Am parodontoza sau nu?

21-02-2019
sorin40
Nu este medic/terapeut
sorin40
Buna Ziua!
Am fost la medicul paradontolog acum 6 luni care mi-a zis ca nu mai are ce sa-mi faca trebuie sa-mi scoata toti dintii si sa-mi puna implanturi. In acel moment gingiile imi sangerau la fiecare atingere, scuipam mai mereu sange si dimineata perna era murdara de sange si mizerie.(Mi-a facut tomografie)
Acum 1 luna in urma unei raceli puternice am luat un antibiotic care mi-a stopat sangerarea. In momentul de fata gingiile nu mai imi sangereaza absolut deloc
Am vazut o reclama cu aparatul minune Electronic Stem Generator al lui DR" BOGADN VLADILA si l-am cerut si eu dar acelasi medic paradontolog mi-a sugerat pe langa acest aparat si imobilizarea a 10 dinti de jos si 6 dinti de sus si fatetarea celor 10 dinti de jos. In momentul de fata mi se misca foarte putin cei 2 dinti de jos si gingia dintre ei este lasata dar e mai bine ca acum 6 luni.
Pana in momentul de fata nu m-am decis asupra vreunui tratament.
Am si eu urmatoarele intrebari
1. Fatetarea se recomanda la parodontoza? Eu am citit pe net ca e pentru frumusete, pe mine nu ma intereseaza acest aspect(doctorul mi-a spus ca e necesara)
2. Este posibil sa nu am paradontoza si medicul sa fi fost indus in eroare de infectia mea care acum nu mai exista?
3. Ce parere aveti de Electronic Stem Generator? Stiti pe cineva care s-a tratat cu el?
Am tomografie si radiografie daca e cineva dispus sa ma ajute cu o parere.
Multumesc tuturor pentru eventualele sfaturi!
6 comentarii
0
22-02-2019, ora 08:03
Dr. Geanina Miu
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Geanina Miu
Buna dimineata,
Postati radiografia panoramica aici si pe baza ei vom raspunde.
0
22-02-2019, ora 10:01
sorin40
Nu este medic/terapeut
sorin40
http://funkyimg.com/i/2RDjP.png
0
22-02-2019, ora 13:48
Dr. Geanina Miu
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Geanina Miu
Va recomand sa mai consultati macar un parodontolog. Pe radiografie situatia nu e atat de grava.
0
22-02-2019, ora 14:12
sorin40
Nu este medic/terapeut
sorin40
OK. Multumesc mult!
0
02-03-2019, ora 11:46
sorin40
Nu este medic/terapeut
sorin40
Mi-am mai facut o radiografie azi. Cea precedenta e de acum 6 luni. Imi puteti spune daca situatia s-a agravat sau a stagnat in cele 6 luni?
http://funkyimg.com/i/2RWSA.jpg

Sunt dintr-un oras de provincie aici nu prea sunt medici paradontologi. Imi puteti recomanda unul din Bucuresti? Sau o clinica care sa aibe paradontlog?
Multumesc mult!
0
24-03-2019, ora 16:36
Dr. Dragomir (Parnia) Alina
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Dragomir (Parnia) Alina
Buna ziua! Sitiuatia nu s-a modificat in 6 luni, dar trebuie urmarit. Parodontapatia (parodontoza ) nu vi s-a introdus in corp; este o afectiune bacteriana ce se dezvolta in/ sub gingie si care se poate ''stopa'' prin anumite tratamente locale in special. Igienizarea amanuntita acasa este foarte importanta: periaj, ata dentara, apa de gura fara alcool. Este indicat sa consultati si medic parodontolog pentru a vedea pasii de tratament. Daca nu gasiti in orasul dumeavoastra, ne puteti scrie ----------* si va putem directiona. Numai bine!

(*modificat de admin)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: