Ajutor, pot lua rabia?

01-03-2022
lrazvan
Nu este medic/terapeut
lrazvan
Deci, acum 2 zile, am fost la cineva acasa, si am avut senzatia cand m-am intors sa ma uit in spate ca m-a muscat cainele. Desi instinctiv nu am simtit ceva, am ramas cu ideea daca m-a muscat cainele fiind o persoana anxioasa. M-am uitat acasa la ambele picioare, s-a uitat ai maica-mea si nu se vede nimic, absolut nimic, nicio zgarietura, nu mi-a curs sange sau ceva. Ideea e ca nu stiu cum sa imi scot ideea din cap ca pot avea rabie. Acest catel are varsta de 3-4 luni asa. Cand l-a luat stapanul lui acasa, adica acum apeoximativ 3 saptamani, cand l-a dat jos din sac sau unde il pusese s-a speriat si l-a muscat. Dar catelul are un comportament normal cu stăpânul acum. Nu pare a avea rabia, plus de asta, poate patea stapanul ceva pana acum, sau murea catelul. In fine, daca nu se vede nicio urma pe picior, nu am vazut sange, practic nu este strapuns piciorul, pot lua rabia? Cum sa imi scot din minte ca sunt speriat ca am vazut ca mori sigur de la rabia, nu te mai vindeci. Cati oameni mor de rabia anual in Romania? Mulțumesc!
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Vaccinul antirabic
  •