aerosolul la bebelusi | Forumul Medical ROmedic

aerosolul la bebelusi

28-08-2013
codruta84
Nu este medic/terapeut
codruta84
Buna ziua.Am si eu o mica dilema.nu stiu exact cum si cand trebuie folosit aparatul de aerosoli la bebelusi..as vrea sa stiu daca il pot folosi si fara medicamente de la medic...sau trebuie folosit doar la indicatia medicului??
tin sa precizez ca are de o saptamana nasul mereu infundat..se aude cum respira greu.am fost la dr si mi-a zis ca are putin rosu in gat...dar dupa 5 zile de tratament cu panadol, serimar, colargol..tot nu i-a trecut..bebelusa are 7 luni...va multumesc
3 comentarii
0
28-08-2013, ora 22:57
Dr. Burza Bianca
Pediatrie, Cluj-Napoca
Dr. Burza Bianca
Buna seara!
In primul rand, aparatul de aerosoli poate fi folosit in siguranta acasa doar cu ser fiziologic. Nu este nevoie neaparat de anumite medicamente prescrise de catre medic. Ori de cate ori micuta dumneavoastra are nasul infundat sau rinoree (ii curge nasul) puteti pune ser fiziologic in aparat si face aerosoli.
Acum...merita sa mentionez ceva; nasul infundat nu inseamna neaparat raceala - poate inseamna faptul ca aerul din casa dumneavoastra este uscat, prin urmare se usuca si mucoasa nazala, determinand senzatia de nas infundat. In acest caz va recomand sa-i puneti in nasuc cate 2-3 mililitri de ser fiziologic (in fiecare nara), de 2-3 ori/zi si vedeti cum ii merge. La acesta varsta nu recomand neaparat alte produse care desfunda nasul (desi Serimar e pur si simplu apa de mare).
Daca are gatul rosu intr-adevar, nu vad rostul Panadolului (Paracetamol), atata timp cat nu face febra. As recomanda mai degraba Ibuprofen, adica un antiinflamator (Nurofen sau Ibalgin ambele cu concentratia de 100 mg/5 ml, care se administreaza in functie de numarul de kilograme).
Bea suficiente lichide? Se alimenteaza corespunzator? Starea generala este buna? Se odihneste cum trebuie? Nu face febra? Atunci mai mult ca sigur nu aveti de ce sa va faceti griji. Poate fi doar o raceala care dureaza un pic mai mult.
Insa, pentru linistea dumneavoastra, puteti consulta un ORl-ist pediatru.
0
29-08-2013, ora 10:11
codruta84
Nu este medic/terapeut
codruta84
Buna ziua.va multumesc pt sfaturi.vreau sa va spun ca bebelusa se alimenteaza corespunzator, este hidratata, febra a facut doar o singura data 38 grade..de odihnit se odihneste, starea generala este buna...ser fiziologic ii pun in fiecare zi in nas si ii scot secretiile cu aspiratorul...dar peste putin timp este la loc...












.
0
24-03-2018, ora 16:55
Sara Beatrice
Nu este medic/terapeut
Sara Beatrice
Buna ziua. Am un nepoțel de 10 luni care în timp ce respira "hârâie" la vizitat medicul de familie și ia recomandat mămici săi de-a eurospal și să meargă cu el la un cabinet de pediatrie pentru al aspira.a mers cu bebe la spitalul de copii la pediatrie și acolo i sa dat tratament și aerosoli însă nu știe cât de mult sa folosească aerosolul și cât de des...nu i sa spus nimic...mă puteți ajuta cu un sfat? Multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: