Accident rutier la genunchiul stang

03-03-2022
Popa.Claudia
Nu este medic/terapeut
Popa.Claudia
Buna ziua, pe 22 decembrie am avut un accident rutier, am mers la spitalul Municipal unde mi s-au facut 2 CT-uri (Computer tomograf) si a reiesit ca am fractur de hemiplatou extern stang. Am stat o saptamana cu atela gipsata, dupa care 5 saptamani cu aparat gipsat. Cand l-am dat jos mi s-a radiografie si mi s-a zis ca totul este in regula si ca ma pot apuca de kinetoterapie. Intre timp timp am facut 8 sedinte la clinica medicala Ghencea, mi s-a recomandat sa fac un RMN deoarece aveam dureri. La RMN a iesit ca am:
-Fractura cu infundare la nivelul platoului tibial lateral de aproximativ 17/8mm (Schatzker de tip 3)
-Leziune grad 2 corn posterior menisc medial
-Leziune grad 2 retinaculul medial
-Mica cantitate de lichid dispusa intra-articular, retro si suprapatelar
-Edem osos patelar si la nivelul extremitatii proximinale tibiale.
In continuare vine intrebare mea, ce este de facut? Doctorul mi-a recomandat fizioterapeie, dupa care operatie sau procedura cu infiltratii. As vrea sa stiu si cat de utila ar fi fizioterapia in situatia de fata deoarece este destul de scumpa sau sa trecem peste direct la operatie.
Multumesc anticipat.
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: