18 Ani 150 kg dieta drastică

23-03-2016
BenkoAlexandru
Nu este medic/terapeut
BenkoAlexandru
Bună ziua,
Aş dorii sa primesc si eu o dieta mai drastica pentru a pierde din greutate, am 18 ani, inaltimea 1, 80, si o greutate enorma la varsta mea 152 kg, as dorii sa ajung la 85-90 kg, un sfat sau o dieta recomandata de catre un nutritionist sau medic, am mai avut tentative in trecut de slabire ba chiar am slabit 5 kg dupa aceea m-am lasat de dieta si m-am ingrasat la loc. Sport fac, o ora pe zii cu exercitii de gimnastica si mers pe bicicleta de cameră, dar dupa ce termin exercitiile ma dor plamanii si respir umpic mai greu, este normal ?
Multumesc anticipat..
2 comentarii
0
23-03-2016, ora 19:29
Dr. Rosculete Dinu Mariana
Diabet zaharat, nutritie si boli metabolice, Bucuresti
Dr. Rosculete Dinu Mariana
Buna ziua. Intr-adevar, greutatea dumneavoastra este foarte mare(IMC de 46.9 inseamna obezitate severa), aveti nevoie de un plan nutritional personalizat, dupa o evaluare corespunzatoare(inclusiv cu analize de sange si chiar consult cardiologic pentru a stabili oportunitatea intensificarii activitatii fizice). Orice dieta temporara, are rezultate temporare. Inarmati-va cu rabdare si vointa si apucati-va de treaba. Ar fi bine sa aveti suportul unui nutritionist si eventual antrenor, care sa va urmareasca si sa adapteze recomandarile in functie de rezultate. Se poate!! Evitati categoric restrictiile severe!! Ele va incetinesc metabolismul.
0
11-04-2016, ora 00:30
aniop
Nu este medic/terapeut
aniop
Dl Doctor are dreptate, este nevoie sa incepi o discutie cu un nutritionist, pentru a-ti stabili un program personalizat. Aici nu este vorba despre a ti se recomanda o "dieta", a cauta "pastile de slabit", aici este vorba despre o urmarire personalizata si de multa vointa din partea ta, dar solutii exista si am in jurul meu persoane care au slabit si 70 de kg(atentie, in 2 ani!), ajungand in acest moment la o greutate normala si la sanatate! La tine este urgenta treaba, indraznesc sa spun, un IMC precum cel indicat de Dl Dr indica un risc deosebit pentru sanatate. Eu scriu mai multe pe -------*, ar trebui sa arunci o privire, cu siguranta vei gasi niste raspunsuri

(*modificat de admin)
Adaugă un comentariu / răspuns

Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.