Adenocarcinom moderat diferentiat G3

27-10-2010
petite cosette
Nu este medic/terapeut
petite cosette
Buna ziua.Astazi am intrat in posesia buletinului histopatologic al tatalui meu.Intrucat domnul profesor doctor participa la un congres in aceasta perioada va rog sa ma lamuriti in interpretarea rezultatului.Am sa incerc sa va ofer cat mai multe informatii din buletin. Astfel: rectosigmoid de 20 cm ce prezinta la 2.3 cm de capatul distal de rezectie, la nivelul rectului, o form. tumorala cvasicircumf.de 6/6cm, ulcero-vegetanta. Tumora este situata pe peretele posterior cu extensie pe ambele fete, in dreptul proiectiei liniei de reflexie a peritoneului.Mezorect excizat in planul mezoului.Adenocarcinom moderat diferentiat cu aspecte de tip papilar si zone mucinoase ce infiltreaza intreg peretele si invadeaza tesutul adipos adiacent.Rezectia chirurgicala fiind la distanta de tumora in tesuturi normale.2 din cei 13 ggl limfatici cu metastaza intinsa.pT3N1-G3. Acesta este pe scurt rezultatul.Mentionez ca a fost operat- neoplasm rectal (la 8cm de marginea anala prezinta o formatiune vegetanta care obstructioneaza aproape in totalitate lumenul neputand fi depasita cu colonoscopul). Acum dupa operatie se simte bine, este optimist si a reactionat nesperat de bine la stirea ca va trebui sa faca chimioterapie (la recomandarea medicului). Insa pe mine ma ingrijoreaza aceasta metastaza intinsa.Va multumesc.
0 comentarii

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.