am leucemie mieloida cronica

316 comentarii 1 2 ..... 10 11
0
03-11-2018, ora 18:21
NicoMh
Nu este medic/terapeut
NicoMh
Bună Amo la Vida am văzut comentariul tău ca o sa renunți încet la Imatinib 400 dacă Îți mai rămân ai putea sa mă ajuți te rog frumos pentru o verișoara de a mea tot de 29 ani cu aceeași boala sa vedem Cum acționează și la ea.Ea a luat Glivec 400 pana acum.Mulțumesc și sănătate Îți dorim.
0
04-11-2018, ora 19:41
Amo la Vida
Nu este medic/terapeut
Amo la Vida
Buna NicoMh.Problema e urmatoarea.Eu ma duc la analize odată la 6 luni si atunci imi iau si tratamentul de la farmacia spitalului.Eu nu am pastile acasă.Imi pare tare rau ca nu va pot ajuta.Va doresc multa sanatate.
0
04-11-2018, ora 19:44
Amo la Vida
Nu este medic/terapeut
Amo la Vida
Andreea.h.Eu sunt in Spania.Aici m-am tratat tot acest timp.Va pup.
0
04-11-2018, ora 20:27
Andreea.h
Nu este medic/terapeut
Andreea.h
Multumesc pentru raspuns, Amo la Vida.
0
04-11-2018, ora 21:35
NicoMh
Nu este medic/terapeut
NicoMh
Mulțumesc Amo la Vida!
0
29-11-2018, ora 09:15
EmiMa01
Nu este medic/terapeut
EmiMa01
Bună la toți! As vrea sa va spun problema mea, poate s-a mai confruntat și altcineva.Sufăr de LMC din 1999 și am fost tratata pe rand cu ureea, interferon, glivec, sprycel și acum tasigna. S-A schimbat tratamentul pe motiv ca nu mai răspundeam cu excepția Sprycel din cauza caruitat am făcut pleurezie ( răspunsul citogenetic era bun) Acum sunt de trei ani pe Tasigna. Niște dureri de cap m-au tremis catrebuie investigații și în urma unei eco doppler artera carotida interna ( dreapta) este infundata ( fără semnal Doppler )În prospectul Tasigna scrie ca pot fi probleme cu colesterolul.S-a mai confruntat cineva cu așa ceva? Dacă aveți sfaturi, va mulțumesc și va urez multa sănătate tuturor celor loviți de boli!
0
30-11-2018, ora 12:11
EmiMa01
Nu este medic/terapeut
EmiMa01
Hidreea ( am scris în mod eronat ureea)
0
03-01-2019, ora 12:52
raluca madalina
Nu este medic/terapeut
raluca madalina
Buna ziua, sotul meu este bolnav de LMC de 6 ani a urmat tratament cu glivec, acum ia Sprycel, pe data de 31.12 a facut varicela.Sunt persoane care au trecut prin asta?cum ati procedat? Face febra in fiecare zi 39 cu 2 aseara a facut 40 cu 2.
Mulțumesc
0
28-01-2019, ora 22:28
EmiMa01
Nu este medic/terapeut
EmiMa01
Bună, știe cineva dacă sunt probleme cu asigurarea tratamentelor pentru leucemie mieloida. Tocmai am auzit ceva la TV dar chiar la sfârșitul știrii. Spunea ca bolnavii de cancer de colon, ovar, plămâni și leucemie mieloida nu au tratament. M-am cam ingrijorat, ati întâmpinat probleme? Eu mă tratez cu tasigna.
0
29-01-2019, ora 13:06
EmiMa01
Nu este medic/terapeut
EmiMa01
Am căutat pe site, , Medicamente lipsa" și se pare ca ieri a sesizat cineva lipsa Tasigna 150 mg. Ar putea fi aceasta explicatia anunțului de la TV. În orice caz la boala ăsta lipsa medicamentului înseamnă risc maxim, sa speram ca nu vor fi probleme. Multă sănătate!
0
14-02-2019, ora 16:58
Mariusssssssssssss
Nu este medic/terapeut
Mariusssssssssssss
Bună ziua, am o întrebare. Ce investigații sunt necesare pentru a stabili dacă o persoană suferă de leucemie? În ultima vreme am avut o serie de simptome ciudate: de aprox 6 luni îmi sunt inflamați niște ganglioni la gât (am fost la hematolog și mi-a zis în urma palpării și analizării unei hemoleucograme că nu e nimic malign), am senzația de arsură pe spate cu pete roșii (în special după ce fac duș), pielea de pe față este roșie și sensibilă, mi-au apărut niște vânătăi pe tibie (nu mai sunt sigur dacă m-am lovit) și din când în când văd că am sângerări gingivale(nu numai când mă spăl pe dinți). Analizele au ieșit ok ( cu excepția eozinofilelor care au fost puțin crescute), iar ganglionii sunt destul de mici(sub un cm) și mobili. Este posibil să fie eliminată o posibilă leucemie după efectuarea unor analize de sânge banale? Vă mulțumesc anticipat pentru răspuns și vă doresc multă sănătate!
0
16-02-2019, ora 11:18
Dan1976
Nu este medic/terapeut
Dan1976
Mergi la un Hematolog :)))
0
02-04-2020, ora 12:34
asisderea
Nu este medic/terapeut
asisderea
Buna ziua. Stie cineva cum se poate obtine in perioada aceasta reteta pentru tratamentul bolnavilor cronici LMC? La spital nu reusim sa luam legatura telefonic (este vorba de SUUB). Mai e cineva in aceasta situatie?
0
02-04-2020, ora 15:15
Mihaela1h
Nu este medic/terapeut
Mihaela1h
Bună ziua , luati legatura cu medicul curant si va va zice el există posibilitatea să o elibereze dr de familie, cu aprobarea medicului curant trimisă prin mail. Eu sunt la spitalul Fundeni si asa se procedează. Dacă doriți mai multe detalii pe facebook sunt Mihaela Horia, sănătate!
0
12-08-2020, ora 21:24
Marian0207
Nu este medic/terapeut
Marian0207
Buna ziua, daca poate cineva sa imi raspunda la o simpla intrebare, oare am sau nu leucemie. Am 21 de ani, student, si de cateva luni prezint unrmatoarele simptome : subfebrilitate -fara un motiv concret, durere de genunchi uneori (mai ales cand fac miscare si stau mult in picioare), imi sangereaza gingiile dimineata, dureri de cap si ameteala. nu am niciiun ganglion umflat, nu transpir cu abundeta si nu imi creste temperatura mai mult de 37.5. Analizele la sange mi-au iesit bune, am facut in 2 locuri diferite. nu am in familie cazuri de boli asemanatoare. Vreau doar sa stiu daca sa imi fac griji sau nu. Inca nu am un diagnostic, medicul de familie da vina pe oboseala. Ar fi cazul sa ma adresez unui hematolog? Pana acum mi-am facut destul de multe analize (Rmn, consultatii pe la gastrologie plus ecografii, consulturi Orl, raze la plamani, analize de sange/scaun si urina).. Multumesc anticipat.
0
14-01-2022, ora 07:44
Alina Dado
Nu este medic/terapeut
Alina Dado
Bună dimineața, numele meu este Alina și am un băiețel în vârstă de 10 ani care în urma cu 2 luni a fost diagnosticat cu leucemie mieloida acuta, va rog din suflet dacă îmi puteți da unele sfaturi cu privire la boala și în legătură cu alimentație, ce alimente m ar putea ajuta sau ce tratamente naturiste ar conta pentru boala asta (sunt foarte speriata) am depășit prima cura de citostatice, am avut o pauza de 2 săptămâni și acum ne pregătim pentru a doua cura de citostatice, va multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns
316 comentarii 1 2 ..... 10 11

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
27-05-2022, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medic Chat
Întreabă un Doctor online
Rapid    Confidențial    Anonim
Cu Medic Chat ai peste 200 doctori din 40 specialități medicale.
Vezi doctori disponibili
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:

Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.