Întrebare: e normal ca după kineto piciorul să se învinețească f tare, să se umfle și să doară?

23-05-2021
Daisy1
Nu este medic/terapeut
Daisy1
Bună ziua,
Am 64 de ani, 1.70 m și 73 kg și am fost operată de fractură bimaleolară în data de 16.02.2021.Fixarea s-a făcut cu placă, șuruburi, o broșă și un șurub de diastază. Piciorul a fost imobilizat cu atela ghipsata până pe data de 30.04 2021, când a fost scos surubul de diastaza.
Am început să merg cu 2 cârje, iar kinetoterapia am început -o pe data de 19.05.2021.

Întrebarea mea este dacă e normal ca după o ședință de kineto piciorul să se învinețească f tare, să se umfle și să doară. De asemenea după kineto piciorul e contractat și merg f greu.
Vă rog din suflet să-mi răspundeți. Mulțumesc mult!
2 comentarii
1
24-05-2021, ora 10:59
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua,
Raspunsul depinde, evident, de examinarea clinica a gleznei si de studierea intregului dosar radiologic.
Doar chirurgul care v-a operat are un raspuns pertinent.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
24-05-2021, ora 13:03
Daisy1
Nu este medic/terapeut
Daisy1
Mulțumesc frumos pentru răspunsul dvs. Operația a fost reușită, medicul ortoped era încrezător că într-o lună voi merge. Unul dintre cei doi kinetoterapeuți a făcut niște tracțiuni f puternice la laba piciorului..probabil că voi renunța la acele ședințe..și voi încerca un nou centru de recuperare..Mulțumesc încă o dată!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul