am infectie urinara | Forumul Medical ROmedic

am infectie urinara

20-05-2010
lavinia21
Nu este medic/terapeut
lavinia21
Buna ziua! Sunt insarcinata in 29 de saptamani si am fost diagnosticata cu infectie urinara de o bacterie numita E Coli si mi s-a spus ca la antibiogranma care mi s-a facut a iesit un antibiotic care este interzis in sarcina. Ce este de facut? Eu doresc sa nasc normal o sa-mi afecteze acest lucru la nastere o sa il contacterze si copilasul?
pot sa scap de bacterie daca beau f multa apa ? Pot sal elimin pe calea asta?
Va multumesc pentru timpul acordat.
4 comentarii
0
20-05-2010, ora 19:14
lavinia21
Nu este medic/terapeut
lavinia21
antibioticul se numeste imipenem
0
25-05-2010, ora 10:11
ana...m
Nu este medic/terapeut
ana...m
buna. si eu am suferit cumplit de pe urma unei infectii cu E Coli dar la debutul sarcinii. din antibiograma mi-a reesit ca sunt sensibila la mai multe antibiotice...dar nu am luat decat din saptamana 15 zinnat. medicul tau ar trebui sa te indrume, care sunt avantajele si riscurile. din cate stiu eu orice infecti poate duce la o nastere prematura. medicamentele ce le-am luat pentru E Coli au fost Urinal de 2 ori pe zi si vitamina C odata pe zi.
intreaba-ti medicul ce parere are. al meu asta mi-a rcomandat si mi-am tzinut febra sub control. lichide ft multe (adica apa plata cat de multa si ceaiuri de coditze de cirese si matase de porumb in cantitazi limitate pt a evita deshidratarea).
extern poti face bai de sezut cu ceaiuri de coada soricelului, coada calului si musetel.
medicul tau si cu tine suntezi singurii care putetzi decide ce e mai bine pt tine si bebe. multa sanatate!
0
30-06-2010, ora 21:54
lacramioara fenea
Nu este medic/terapeut
lacramioara fenea
sunt insarcinata in 14 saptamani, am facut recent niste analize la urina iar rezultatele sunt urmatoarele; densitate-1030; ph-6.50 ;nitriti -pozitiv ;leucocite-25 si celalate examene la urina sunt in limitele normale ; eu banuiesc o infectie urinara, e ceva mai mult de atat? trebuie sa-mi fac griji ? ajutati-ma cu un raspuns va rog .multumesc
0
17-07-2010, ora 13:40
lavinia21
Nu este medic/terapeut
lavinia21
eu acum am 37 sapt si miam facut sumar de urina si e coli a disparut asa ca tot ce trebuie sa faci este sa bei multa apa si infectia iti dispare de la sine ai doar o infectie atat peste ceva timp incearca sa mai faci un sumar de urina
nu este nimic grav
bebicu ar avea de suferit daca ai lua antibiotice
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce ibuprofenul nu este indicat în tratamentul infecÈ›iilor urinare la femei?
  • Semne È™i simptome de infecÈ›ie urinară pe care trebuie să le recunoÈ™ti
  • De ce fac atât de des infecÈ›ii urinare?
  • Este sucul de meriÈ™oare eficient în infecÈ›iile urinare? Ce spun studiile
  • Cele mai bune metode de a preveni infecÈ›iile urinare
  • Obiceiuri sexuale care duc la infecÈ›ii urinare
  • InfecÈ›ie urinară cronică sau recidivantă - cauze È™i tratament
  •