Alimentația artificiala bebelus 4 luni si 3 saptamani

12-08-2020
Anushka1978
Nu este medic/terapeut
Anushka1978
Buna Ziua! Bebelusul meu de 4 luni si 3 saptamani nascut ci o greutate de 3.550 g in prezent la 4 luni si 2 saptamani gr de 7.675 g este alimentat artificial.Are 4 mese pe zi cu un total de 870 ml lapte. Avea 5 mese pe zi dar noaptea nu se mai trezeste. Ma interesa daca pentru un sugar de varsta asta laptele este suficient? Mesele ar tb mai dese cu mai putzin lapte pe masa? In cazul in care as vrea sa l duc la mare pt o zi si numai dimineata pina la ce ora este recomandat si cum ar tb sa l îmbrac, sa l protejez? Muktumesc
3 comentarii
0
12-08-2020, ora 12:17
Dr. Eugenia Vitan
Pediatrie, Alba-Iulia
Dr. Eugenia Vitan
Buna ziua
Copilul are greutatea normala, continuati alimentatia cu cele 4 mese, cantitatea este buna pe zi, iar in privinta expunerii la mediul marin, se poate face dimineata pana la ora 10, cel tarziu, cu capul acoperit si costum de baie cu protectie solara 50.
0
19-08-2020, ora 19:26
Anushka1978
Nu este medic/terapeut
Anushka1978
Multumesc! As vrea sa va mai intreb fiindca am citit si am auzit o groaza de recomandări cum ca copilul alimentat artificial ar tb sa înceapă diversificare la 5 luni fata de copilul alimentat exclusiv la san care tb sa înceapă la 6 luni. Mentionez ca al meu are 5 luni si ritmul de creștere este in regula. As aștepta pina la 6 luni, ar putea fi tarziu?
0
20-08-2020, ora 15:57
Dr. Eugenia Vitan
Pediatrie, Alba-Iulia
Dr. Eugenia Vitan
Buna ziua
Diversificati alimentatia dupa 6 luni.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cum protejezi pielea bebelușului de soare?
  •