Ajutor Interpretare rezultate analize (Raport de explorare CT)

21-07-2014
Sorin83
Nu este medic/terapeut
Sorin83
Persoana in cauza a avut cancer mamar, rezultat cu operatie de extirpare, cam acum 1 an.
De atunci s-a simtit relativ bine pentru o persoana de 55-60 de ani.

L-a insistentele noastre a facut un set suplimentar de analize, chiar daca doctorul nu a recomandat, rezultatele sunt atasate (linkuri care album de 3 poze).

http://imgur.com/a/uHHI2


Mentionez ca doctorul in cauza a plecat in concediu imediat dupa analize si nu a putut sa le citeasca, si medicul de la spital revine din condeciu abia saptamana viitoare.

Apelez deoarece din limitata mea intelegere pare foarte grav si pana saptamana viitoare as vrea o a doua opinie mai avizata.

Multumesc.
5 comentarii
0
22-07-2014, ora 09:03
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
examenul CT releva niste leziuni care sunt, posibil, metastaze. care este intrebarea ?
0
22-07-2014, ora 09:29
Sorin83
Nu este medic/terapeut
Sorin83
Pai metastaza la multe locatii osoase pare un diagnostic sumbru.

Dupa cum am explicat nu poate citi rezultatele decat saptamana viitoare, si pana atunci ceream alta parere poate nu e chiar asa sumbru pe cat scrie in analize, ca totusi nu era 100% sigur de acele puncte.

Ce alte teste poti face sa fii sigur ca e metastaza sau nu?
Daca e metastaza care e prognoza? Tratamente mai speciale posibile? Am inteles ca unele citostatice ar fi mai bune decat altele pentru diferite afectiuni?
0
22-07-2014, ora 10:02
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
furnizezi mult prea putine detalii despre caz ca sa iti pot raspunde. revino, te rog, cu toate detaliile medicale ale acestui caz in ordine cronologica!
0
22-07-2014, ora 11:16
Sorin83
Nu este medic/terapeut
Sorin83
Nici eu nu am la indemana toate detaliile din pacate, pe scurt un istoric simplist
Descoperit nodul la san 2012
Nu a raspuns la chimioterapie
Operatie de extirpare san 2013
Terapie cu raze.
S-a dus la teste din 3 in 3 luni care au iesit bune, dar care nu erau CT.
Test CT saptamana trecuta la insistentele noastre

RaulDuke wrote :
examenul CT releva niste leziuni care sunt, posibil, metastaze


Cum e cu acest "posibil", ca pana la urma asta e problema. Inteleg ca din istoric, sansele cresc sa fie metastaze, dar din experienta d-voastra sansele sunt spre 100% sau depinde de la caz la caz.

Multumesc pentru timpul acordat, si scuze pentru lipsa de coerenta in cereri.
0
22-07-2014, ora 12:06
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
depinde de la caz la caz si de asta am cerut detalii despre istoricul acestei boli, pentru ca de ele "depinde". ma tem ca nu pot fi mai precis de atat... totusi un factor de risc crescut identific si din sumarul tau: faptul ca s-au facut citostatice si, din ce zici, nu a raspuns la ele, deci boala este rezistenta la tratament si potential agresiva, cu un risc de la inceput mare de recidiva. speculez, in parte, dar nu pot fi mai precis de atat pe baza acestor date.

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.