Ajutatima va rog - bebe de 9 luni din doua in doua luni mi.a racit

06-10-2018
Andreeaignat
Nu este medic/terapeut
Andreeaignat
Buna seara, va scriu ca nu stiu unde sa apelez am un bebe de 9 luni din doua in doua luni mi.a racit raceli debutand mereu cu multi muci si o nara fiind mai.plina de secretii decat cealalta, dar acum o luna a facut roseola care a debutat dupa cu muci o saptamana jumatate, am scapat de muci nas infundat a avut si o congestie la urechea dreapta cea cu nara problematica se tragea si se scarpina la ea acum nu se mai trage de acea ureche dar se scarpina in cealalta, dar are cam trei zile de cand respira pe gurita mai mult si nu respira bine isi tine ceva timp parca aerul in el si ii da drumu pe reprize, si pe langa asta asta se aude cand respira ca un sforait desi muci.nu are nimic dar se aude ca si cum.ar avea ceva undeva care tot vibreaza, si sforaitul asta se aude mereu cand respira nu doar noaptea face ca un.porcusor din.nas dar el.e curat, abia vineri am programare la orl ce credeti ca ar fi? Cum.sa il ajut sa respire din nou bine? Inainte avea o respiratie silentioasa nici nu se auzea pana sa faca roseola! Multumesc
1 comentarii
0
01-11-2018, ora 09:00
Rebecca.Oana
Nu este medic/terapeut
Rebecca.Oana
Buna ! Eu am avut norocul sa nu răcească deloc fata mea. “Secretul meu” mult apus secret sugerat de doamna Pediatra : aerisit camerele dimineața, eu le las cam 1 ora, in functie de camera unde suntem noi, aceea sigur ca nu o țin cu ferestrele deschise. Temperatura in casa la noi este 24.5 grade in permanenta, in dormitorul unde dorm cu bebe 25, nu o înfofolesc in casa, poarta doar un body, o scot la plimbare de la 1 săptămâna constant, in fiecare zi mai exact, nu am sărit o zi, de la 6 la 8 cât a fost cald acum pana la 7 jumătate, nu am sărit nicio seara, o imbrac mai gros, normal. Nu țin bebele in curent am grija pe unde merg și ii dau san.. acum mergem spre 7 luni și suntem foarte bine. Prietena mea are bebe de 18 luni, nu l-a scos când a fost rece, in ideea de a nu raci, iar acum regreta. Cum ia contact cu aerul rece cum răcește...

Aa și evita locurile aglomerate, mall, piata, parcuri pline cu copii, copii bolnavi.

Nu e chiar raspunsul pe care îl căutai, dar m-am gândit sa îți împărtășesc ideile acestea poate te vor ajuta pe viitor sau poate le stii deja.Succes!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cum afectează co-infecţiile coronavirus, virus sinciţial respirator şi rinovirus copiii
  • Nivelul de activitate fizică - invers proportional cu numărul de zile de infecții ale tractului respirator superior la copii
  • Infecțiile respiratorii înainte de vârsta de doi ani pot crește riscul de deces din cauza unei boli respiratorii la vârsta adultă
  •