Am pierdut 3 sarcini

23-05-2018
Ali01
Nu este medic/terapeut
Ali01
Buna ziua. In primul rand vreau sa mentionez ca am fost la 3 medici diferiti, cu pareri diferite. Povestea mea incepe asa. In iunie 2015 am ramas insarcinata. Eram in concediu in Bulgaria, nu am stiut de sarcina existenta. Cand am ajuns acasa am observat o intarziere a menstruatiei de o saptamana jumatate, iar cand am implinit doua saptamani de intarziere am facut testul de sarcina. ( Aveam des intarzierei, 4-5-6 zile, de aceea nu m-am alarmat sa imi fac test de sarcina atat de repede). Aveam 7 saptamani cand am fost la ecograf. Nu avea puls... Dupa o saptamana am fost reprogramata, din nou aceeasi poveste... Doctorul a sperat sa fie prea mica sarcina si mi-a dat utrogestan, acid folic si alte vitamine, dar nimic.. La 10 saptamani am facut chiuretaj. Nu aveam nici o analiza facuta pana in acel moment. Imi doream copil, insa nu m-am asteptat sa se intample asa repede. Am facut analize, din care am observat ca am rh negativ grupa B3. Dupa 3 luni de zile am avut voie sa incerc din nou, inainte de a ramane insarcinata am fost la alt medic, care mi-a recomandat profilul de trombofilie. L-am facut, insa pana au ajuns analizele am ramas din nou insarcinata.(februarie 2016). De data asta am stiut din timp, dar...dupa 3 saptamani am avortat spontan... Mi-am facut din nou programare la medicul care mi-a recomandat trombofilia si mi-a spus ca nu am nici mutatie genetica, rezultatele sunt bune, dar imi recomanda sa fac cariotipul. Amandoi luasem hotararea de a merge la medicul cu prima sarcina, sa discutam si cu el. Mi-a citit rezultatele analizelor de trombofilie si am o mutatie genetica la factorul PAI -4G/5G heterozigot. Mi-a spus sa stau linistita ca nu am nimic grav, ca voi lua aspenter, ca vom monitoriza sarcina cum trebuie si ca nu este necesar cariotipul.(eu ramneam insarcinata, exact in luna in care imi propuneam sa raman). In iunie 2016 am ramas din nou insarcinata. Am urmat tratamentul cu aspenter, utrogestan si vitamine, luasem acid folic de cu doua luni inainte sa raman insarcinata. Bun. Aici a fost cam complicat, desi credeam noi, ca acesta este tratamentul corespunzator si ca va fi in regula, eu am cam stricat-o. Acum nu stiu daca factorii astia au fost influentabili sau alta problema. Nu ma hidratam cum trebuie, am mancat foarte sarat, pentru ca doar asta puteam, aveam pofta continua de chips-uri si paine cu unt si cu rosii. Apa nu reuseam sa beau decat atunci cand luam vitaminele si rar o gura de apa dupa ce mancam. Am exagerat cu oboseala. Domeniul in care lucrez eu e cam obositor si stresant. Eu de fel sunt o persoana stresata. Tot ce ma inconjoara ma captiveaza si ma stresez si de la cel mai mic lucru sau detaliu. Sunt coregraf si ma ocup cu dansul mirilor, dansuri pt copii, teatru etc. Fiind vara, stand in sala de dimineata pana seara, lucrand cu mirii, 6-7 perechi pe zi, ma oboseam... Nu faceam efort, pentru ca nu exageram cu miscarile(eu), dar ma stresam, iar faptul ca nu stateam intinsa, sa dorm, sa ma odihnesc, imi dadea totul peste cap... Am dus si sarcina aceea pana la 11 saptamani. Duminica am sangerat, iar marti aveam programare la ecograf si implineam 12 saptamani... Oprire din evolutie... Atunci medicul a spus ca la urmatoarea sarcina vom trecepe clexan. Bun, am zis ok, fac orice doar sa pot duce si eu o sarcina pana la capat. De data asta mi s-a administrat imunoglobulina D, pt rh. La celelalte doua nu am facut, doctorii au spus ca nu e necesar. Dupa acea sarcina pierduta am facut totate analizele legate coagulabilitatea sangelui, toate au iesit bune. In noiembrie 2016 am fost la hematolog. Cand mi-a vazut analizele si a auzit ca am pierdut 3 sarcini, a dat verdictul. " Nu ai pierdut de la trombofilie!" M-a dat peste cap total. "Fa-ti un control mai amanuntit, ginecologic". Am facut, fac mereu teste papa nicolau, nu am avut chisturi, nu am avut probleme genitale, decat raceli banale... Chiar si acum dupa 3 sarcini pierdute, doctorii imi spun ca arat impecabil (intrauterin). Bun. De atunci nu am mai incercat sa raman insarcinata. Am trecut printr-o perioada mai delicata, am divortat de fostul sot, pentru ca el prefera "altele" in loc sa se preocupe de faptul ca trebuie sa facem orice sa avem un copil, am preferat sa mai astept o perioada, sa se linisteasca organismul, sa imi rezolv treburile si sa le iau pas cu pas.Acum sunt intr-o noua relatie, ne dorim un copil. Viitorul meu sot imi repeta intr-una ca nu am nici o problema, ca totul va fi bine. Am fost in septembrie 2017, la medicul care m-a supravegheat la prima si ultima sarcina. Nu ne mai vazusem de atunci, de la chiuretajul ultimei sarcini. I-am aratat si opinia doamnei dr. hematolog. A ramas surprins si a spus ca intr-adevar, nu trombofilia mea e problema si nici altceva. Imi va mai da niste analize de facut, dar asta cand ma hotarasc sa raman insarcinata. Anul acesta in 25 ianuarie am fost laTimisoara, la alt medic. Aceeasi reactie. "Nu ai nici o problema!! A fost incompatibilitate genetica". Am intrebat daca este necesar cariotipul acela. Mi se pare destul de scump si sincer nu ma pricep dar zic din ce am auzit. Toate persoanele care stiu ca au facut acest lucru cu sarcini pierdute multiple, au avut un rezultat bun la cariotip. E foarte scump, dar nu stiu cat de mult merita sa il faci. Mie doctorii mi-au spus, ca avand alt partener acum, va fi o alta situatie. Mi-au dat sa fac profilul torch, ureaplasma, mycoplasma si inca ceva, nu imi mai aduc aminte acum, ca nu am asupra mea biletelul de la dr. Ce va rog, daca ati trecut prin incercari asemanatoare sau credeti ca ar mai fi altceva cu care sa ma confrunt, va rog, scrieti-mi. Parca imi inghit cuvintele atunci cand sunt in fata medicului si nu mai stiu ce intrebari sa pun, am senzatia ca nu am destule informatii, am tendinta de a merge la 100 de doctori, am senzatia ca nu cred ca e atat de simplu. Chiar sa fi fost destinul?... Va multumesc ca mi-ati acordat timp si ati citit. Multumesc ! O zi frumoasa !
2 comentarii
0
13-07-2018, ora 09:45
Ioana@05
Nu este medic/terapeut
Ioana@05
Bună. Și eu am pierdut 3 sarcini... 2 sarcini la 9 săptămâni, am făcut chiuretaj la amândouă și o sarcină la 5 săptămâni s a eliminat prin menstruație. Am făcut cariotipul constituțional al meu și al soțului, este bun, am făcut analizele de trombofilie, nu mi ai găsit nimic doctorii... Nici eu nu știu ce sa mai fac
0
19-11-2018, ora 15:41
Ali01
Nu este medic/terapeut
Ali01
Buna. Cum te gasesc pe fb ?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul