Adenocarcinom de ovar

29-06-2011
aleraotilia
Nu este medic/terapeut
aleraotilia
Buna ziua.Sunt noua pe forum si as avea nevoie de ceva ajutor.Daca se poate cu sfaturi, pareri, ce stiti si voi.Este vorba de mama mea.Are 47 de ani.A fost operata la Sibiu de cancer de ovar de.CA125 a fost 564.I s-a facut histerectomie totala cu anexectomie bilaterala si omentectomie a spus ca este un stadiu incipient 1c.Totul a decurs bine.Biopsia a iesit adenocarcinom( histopatologul a spus ca este gr 3 ).Citostaticele le-am inceput la Dr Udrea la Cluj( ce parare aveti despre el?) i s-au recoltat din nou CA 125 care au fost 17, 9 inainte inceperii de citostatice.In trimiteri pt CT scria Dr Udrea ca este stadiu 3a.Nu stiu ce sa mai cred.Ficatul e curat, plamanii la fel, sanii la fel, mai avem doar CT de facut.Deci nu sunt metastaze.Cred ( asa mi s-a spus cand a operat-o ca nu prezinta ascita, aderente doar ca capsula a fost sparta si sunt 90% sanse sa fie vindecabil ).Dar totusi pe epiplon au iesit celule infiltrate in el dar acesta a fost scos si el.Ce sanse avem de a se face bine? Cati ani se mai poate trai aprox.Numai cine este in situatii sau stie despre cancere stie prin ce disperare trec persoanele afectate.Va rog din inima sa ma ajutati!
13 comentarii
0
29-06-2011, ora 19:32
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
buna ziua, ca sa te mai linistesti citeste postarile mele si iti promit ca -ti scriu in aceasta seara cand am putin timp.mult curaj si multa sanatate pentru mama ta.iti voi scrie un mesaj privat.
0
29-06-2011, ora 20:14
aleraotilia
Nu este medic/terapeut
aleraotilia
multumesc din suflet
0
29-06-2011, ora 21:19
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
ti-am trimis mesaj privat.
0
29-06-2011, ora 21:33
radicus
Nu este medic/terapeut
radicus
Stadiul 3a pare mai corect daca s-au gasit celule maligne pe epiplon. Acesta trebuia indepartat indiferent daca se gaseau sau nu celule maligne pe el. Dimensiunea tumorii care este? Presupun ca nu este tocmai mica daca nu e incapsulata. Stadiul (dimensiunea/raspandirea) este una si gradul (agresivitatea) este alta. Gradul 3 (G3) nu este tocmai cel mai bun rezultat, daca asta ati vrut sa spuneti si nu cumva ati facut confuzie intre stadiu si grad.
Cat o sa traiasca? Nimeni nu poate spune nici macar cu aproximatie. Operatia pare a fi reusita daca i-a scazut CA 125 sub 35. Duce la un prognostic mai bun. Daca dupa 2-3 sedinte de chimioterapie valoarea CA 125 scade/se mentine sub valoarea de 35, atunci este semn ca tumora a reactionat bine la tratament si sunt sanse pentru un prognostic si mai favorabil. Sanse de recidiva va avea toata viata chiar daca tratamentul va fi un succes total.
Nu cunosc medicul dar tot cam acelasi tratament ar primi si in SUA sau alta tara occidentala. Tratamentul pentru cancer ovarian este foarte standardizat. Taxol si carboplatin/cisplatin se recomanda pentru marea majoritate a pacientelor din intreaga lume.
0
29-06-2011, ora 22:11
aleraotilia
Nu este medic/terapeut
aleraotilia
Pe iesirea din spital scrie asa: la deschiderea si explorarea cavitatii peritoneale se constata: uter de morfologie si dim normale, anexele prezentau la nivelul ovarelor formatiune tumorala cu aspect conopidiform.In dreapta de 10 mm cu capsula rupta iar stanga de 5 cm fara aderente fara metastaze la nivelul epiplonului peritoneului sau organelor intraabdominale si fata ascita.Se face histerectomie totala cu anexectomie bilaterala si omentectomie. Diagnostic la ext: adenocarcinom de ovar stadiul 1c.
Pe biletul de la bipsie scrie adenocarcinom unde am vb personal si mi s-a spus ca e stadiul 3.la cluj pe biletele de trimitere dupa ce a citit doctorul oncolog biopsia mi-a scris recomandam mamografie, ct ( diagnostic: adenocarcinom operat stadiul III a.Exact asa scrie.Inaintea operatiei CA afost 564 iar dupa operatie a fost la interval de 3 sapt si nu incepusem chimio a fost 17.9.Bun, acuma ce sa mai cred?aici este confuzia mea
Biopsia a fost lucrata la sibiu si zice asa: chistadenocarcinom cu aspecte papilare focal pe fond de tumora seroasa bordeline de tip chistadenom, chistadenofibrom papilar cu crestere endo si exofitica ovariana bilateral cu implanturi epiploice de suprafata si infiltrative cu calcificari.endocervicita cronica focare de metaplazie pavimentoasa la niv epiteliului de endocol.endomentru in stadiul proliferatitv saltinge cu modificari conform varstei.
Va multumesc pentru timpoul acordat si interes!!
0
29-06-2011, ora 23:15
radicus
Nu este medic/terapeut
radicus
In timpul operatiei este greu sa se observe implanturi mici sau micrometastaze, uneori este imposibil. De aceea unii chirurgi prefera sa supra-stadializeze, sa dea un stadiu mai mare decat este cazul chiar daca nu descopera semne, ceea ce NU s-a intamplat si in cazul prezentat cand chirurgul a apreciat ca este stadiul IC dar era mai avansat. Daca nu existau aceste implanturi sau erau la trompele uterine, uter, sau in alte tesuturi din zona pelvisului, ramanea la stadiul IC, respectiv stadiu mai putin avansat decat IIIA. Cand epiplonul este afectat de implanturi este stadiul III, doar marimea implanturilor face diferenta intre IIIA, B sau C.
0
04-07-2011, ora 18:54
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
nu e vorba de nici o confuzie. trebuie doar sa intelegi ca CHIRURGUL stabileste un stadiu dupa ce vede CU OCHIUL LIBER ce se afla in abdomen, in timpul operatiei. el taie si scoate dupa un protocol anume, si trimite apoi la anatomie patologica, unde respectivii analizeaza la microscop cam tot ce s-a trimis. abia ACUM se stabileste stadiul FINAL, asanumit PATOLOGIC, care este cel considerat VERITABIL si dupa care se instituie protocolul de chimioterapie si se fac toate prognosticele.
0
13-07-2011, ora 18:02
aleraotilia
Nu este medic/terapeut
aleraotilia
Am mai cerut inca o biopsie lucrata la Cluj.Pentru linistea mea.Este diferita de cea lucrata la Sibiu ca rezultat?

REZULTAT:
Au fost examinate sectiuni din blocurile consult cu numere cuprinse intre 8928-8955/2011
si 9552-9558/2011. Acestea contin sectiuni prelevate dintr-o piesa
de histerectomie.
8928, 8929, 8930, 8931 si 8932 - Contin sectiuni de col uterin cu imagini de cervicita
cronica si glande dilatate chistic fara imagini de displazie sau de malignitate.
8933, 8934 - Tesut conjunctiv vascular (parametru?) liber de malignitate.
8935 - Fragment de perete uterin cu endometru bazal in faza proliferativa liber de
malignitate.
8936-8937 - Contin fragmente de epiploon cu focare de hiperplazie mezoteliala fara semne
histologice de displazie sau malignitate.
8938 si 8939 - Contin sectiuni transversale prin salpinge libere de malignitate.
8940, 8941, 8942, 8943, 8944, 8946 - Contin sectiuni printr-o tumora epiteliala ovariana cu
aspect de Tumora seroasa borderline.
8945, 8947 si 8948 - Contin imagini de Tumora seroasa borderline cu focare de invazie a
stromei ovariene dintre care cel mai mare masoara 6 mm si corespunde gradului
Silverberg I (bine diferentiat). Nu sunt prezente imagini de invazie limfatica sau
perineurala.
8949 si 8950 - Continctiuni transversale de trompa fara imagini de malignitate.
8951, 8952, 8953, 8954, 8955 - Contin imagini de Tumora seroasa borderline ovariana.
9552 - Contine imagini de tumora seroasa borderline cu un focare de invazie stromala.
9553, 9554, 9555, 9556 si 9557 - Contin sectiuni din epiploon cu determinari invazive de
Carcinom Seros papilar, bine diferentiat grad Silverberg I. Cea mai mare determinare
masoara 3 mm.

Concluzie: Carcinom Seros papilar ovarian grad Silverberg I dezvoltat pe fondul unei
Tumori seroase ovariene borderline. pT3aNxMxLoVo.

Va multumesc tuturor pt mesaje!
0
14-07-2011, ora 21:47
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
da, in mare e cam la fel. ce e sigur este ca stadiul FIGO este III. ca e A sau ca e C nu se poate spune, pentru ca nu sunt evaluati ganglionii locoregionali (ca atare scrie Nx in diagnostic) T3 inseamna existeta metastazelor peritoneale, dar acestea sunt microscopice. nu avea chirurgul cum sa vada asta, deci ca atare pentru el a parut ca un stadiu mai mic. stadiul III FIGO este stadiul in care femeile cu cancer de ovar se prezinta cel mai des la medic. confera statistic o speranta de supravietuire la 5 ani de undeva intre (in medie) 20% si 45%, teoretic, citat de americani. asta cu tratament. este o boala destul de complicata, care tinde sa raspunda bine la tratament, dar totusi sa recidiveze frecvent si sa devina din ce in ce mai greu de tratat. totusi, cu putin noroc, sansele tale sunt destul de bune.
mult succes !
0
21-09-2012, ora 16:06
aleraotilia
Nu este medic/terapeut
aleraotilia
Buna ziua. As avea o nelamurire.Din ce cauza markeri tumorali CA 125 cresc.Mama mea in luna feb o avut 7.9.In iunie 9, iar luna sept. 11.In decembrie anul trecut 2011 au fost 7, 3. care au fost cei mai mici. A fost operata cu markeri 564 iar dupa operatie au scazut la 17.9 iar de atunci au tot scazut.Dar de anul acesta incep sa creasca.Imi fac griji. Va rog din suflet da-ti un raspuns sau ce as putea sa fac.La ecograful abd totul pare normal.
0
21-09-2012, ora 17:09
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
toate aceste valori sunt in limite normale (respectiv sub 30). cresterea lor IN ACEST INTERVAL nu reprezinta o indicatie de a face nimic.
0
29-09-2012, ora 11:48
aleraotilia
Nu este medic/terapeut
aleraotilia
Multumesc pentru raspuns si pentru linistire !!
0
29-09-2012, ora 12:04
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
Buna Otilia, asa cum ti-a spus dr.Raul Duke, totul este in limite normale 35 u, asa ca stati linistite, ne vegheaza de sus cineva, pe noi si pe cei care ne trateaza.
Va pup si multa sanatate, si eu sunt bine.

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.