Adenopatie de dimensiuni mare 19, 2/10, 8 mm

22-02-2019
limihaela
Nu este medic/terapeut
limihaela
Acum un an de zile mi-a aparut o umflatura mica sub barbie de consistenta moale si putin dureroasa, am luat niste inflamatoare si mi-a trecut, insa acum o luna am avut o raceala puternica cu febra 39 si dureri îngrozitoare de cap si m-am trezit cu o umflatura de data aceasta de consistenta dura si dureroasa care tot creste. Am facut urmatoarele investigatii: o radiografie panoramica din care a reesit ca nu am nici o carie sau abces, am facut o ecografie unde mi s a pus diagnosticul de adenopatii sumbentoriene si submandibulare cu caracter reactiv. "Adenopatiile sunt de dimensiuni mari 19, 2mm/10, 8 mm 13, 8/8, 8 5 mm diametru, cu semnal vascular augmentat insa de tip pediculat cu centru ecogen, bine delimitate, cu intarire acustica posterioara. Adenopatii cu caracteristici asemănătoare se observa si submandibular bilateral, de dimensiuni mai mici, sub 10 mm in cel mai mare diametru." VSH-ul a iesit 20, am facut si un exsodat fariangian, exsodat fungic si nazal la care astept rezultatul analizelor. Ca si simptome am o durere in gat care ma deranjeaza dar nu am rosu in gat, nara stanga si urechea stanga le simt infundate, mentionez ca in trecut am avut 2 otite tratate medicamentos. Va rog sa imi spuneti ce investigatii ar trebui sa mai fac, nu stiu cauza inflamarii ganglionilor, medicul de familie mi-a recomandat sa iau nurofen si eficef dar momentan nu am luat antibioticul pt ca am dureri de stomac. Pana imi vin analizele folosesc leacuri babesti, comprese cu cartof ras, varza si spirt puse sub barbie.
1 comentarii
0
05-11-2023, ora 17:47
petrebabici@gmail.com
Nu este medic/terapeut
petrebabici@gmail.com
Buna ziua ce ati rezolvat cu ganglioni? Si eu sunt intro sitúatie asemanatoare. Sanatate!!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.