Autism?
buna seara!Sunt mamica unui baietel de aproape 1 an.Este sanatos, mananca bine, s a dezvoltat normal pentru varsta lui insa ce ma nelinisteste sunt anumite comportamente pe care le am observat la el.Spune tata, nana, dada si bolboroseste pe limba lui, se joaca si cu masinutele si cu animalute, daca ii spun sa imi dea mana, o face.Daca ii cer sa ia cartea, o ia.Ridica mainile cand vrea in brate.Daca este intrebat unde sunt membrii familiei intoarce privirea spre fiecare in parte, raspunde la nume desi cateodata raspunde a doua/a treia oara.Merge sustinut, dar face si pasi singur.
Faptul ca nu spune mama, nu face ” pa sau bravo”, nu imita cuvinte, Se stramba si strange din nas, cateodata ramane blocat pret de 2-3 secunde, mai roteste si el rotile masinutelor, isi mai priveste palmele ma sperie putin, pentru ca am citit despre semnele autismului la copii mici si am putut sa vad cateva in el.Credeti ca este autism? Pediatrul a spus ca nu ii se pare nimic in neregula.Mentionez ca se uita la tv pentru ca desi am impus niste reguli, locuind cu bunica..bunica ii face poftele si ii deschide televizorul
Faptul ca nu spune mama, nu face ” pa sau bravo”, nu imita cuvinte, Se stramba si strange din nas, cateodata ramane blocat pret de 2-3 secunde, mai roteste si el rotile masinutelor, isi mai priveste palmele ma sperie putin, pentru ca am citit despre semnele autismului la copii mici si am putut sa vad cateva in el.Credeti ca este autism? Pediatrul a spus ca nu ii se pare nimic in neregula.Mentionez ca se uita la tv pentru ca desi am impus niste reguli, locuind cu bunica..bunica ii face poftele si ii deschide televizorul
2 comentarii
Înseamnă ca al meu copil deja are autism! Nu va mai panicați. Copilul este in regula. Și al meu Rotea rotile mașinuțelor se învârtea de multe ori și mai facea și alte lucruri tipice. Dar cam asa fac toți copiii. Al Dvs e destul de mic. Ba chiar e foarte deștept și receptiv din ce am citit. Ascultați de specialist. No panica! Sănătate!
Multumesc pentru raspuns!E incurajator sa primesc asta de la un alt parinte
Alte subiecte recente din această secțiune:
- 1Plânsul bebelușei de 3 luni jumătate înainte de somn
- 1Fluimucil sau nu?
- 0Luxație congenitala de solduri la bebe
- 1Somn bebelus - de ce plange inainte sa adoarma?
- 1Bebe 5 luni, refuză laptele
- 3Infecție campylobacter bebe 6 luni
- 1Scaun rar bebelus 2 luni și 1 săptămana
- 1Am greșit când am înlocuit laptele fără lactoză cu cel cu lactoză inițial
- 1tuse seacă si rară fără alte simptome la bebe 4luni jumătate
- 1Bebelușul nu acceptă laptele