alimentatie sanatoasa (echilibrata) si greutatea

31-12-2007
carolina montalva
Nu este medic/terapeut
carolina montalva
hello! am 17 ani, 53kg si 1.70. stiu cat de importanta e o alimentatie sanatoasa, dar cateodata tind sa dau ascultare la ceea ce citesc in reviste: legat de consumul de dulciuri, de paine... am prins o teama de a nu ma ingrasa, pt ca in urma cu un an am cam luat in greutate. ma puteti sfatui in ceea ce priveste o alimentatie echilibrata, adica ce ar trebui sa evit pt a nu ma ingrasa, pt ca poate ceea ce decid eu nu este tocmai un punct de vedere sanatos...nu vreau sa ajung obsedata de greutate, cum le vad pe alte fete de varsta mea... multumesc frumos.
6 comentarii
0
31-12-2007, ora 00:00
geomarz
Identitate neconfirmată
geomarz
La 1, 70m greutatea de 53 de Kg este SUBNORMALA. Nu cred ca te paste ingrasarea. Pune-ti aceasta problewma cind vei depasi 70 de kilograme.
Din nefericire, diferitele informatii din majoritatea revistelor sint numai prostii.
Daca vei continua sa te incapatinezi sa ramii subponderala cei avea surpriza sa te trazest cazindu-ti parul facind iarna de iarna viroze dintre cele mai grave si alte inferctii grave sau gravisime.
oasele se vor degrada si nu se vor mai reface niciodata.
Greutatea ta normala este de cam 65 de kilograme. Numai daca o vei atinge vei demonstra ca nu esti obsedata de greutate ca majoritatea fetelor de virsta ta.
Eu iti urez o viata buna si echilibrata.
Cit despre dieta, nimic particulat. Alimente GATITE IN CASA, asa cum fac mamele, fara excese de niciunfel.
0
01-01-2008, ora 00:00
madalina90
Nu este medic/terapeut
madalina90
e mult 65 de kg...eu zic k ideal al fi sa aibe un 57-60kg:P
0
02-01-2008, ora 00:00
carolina montalva
Nu este medic/terapeut
carolina montalva
aveti dreptate. multumesc frumos
0
02-01-2008, ora 00:00
Maryuss
Nu este medic/terapeut
Maryuss
De acord, dar pentru o tanara de 17 ani, 1.70, greutatea ideala e de 59 kg, nu 65 (conteaza). :)
0
03-01-2008, ora 00:00
carolina montalva
Nu este medic/terapeut
carolina montalva
sincera sa fiu, eu nu ma vad la 59 kg!! si e f greu sa traiesti intr-un mediu (ma refer la scoala, tv, mass-media) in care ti se baga pe gat diete, articole, sfaturi... le aud pe colege vorbind despre abonamentele lor la fitness... cam greu.
0
22-01-2008, ora 00:00
geomarz
Identitate neconfirmată
geomarz
Carolina,
Sanatatea ta conteaza, nu prostiile pe care le discuta adolescentele fara minte si fara personalitate. Incapatineaza-te sa nu ajungi la greutate adecata si vei regreta toata viata.
Cit priveste greutatea "ideala" de aceea se numeste ideala pentru ca nu o hotaraste niciunul dintre noi, ci este acea greutate la care organismul functioneaza cel mai bine. Iar aceasta ested e cautat in tabele din manualele de nutritie.
Maryuss
Daca, asa cum banuiesc, esti baiat, ar fi bine sa te abtii sa mai comentezi aiurea. Fa rapotrul G/[H]x[H] si sa vezi unde te afli. Subponderaitatea este o boala. Boala saraciei si mintilor dezechilibrate.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.