic brațele 3 luni, și am dormit pe spate câteva luni, in condițiile in care toată viața mea dormisem pe burtă..
Sânii sunt ca niște pietre inițial, ai senzația că ți ajung la gât, presiunea este f mare, mai ales dimineața, ajuta cât de cât Arnigel masat ușor și Mastoprofen.
Pot apărea și dureri de brațe și spate, pt astea dădeam cu diclac gel și luam midocalm.
Poate apărea constipația și implicit burta mare cât sânii:)) luam iaurturi cu fibre zilnic..
Sânii se tot modifica pana spre 9 luni- 1 an, nu uitați!
Pup cu drag. RABDARICĂ!:)
Dacă vă consolează cu ceva, gândiți va ca eu nu am avut voie de la dr sa ma ridic singura 3 sapt, n am avut t voie sa ridic brațele 3 luni, și am dormit pe spate câteva luni, in condițiile in care toată viața mea dormisem pe burtă..
Sânii sunt ca niște pietre inițial, ai senzația că ți ajung la gât, presiunea este f mare, mai ales dimineața, ajuta cât de cât Arnigel masat ușor și Mastoprofen.
Pot apărea și dureri de brațe și spate, pt astea dădeam cu diclac gel și luam midocalm.
Poate apărea constipația și implicit burta mare cât sânii:)) luam iaurturi cu fibre zilnic..
Sânii se tot modifica pana spre 9 luni- 1 an, nu uitați!
Pup cu drag. RABDARICĂ!:)
Eliza86 folosești banda acea elastică de deasupra sânilor care ii tine ? Mie mi-a explicat dr ca implantul tinde sa migreze in sus iar pentru bune rezultate trebuie folosită acea banda pana implantul isi formează buzunarul și se fixează bine acolo unde e pus.
Marinaedi mie mi-a luat peste doua săptămâni...și eu eram inițial panicata dar acum pot relua activitățile zilnice, este mult mai bine.
Va multumesc pt sfaturi si incurajari...fiecare noapte trecuta e o victorie...nu pot respira pe nas si spatele il simt o rana de sus pana jos...sper sa treaca timpul mai repede :(
Voi dupa cat timp v ati sprijinit in maini atunci cand v ati ridicat din pat?
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Alte subiecte care v-ar putea interesa:
- 2daca folosesc anticonceptionale cresc sanii?
- 65Papilom intraductal
- 50Nodul la san
- 19De un an imi curge un san
- 11nodul la san
- 11Cancer la san
- 9Depresie dupa operatie estetica
- 12Implanturi mamare
- 3Sani inegali-exista vreun tratement sau solutie medicala mai putin cea chirurgicala?
- 8implant mamar - recomandare medic Arad
- 4Sfarcuri dureroase
- 8operatie nereusita, implant sani garantie
- 11Implant mamar - reactii adverse?
- 1Mersul la plaja si implant cu silicon
- 0Dureri dupa operatia de implant mamar
- 11Implant cu silicon
- 1Simptome false?
- 2Mi-a apărut o bubă pe sân.
- 0Implant mamar
Mai multe informații despre: Sanii Chirurgia estetica Estetica sanilor Marirea sanilor Implanturile mamare mastopexia proteza de san sani tuberosi
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: