Alimentatia la un bebe prematur

29-10-2010
ioana horia
Nu este medic/terapeut
ioana horia
maya ioana s-a nascut la 32 de saptamani cu greutatea de 1300g in iasi la cuza-voda.in maternitate a mancat foarte bine, fapt pentru care a luat repede in greutate.acum are 6 luni varsta corectata 4 luni si are abea 5000g.nu mai vrea san acum papa lapte praf milumil 2 si am ajuns la 3 mese solide:mar cu biscuite, supita de pui cu legume si seara cereale de la milumil cu branzica de vaci. care ar fi impedimentul de nu i-a in greutate, decat asa de greu? ma puteti ajuta??
ii dau vitamina c picaturi 4pic/zi, polyvital 15 pic/zi fe hausmman 15-20 pic/zi, vigantolsi 10 zile din luna gluconat de ca 2.5ml 2/zi.este foarte vioaie, vorbeste pe limba ei...este un copil normal, doar ca ma chinui cu alimentatia.acum ma lupt sa pape 150 ml lapte. ce as putea sa fac sa manance mai bine?ma puteti ajuta? va multumesc anticipat
5 comentarii
0
30-10-2010, ora 01:20
ady87a
Nu este medic/terapeut
ady87a
nuti face probleme, sora mea a nascut la 7 luni fata tot cu o greutate asemanatoare si akum sa vezi ce alearga si ce desteapta e, copilul pana l a an trebuie sa ia cate un kilogram pe luna, doctora pediatru nu tia spus asta ?ma mira intrebarea ta eu aveam 19 ani cand am nascut si cred ca din punctul asta de vedere mam descurcat, nuti face griji si nul forta fetita mea la 7 luni abia manca cate un biscuite mai binisor a inceput sa manace cand iau iesit dintisorii, o sa vina vremea cand o sa spui"vai ce mancacios e"
dak nu esti multumita totusi de felul cum mananca inseamna ca are o mica problema, tu trb doar so descoperi
0
01-11-2010, ora 08:30
ioana horia
Nu este medic/terapeut
ioana horia
multumesc frumos de raspuns ady87a.Nu nu mi-a spus decat ca e slabuta si ca trebuie sa"o indop ca pe gansac din 2 in 2 ore".Dae cum asa putea sa fac asta.Nu varsa??? Ba da va spun tot eu...
0
01-11-2010, ora 09:05
ioana horia
Nu este medic/terapeut
ioana horia
as dori daca se poate sa-mi raspunda la mesaj si un medic neonatolog sau pediatru.Multumesc tare mult.dE 6 LUNI SUNT INTR-UN DTRESS CONTINUU.DE CE I-A ASA DE GREU IN GREUTATE??ARE CEVA DE LA NASTERE SI NU STIU EU?ESTE POSIBIL?
0
28-11-2010, ora 19:53
nedeianu raluca
Nu este medic/terapeut
nedeianu raluca
Buna ziua! am un baietel d 5 luni nascut prematur, a tot racit d la vaccinul de 2 luni, am decalat vaccinul d la 4 luni ptr k a racit din nou, pracic l-a intors raceala(bronsita) cel putin asa a spus medicul din cauza k i-a scazut imunitatea d la vaccin. Intrebare: Ce tratament as putea sa ii fac p baza de aerosol, ptr k d antibiotic (c forte) suntem satui??????Mentionz k am mai facut aerosol cu o fiola adrenalina, o fiola ser fiziologic si o fiola de dexona in spital, am putea continua acest tratament????ASTEPT RASPUNSUL D-voastra si va multumesc anticipat.
0
04-12-2010, ora 09:55
ioana horia
Nu este medic/terapeut
ioana horia
MAYA IOANA S-A NASCUT LA 32 DE SAPTAMANI CU GREUTATEA DE 1300G IN IASI LA CUZA-VODA.IN MATERNITATE A MANCAT FOARTE BINE, FAPT PENTRU CARE A LUAT REPEDE IN GREUTATE.ACUM ARE 6 LUNI VARSTA CORECTATA 4 LUNI SI ARE ABEA 5000G.NU MAI VREA SAN ACUM PAPA LAPTE PRAF MILUMIL 2 SI AM AJUNS LA 3 MESE SOLIDE:MAR CU BISCUITE, SUPITA DE PUI CU LEGUME SI SEARA CEREALE DE LA MILUMIL CU BRANZICA DE VACI. CARE AR FI IMPEDIMENTUL DE NU I-A IN GREUTATE, DECAT ASA DE GREU? MA PUTETI AJUTA??
II DAU VITAMINA C PICATURI 4PIC/ZI, POLYVITAL 15 PIC/ZI FE HAUSMMAN 15-20 PIC/ZI, VIGANTOLSI 10 ZILE DIN LUNA GLUCONAT DE CA 2.5ML 2/ZI.ESTE FOARTE VIOAIE, VORBESTE PE LIMBA EI...ESTE UN COPIL NORMAL, DOAR CA MA CHINUI CU ALIMENTATIA.ACUM MA LUPT SA PAPE 150 ML LAPTE. CE AS PUTEA SA FAC SA MANANCE MAI BINE?MA PUTETI AJUTA? VA MULTUMESC ANTICIPAT
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Copiii născuți prematur pot dezvolta probleme de IQ pe termen lung
  • Studiu: 96% dintre copiii născuți înainte de a 24-a săptămâna de sarcină sunt diagnosticați cu o tulburare neuropsihiatrică sau somatică
  • Fortifiantul de lapte matern nu influențează IQ-ul nou-născuților prematur
  • Bebelușii născuți prematur care sunt alăptați au un intestin mai sănătos decât cei hrăniți cu lapte praf
  •