Alergare cu hernia neoperata

31-08-2022
RomeoR
Nu este medic/terapeut
RomeoR
Buna ziua!
De vreo 4 luni am hernie dreapta care până în faza actuala, avansat destul de mult zic eu. Port deja ceva care sa mă susțină. Eu alerg și mers pe bicicleta la nivel de zeci de km. Primul medic chirurg la care am fost a spus că pot face asta fara probleme dar doare, creează disconfort fara acel buret de susținere local. Cum ar fi mai bine? Risc mult daca continui sa alerg chiar și cu acea protecție?
5 comentarii
0
01-09-2022, ora 11:18
Dr. Adrian Platon
Chirurgie generala, Bucuresti
Dr. Adrian Platon
Buna ziua.
Depinde si de varsta, dar da, ambele sporturi duc la cresterea in timp a herniei. Si senzatia de durere va creste, in timp.
0
01-09-2022, ora 12:28
RomeoR
Nu este medic/terapeut
RomeoR
Am 47 de ani. Ciudat este că, acum -3-4 luni la primul control când mi.a spus chirurgul că este doar o fisura, da, că pat alerga, etc. Doar sa nu ridic din poziția cocoșat ci doar cu spatele drept. Și nu mai mult de 50 de kg. Și să nu port nimic de protecție că le va fi și mai greu de operat. Nu știu la ce se făcea referire dar... Oricum voi ajunge la operat clar. Dar întrebare și cu asta vă mulțumesc : daca port acel boxer cu peniță de buret, atunci când depun efort la alergat sau alte cele, SI NU DOARE, așa înseamnă că...nu risc prea mult, da? Că nu se mai rupe acolo..
0
01-09-2022, ora 14:38
Dr. Adrian Platon
Chirurgie generala, Bucuresti
Dr. Adrian Platon
Daca acea pernita e pozitionata corect pe orificiul herniar si o puneti initial in clinostatism, si apoi va ridicati, sigur ca ajuta la efortul de alergat sau bicicleta. Numai sa fie suficient de compresiva, ca sa nu iasa sacul herniar.
0
01-09-2022, ora 15:03
RomeoR
Nu este medic/terapeut
RomeoR
Vă mulțumesc, domnule doctor. Operația laparoscopică, cam cat ajunge ca și costuri? (Că probabil va fi nevoie și de plasa acolo)
0
01-09-2022, ora 20:02
Dr. Adrian Platon
Chirurgie generala, Bucuresti
Dr. Adrian Platon
Nu stiu cat costa, plasa se pune in mod uzual.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Plasa abdominală
  •