chist de cordon ombilical
buna ziua,
sunt insarcinata in 35 de saptamani, iar la morfologia fetala de la 32 de sapt., s-a descoperit un chist de cordon de aprox 3 cm, bine delimitat fara vascularizatie, situat la intrarea in placenta. nu am gasit nimic concret pe internet despre aceasta problema. e un motiv de ingrijorare sau nu? multumesc!
sunt insarcinata in 35 de saptamani, iar la morfologia fetala de la 32 de sapt., s-a descoperit un chist de cordon de aprox 3 cm, bine delimitat fara vascularizatie, situat la intrarea in placenta. nu am gasit nimic concret pe internet despre aceasta problema. e un motiv de ingrijorare sau nu? multumesc!
4 comentarii
Nu, de obicei aceste chisturi ombilicale sau placentare nu au semnificatie clinica, nu trebuie sa-ti faci griji.Ele reprezinta relicve ale ductului omfalo-mezenteric sau ale alantoidei.Stai linistita, caci mai ai putin.Nastere usoara!
Buna ziua am 24 de ani si sunt insarcinata in 11 saptamani la ecograf mi-au aparut chisturi placentare cel mai mare masurand 2 cm.Dr. a zis sa nu ne ingrijoram inca si sa asteptam pana la 22 saptamani sa vedem cum evolueaza as vrea totusi sa stiu care sunt riscurile daca aceste chisturi cresc nu am gasit nimic pe net pana acum si sunt un pic disperata
Buna ziua! Sunt însărcinată in săptămâna a 9 a iar dr. mi-a spus ca ar avea un chist de cordon de 0, 4cm, îmi puteți explica ce reprezintă și riscurile ce pot apărea? Mulțumesc!!
Alte subiecte recente din această secțiune:
- 1Col uterin scurt
- 1Va rog, ajutor! Fructe de mare crude in sarcina!
- 0Medici București nasteri stat
- 1Ajutati-ma cu aceste analize
- 1Lama lichidă în fundul de sac Douglas 2.31/1.11 cm
- 1Rezultat amniocenteza
- 1Omfalocel în sarcina 10 săptămâni
- 1Toxoplasma in sarcina
- 1Ciclu in prima luna de sarcina
- 1Sarcina oprita in evolutie