Am o boala de inima?

18-03-2006
sweetcristina
Nu este medic/terapeut
sweetcristina
Buna seara!!!De cativa ani ma cam inteapa inima, in diferite situatii (cand ma enervez, cans sunt obosita, fara motiv), iar acum vreo 2 luni am patit ceva care m-a pus pe ganduri!Eram in vacanta, relaxata, ma simteam bine cand am simtit o durere puternica in dreptul inimii, ca un fel de intepatura.Ma intepa atat de tare, nici nu puteam sa respir, cand respiram ma intepa si mai tare, iar bratul stang imi era amortit (mai mult palma nu o mai simteam). Eram palida la fata si cam 20 de minute nu am putut sa ma misc pentru ca, la fiecare miscare ma intepa si mai tare. Mi-e frica sa nu am ceva la inima!!!! Acum 4 ani, in urma unui EKG mi s-a zis ca am Sindromul PR scurt (de tip LGL), dar nici in ziua de azi nu am inteles despre ce e vorba. Tensiunea mea este 10.6 (in general), iar de cateva ori cand mi-am luat pulsul aveam peste 100 batai/minut. (insa nu mi-am mai luat pulsul de cateva luni). Sper ca imi puteti da cateva sfaturi. Va multumesc
3 comentarii
0
27-03-2006, ora 00:00
dr. Laura Constantinescu
Nu este medic/terapeut
dr. Laura Constantinescu
Problemele pe care le evocati au o explicatie diferita. Sindromul respectiv va predispune la tahicardie (puls mai mare). Este doar o predispozitie si nu o boala. Probabil ca si cardiologul care v-a consultat a gandit la fel, dovada ca nu v-a prescris nici un tratament.
Cat despre durere, ea nu are caracteristicile unei dureri cardiace ci a unui junghi intercostal, absolut nepericulos.
0
08-02-2007, ora 00:00
morrigan
Identitate neconfirmată
morrigan
faceti o investigatie tiroidiana(dozare de hormoni tiroidieni) pentru a gasi cauza acelui ritm cardiac crescut!
Va transpira palmele? Sunteti agitata, ati slabit in greutate? Mancati mult si totusi slabiti?
0
07-03-2009, ora 21:08
b-daniel
Nu este medic/terapeut
b-daniel
buna ma cheama daniel am aceleasi senzatii la inima am facut si eu 2 ekg la urgenta si am fost si la doctorul de familie cu ele, interpretarea : nu am nimik la inima nici la plamani mi-a zis ca e mai mult ca sigur ca am un junghi intercostal nu stiu ce sa zic si eu iau calciu si magneziu de 2 saptamani dar tot ma tine ceva inima o ia aiurea cauza: cred ca eu sunt de vina sincer mie frica ca mor :) dar dupa spusele mai multor oameni daca aveam ceva la inima ori muream ori cadeam, lesinam, infart faceam ceva eu nu am facut nimik doar mi-a pulsat inima foarte tare apropo: eu am facut atatc de panika nu e frumos mai ales ca sunt barbat si mam speriat extrem de tare totusi cum se trateaza junghiul pt ca eu sunt sigur ca nu am nimik la inima daca aveam acum nu mai scriam aici si mintea lucreaza foarte mult si fac simtomele foarte reale daca stie cineva cum se trateaza postati sa invete si alti va multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Durerea cardiacă - de ce, când și cum apare?
  •