Alergie medicamentoasa copil 6 ani

02-11-2009
teda
Nu este medic/terapeut
teda
Buna ziua,
Sunt mama unei fetite e 6 ani si 4 luni, care asta vara, in urma unei diarei, i-am adm Furazolidon, dozajul pt copii, si apoi am continuat, dupa mai mult de 8 ore, cu ercefuryl (1 cps/8 ore).Dupa a cincea cps de Ercefuryl a prezentat simptomele unui edem Quinqe (edem intreg cupinzand piamida nazala, mustata, barbie si jumatatea din fata a gatului). I-am adm, la recom dr.familie, Aerius si Ca gluconic, dupa care, aparent, a cedat.Dupa cca 4 ore, adormita fiind s-a trezit tusind. Spre seara i-au aparut pe trunchi mai multe semne de urticarie, moment in care m-am prez la ugenta sa va dc e o evolutie normala a acestei alergii.Am solicitat internarea pt cateva ore pt a ramane sub observatie, dar am fost timisa acasa cu o reteta. In ft scurt timp i-au aparut iar placarde edematoase pe intreg corpul, prezentand usturime in mom urinarii si iar accese de tuse.M-am prez iar la ugenta unde i s-a adm HHC, 2 fl/12 ore.Tratam ulterior a fost HHC, 2fl/12 ore, timp de 3 zile, Ca gluconic, 1 fl/zi, Aerius 5 ml/zi(dim) si 1/2 cps/zi(seara) Clorfeniramin, timp de 14 zile.
Asta vara a avut 2 episoade diareice, care, datorita pb prezentate mai sus au fost tratate (a recomandarea medicilor)doar simptomatic, fara antiinfectios.
I-am facut analize la scaun (coprocultura, coproparazitologic, antigen Giardia si Helicobacter Pylori) toate iesind negative.
Acum ne confruntam cu o pneumonie provenind dintr-o viroza.Pt aceasta ni s-a prescris doar Gentamicina 60 mg/12 ore cu HHC 2 fl/12 ore pt 5 zile si Aerius, 5ml/zi.Dupa controlul de 5 zile ne-a fost prescris Klacid, 125 mg /12 ore si, in continuare Aerius, 5ml/zi, pt inca 5 zile.
Mentionez ca HHC i-am adm doar 3 zile 2fl/12 ore, celelalte 2 zile doar 1 fl/12 ore, iar Aerius doar 7 zile.
Mi-e teama ca abia suntem la inceputul sezonului rece, si nu vom face fata fara medicamentele specifice racelilor, virozelor, etc. pe care nu i le pot adm din cauza alergiei medicamentoase.
Va rog sa-mi spuneti ce cale ar tb sa umez pt a iesi din acest impas.Nu pot suporta la orice pastila/sirop/ injectie gandul ca i se poate declansa o reactie alergica cat de mica.
Va multumesc!
3 comentarii
0
02-11-2009, ora 16:13
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Daca doriti sa iesti din acest impas trebuie sa renuntati la astfel de tratamente care nu duc la vindecare de durata ci numai la subminarea constanta a imunitatii. Trebuie sa mergeti la un medic homeopat schimband medicina alopata pur simptomatica cu o medicina holistica fara efecte adverse si care trateaza cauzele bolii. Altfel o sa va petreceti timpul mereu la doctori si prin spitale.
0
02-11-2009, ora 16:26
Dr. Boia Iulia Cristiana
Pediatrie, Bucureşti
Dr. Boia Iulia Cristiana
consultaţi un alergolog (din câte ştiu eu la spitalul Malaxa) se fac teste de alergie pentru a vedea exact la ce este alergică şi apoi urmaţi indicaţiile acestuia. există tratamente de desensibilizare şi alte indicaţii pe care doar un astfel de medic poate să vi le dea.
0
02-11-2009, ora 20:47
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Pentru raceli si orice fel de gripa, pneumonie, dati cu incredere capsule de echinaceea, se gasesc la farmacie. Are o foarte buna eficienta si in timpul racelii dar si preventiv poate lua cate una pe zi, timp de 2-3 saptamani. Este naturist, nu da alergii. Dar nu ignorati medicatia data, cu pneumoniile nu-i de jucat. Iar pentru diaree nu-i mai dati furazolidon! Este foarte eficient uneori dar si greu de "dus" de catre organism, mai ales la un copil. Trebuie vazut de la ce face, inclusiv antibioticele pot provoca. Ii puteti da mai degraba Hidrasec si/sau Normix, DAR numai cu recomndarea medicului, nu stiu dozele pentru copii. In orice caz, trebuie intarita imunitatea fetitei cu produse naturale si nu sintetice, de la care deja s-a saturat organismul. Sanatate!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.