Pareri de la persoane care au urmat tratamentul pentru HIV

28-04-2023
un membru de familie
Nu este medic/terapeut
un membru de familie
Cu tot respectul, imi imaginez ca nu este usor prin ceea ce treceti. Imi puteti spune si mie experiente pe care le-ati avut in timpul tratamentului cu HIV, ce probleme ati intaminat, fizice si psihice, dificultatea pe care ati avut-o la aderenta? Intreb pentru ca fratele meu a fost infectat cu HIV in 1989 prin transfuzie si, desi am observat ca trece prin multe dificultati, nu am stiut cu exactitate, atat pentru ca era o personalitate inchisa si inchidea mereu subiectul daca il intrebam ceva de genul, cat si pentru ca nu a fost informat ca are HIV decat la 18 ani (desi si-a luat tratamentul de mic copil), dupa decizia mamei noastre, care a murit in acelasi an, fara sa poata sa il supravegheze sau sa ii explice mai multe. La scurt timp dupa decesul mamei, a incetat sa-si mai ia tratamentul si dupa 2 ani fara tratament, a murit. Nu am inteles in totalitate de ce a luat aceasta decizie, dar imi imaginez ca aderenta la tratament trebuie sa fi fost foarte dificila, dintr-un motiv sau altul. Si vreau sa inteleg mai bine, mi-ar aduce pace interioara. Va rog mult, impartasiti experientele voastre cu mine!
1 comentarii
0
29-04-2023, ora 13:58
gladys
Nu este medic/terapeut
gladys
Salut, nu sunt persoana care are hiv si nici nu iau tratament.

Dar am un prieten care are HIV luat din spital prin anii ‘90. Mi-a spus ca tratamentul il facea sa se simta foarte rau si ii dadea oboseala, stari de greata si si o “stare generala de rau” dupa cum mi-a explicat el si ca nu era un tratament usor de urmat.

Imi pare rau pentru pierdera pe care ai sufrit-o.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.