Fractura bimaleolara cu luxatie
Buna ziua!
Bunica mea (84 de ani, inaltime 166 cm, 75 kg) a suferit o fractura bimaleolara cu luxatie postero-mediala talara dupa ce a cazut pe scari. A ajuns la UPU unde i-au aplicat un aparat gipsat femuro-podal, urmand ca dupa 4 saptamani sa fie inlocuit cu unul functional gambiero-podal pana la 11 saptamani, timp in care nu are voie sa calce deloc pe gips.
Medicul de la UPU a spus ca e de preferat sa nu se intervina chirurgical deoarece din cauza varstei pacientei recuperarea va fi dificila si exista riscul aparitiei necrozei.
Am atasat la final si cateva poze cu radiografiile de dinaintea respectiv de dupa reducerea fracturii.
As dori sa va intreb daca credeti ca este corect tratamentul dat sau se impunea o interventie chirurgicala?
I-a aparut o pata de sange pe gips (se vede in ultima poza), constituie aceasta o problema?
Va multumesc anticipat!
https://postimg.cc/gallery/M692ggM
Bunica mea (84 de ani, inaltime 166 cm, 75 kg) a suferit o fractura bimaleolara cu luxatie postero-mediala talara dupa ce a cazut pe scari. A ajuns la UPU unde i-au aplicat un aparat gipsat femuro-podal, urmand ca dupa 4 saptamani sa fie inlocuit cu unul functional gambiero-podal pana la 11 saptamani, timp in care nu are voie sa calce deloc pe gips.
Medicul de la UPU a spus ca e de preferat sa nu se intervina chirurgical deoarece din cauza varstei pacientei recuperarea va fi dificila si exista riscul aparitiei necrozei.
Am atasat la final si cateva poze cu radiografiile de dinaintea respectiv de dupa reducerea fracturii.
As dori sa va intreb daca credeti ca este corect tratamentul dat sau se impunea o interventie chirurgicala?
I-a aparut o pata de sange pe gips (se vede in ultima poza), constituie aceasta o problema?
Va multumesc anticipat!
https://postimg.cc/gallery/M692ggM
1 comentarii
Buna seara,
Poate ca medicul de la UPU era doar specialist in urgente.
Sfatul meu este sa discutati cu un ortoped cu mare experienta.
Daca starea biologica o permite, este pacat sa se chinuie cu gipsul, pentru un rezultat final mediocru.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Institutul Piciorului
Poate ca medicul de la UPU era doar specialist in urgente.
Sfatul meu este sa discutati cu un ortoped cu mare experienta.
Daca starea biologica o permite, este pacat sa se chinuie cu gipsul, pentru un rezultat final mediocru.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Institutul Piciorului
Alte subiecte care v-ar putea interesa:
- 35fractura bimaleolara stanga cu deplasare
- 5Operatie diastazis tibio-peronier
- 7Fractura echivalenta bimaleolara
- 4fractura bimaleolara
- 16fractura bimaleolara dreapta+diastazis tibio-peronier drept
- 1Fractura bimaleolara
- 13Nedumerire - fractura maleolara piciorul drept sau stang/ bimaleolara?
- 1Fractura echivalenta bimaleolara stanga
- 2fractura bimaleolara cu deplasare
- 2Complicatii? - Fractura echivalenta bimaleolara stg. tip B
- 0Continuare tratament in urma unei fracturi echivalente bimaleolare stangi
- 3Scoatere material de osteosinteza
- 16Fractura trimaleolara
- 3Fractura deschisă bimaleolara tip 3 A(glezna stanga)
- 2Fractura glezna șurub diastazis
- 2Întrebare: e normal ca după kineto piciorul să se învinețească f tare, să se umfle și să doară?
- 7Fractura bimaleolara cu deplasare
- 2Exista șurub din titan pentru maleole?
Mai multe informații despre: fractura bimaleolara