Am ajuns să cred că am probleme grave !

30-11-2018
Nicu221
Nu este medic/terapeut
Nicu221
Din om sănătos am ajuns să cred că am probleme grave! În urmă cu o lună jumătate am fost la muncă cu un unchi vitreg vreo două săptămâni! Toate bune, în ultima zi de muncă cu el a făcut o criză epileptică și a cazut cu capul de un bolovan, eu am fost șocat și m-am speriat foarte tare. Toate bune, am ajuns acasă și am început să caut despre boala lui, înspăimântat. La 3 zile am început să simt o senzație de presiune ușoară, iar după mai multe zile starea s-a accentuat din ce in ce mai tare, mă simțeam groaznic, mă durea capul îngrozitor, pastilele pentru durere nu mă ajutau cu nimic, iar la 2 săptămâni de durere am făcut un fel de criză seara după ce am luat alte pastile pentru durere, care s-a manifestat printr-o stare puternică de vomă apărută din senin, palpitații, un nod în gât, apoi o senzație de arsură la tot capul urmată de o contracție puternică timp de 3-4 sec a mușchilor capului. După criză nu îmi mai simțeam mâini și picioare, tremuram tot și nu putem să respir, iar inima îmi bătea cu putere, nu puteam să mă mai ridic de pe colțarul din bucătărie fiind convins că îmi trăiesc ultimele clipe. Am fost luat cu ambulanța, acolo după perfuzii m-au trimis acasă că nu am nimic, durând o săptămână să îmi revin fiind convins că aia a fost o criză epileptică. Eram terminat fizic și psihic, apoi am fost la 2 neurologi, am făcut RMN cerebral, am fost la ORL internet 3 zile pentru cap, pe boli interne și multe seturi de analize. Absolut toate ieșind bine si toți medicii spunându-mi că sunt perfect sănătos. Am fost la psihiatru mi-a dat și el medicamente dar nu am putut să le iau decât 2 zile deoarece dădeau somnolență. Apoi am făcut o ședință la un psiholog și nu am mai putut merge deoarece am programul foarte încărcat. Acum după o lună jumătate de chin am senzația aia de presiune în cap, amețeală puternică, câteodată mi se mai face rău

din senin, dar nu să leșin și simt furnicături în cap și am mici spasme la nivelul capului și a feței, precum și alte senzații ciudate in care simt că fac o criză, dar nu fac și sunt perfect conștient. Acum fac tratament la un medic homeopat care a studiat în China și el mi-a zis că nu este vorba de epilepsie și că am dat glanda tiroidă și fierea peste cap și îmi face acupunctură, mi-a recomandat ceai de lavandă 2-3 căni pe zi pentru că reduce tensiunile psihice, anxietate, atacurile de panică, depresii, migrene, funcționarea normală a sistemului nervos, oferind o stare de relaxare și calm. Dar tot nu mă simt omul care am fost, presiunea din cap, amețeala, furnicăturile și spasmele mici la nivelul capului le mai am, plus senzația de vomă. Eu credeam că furnicăturile și presiunea în cap sunt simptomele epilepsiei deoarece creierul trimite anormal impulsuri electrice dar și medicii neurologi mi-au zis că nu este vorba de așa ceva. Voi ce îmi mai recomandați? Am făcut și fac tot ce-mi stă în putință să îmi revin, ceea ce nu prea mai cred. Am 22 de ani, de băut rar, nu fumez, nu pierd nopțile. Nu știu unde să mă mai duc și ce să mai fac, ba chiar și la preot am fost! Mai există ceva de facut ? Sau să mai aștept să văd cum decurge tratamentul cu acupunctură și ceaiuri pe care l-am inceput de o săptămână ? Aștept și alte sfaturi utile
4 comentarii
0
01-12-2018, ora 08:08
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Aveti anxietate si atacuri de panica. Astea se trateaza la psihiatru si la psiholog. Alte cai nu prea exista.
Puteti face orientativ test de anxietate pe net.
0
05-12-2018, ora 18:15
Nicu221
Nu este medic/terapeut
Nicu221
Am gândit cu tărie că sunt bolnav și chiar asta s-a întâmplat. Am ajuns un fel de legumă. Nu mai sunt cum eram. Îmi e doar de sănătatea mea, am pierdut-o poate pt totdeauna.
0
05-12-2018, ora 21:43
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Aveti posibilitatea sa va tratati si sa va reveniti. Medicamente pentru ce aveti dv. exista din fericire.
0
05-12-2018, ora 23:43
Nicu221
Nu este medic/terapeut
Nicu221
Ce ar mai putea fi de făcut ? Criza pe care am făcut-o credeam că este de epilepsie, dar nu cred că este vorba de așa ceva.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.