Am o tumora in stomac! | Forumul Medical ROmedic

Am o tumora in stomac!

22-12-2008
44axa
Nu este medic/terapeut
44axa
Buna ziua.

De multa vreme acuz o durere in partea stinga, sub coaste.
Am efectuat controale medicale care nu mi-au dat nici un diagnostic clar.
NICI LA ECOGRAFIE NU A FOST OBSERVATA.MI SA SPUS MEREU CA SAR PUTEA SA FIE O DURERE PE FOND NERVOS SAU REUMATIC.
Acum insa, in urma unui bariu mi sa spus ca as avea o tumora pe peretele stomacului situata in zona, , FORNIX, , SI CA ASEMENEA TUMORI SE INTILNESC FOARTE RAR.
Dimensiunea aest de 2/1 cm.
diagnosticul suna astfe:
Formatiune dimetriculara cu dimensiunea de 2/1 cm cu opacifiere prelungita localizata pe peretele postero -lateral sting al fornixului.
As dori din tot sufletul ca cineva sa citeasca mesajul meu si sa ma ajute cu sfaturile de care am nevoie pentru a putea rezolva aceasta problema.

Multumesc mult.
4 comentarii
0
23-12-2008, ora 17:41
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Tumora nu avea cum sa se vada, caci la ecografie se vad doar organele pline cum ar fi ficatul, rinichiul, nu organele goale ca stomacul.Cu rezultatul de la tranzitul baritat si cu trimitere de la medicul de familie trebuie sa mergi, dupa sarbatori, la o clinica de gastroenterologie pentru o endoscopie gastrica.Un tub subtire cu o camera de filmat in capat se introduce pana in stomac, sub anestezie, si se vede ce fel de tumora este.Tot acolo se va hotari daca te vei opera sau nu.Stai linistit, caci tumora nu e mare.Sarbatori fericite!
0
23-12-2008, ora 18:02
Dr. Frumuzache Iris
Medicina de laborator, Galati
Dr. Frumuzache Iris
Buna seara,
Cred ca nu este vorba chiar de o tumora, probabil pe buletin scrie "formatiune diverticulara", ceea ce este altceva. Pentru acest lucru pledeaza si precizarea urmatoare - cu opacifiere prelungita...
Diverticulul arata ca un saculet, de aceea substanta de contrast (sulfatul de bariu) ramane mai mult timp la acel nivel, pana ce acesta se goleste...
Intr-adevar este o afectiune mai rara pentru ca de obicei diverticulii apar la nivelul esofagului, colonului, mai rar la nivelul stomacului. Nu este un lucru de speriat. Trebuie sa mergeti cu rezultatul la un consult chirurgical, unde probabil ca veti fi indrumat si spre endoscopie, asa cum v-a spus mai sus si dl. Casa drhouse.
Diverticulii stomacului se pot opera si laparoscopic, insa numai de o echipa experimentata, avand in vedere ca e o localizare mai putin intalnita.
Nu cred ca e cazul sa va speriati, daca e vorba de un diverticul, asa cum inteleg eu din acest rezultat, se va rezolva totul fara probleme...
Sarbatori fericite!
0
22-04-2009, ora 09:17
IuliaT
Nu este medic/terapeut
IuliaT
Buna ziua!
Sper ca pot posta si eu intrebarea mea aici.
Mama a fost diagnosticata recent cu o, , tumora a stomacului cu evolutie imprevizibila si necunoscuta"(diagnostic principal) si alte diagnostice secundare precum : sindromul de postcolecistomie, diverticuloza intestinului gros fara perforatie sau abces si fara mentionarea hemoragiei, hemoroizi interni si externi fara complicatii, aderente pelvi-peritoneale postprocedurale, gusa multinodulara netoxica, alte spondiloze, localizari mutiple in coloana vertebrala
Diagnostice formulare libera: polip gastric operat recidivat. Sindrom postcolecistomie, Diverticuloza colonica. Boala hemoroidala. Sindrom aderential postoperator. Gusa tiroidiana polinodulara. Spondilodiscartroza CDL.

Epicirza (anameza, examen clinic, paraclinic, tratament):
Pacienta in varsta de 46 de ani diagnosticata in urma cu aproximativ 10 ani cu un polip antral (cu ocazia unei HDS - MELENA 1998) se interneaza actual acuzand un sindrom dispeptic nespecific predominant biliar dar si modificari de scaun cu suspiciunea unei colite cu prediminenta sindromul diareic. De mentionat ca polipul gastric a fost operat(examenul histopatologic evidentiaza aspectul benign - respectiv tesut pancreatic) ocazie cu care s-a practicat colecistectomia (colecist alitiazic) la o pacienta cu inca o operatie cezariana in antecedente.
Ex clinice - abdomen sensibil difuz, in special in etajul superior, discreta hepatomegalie fara splenomegalie, paraclinice si imagistice complexe ce stabilesc diagnosticele mentionate.
Eco abd - colecistectomie cu cale biliara principala dilatata, in rest aspect normal.
Eco tiroida - multiple imagini nodulare
Ex ginecologic - tulburari de premenopauza
EDS - mica hernie hiatala, stomac cu formatiune protuziva diametrul aprox 1 cm la nivel antral pe mica curbura, mamelonata ombilicala central (biopsie) cu pliuri convergente catre formatiune, pilor spastic, bulb duodenal si D II normale
EDI - hemoroid extern si hemoroizi interni cu anita hemoroidala, cativa diverticuli mici la nivelul sigmoidului si descendentului, in rest aspect normal pana la nivelul unghiului splenic, nu suporta examinare in continuare.

Asta scrie pe fisa dupa ce a facut mai multe analize.
I s-a recomandat Nexium, Debridat, Kreon, Sargenor, Arcoxia, Proctolog.

Va rog sa aveti rabdare sa cititi tot si sa ma lamuriti si pe mine in legatura cu tumora stomacului!!!

Va multumesc!
0
06-07-2009, ora 22:14
biabia
Nu este medic/terapeut
biabia
buna ziua si eu am fost diagnostificata acum trei ani cu un mic divertricul intre stomac si esofag.Am niste dureri cumplite in bara adica ma doare di stomacul si ficatul si opancreasul durerile se duc spre spate nu imi trece cu nici un calmant ajung la urgente la doua saptamani as dori sa fac o endoscopie filmata unde as putea gasi un laborator care sa-mi filmeze endoscopia intrucat am mai facut si un examen bariu acum cateva zile si nu am decat o gastrita as vrea sa stiu pana la urma de ce sa ma tratez.Imi puteti spune si mie acest divertricul este cumva o tumoare? va multumesc astept raspuns -

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.