Am un inceput de paradontoza? ce se poate face?

28-07-2013
absentul_motivat
Nu este medic/terapeut
absentul_motivat
Buna seara! Au inceput sa mi se retraga gingiile. Asta ar putea aparea ca urmare a periajului agresiv? Tin sa mentionez ca a inceput sa mi se vada si inceputul radacinii la 3 dintre dinti iar unul se misca, dar foarte incet. Din cate m-am documentat pe internet am inteles ca as putea sa am paradontoza. Aceasta boala ar putea apararea la un tanar de 18 ani?! Avand in vedere faptul ca imi ma spal pe dinti de 3 ori pe zi.
In cazul in care am doar un inceput de paradontoza ce se poate face? Cand se recurge la chiuretaj subgingival? Este dureros chiuretajul acesta gingival ?

Astept raspunsuri ! Multumesc.
1 comentarii
0
28-07-2013, ora 23:48
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Da, poate aparea si ca urmare a periajului agresiv.
Dar la varsta dv. e cam devreme. Poate nu e vorba de parodontoza.
Cumparati de la Plafar pasta de dinti cu argila.
Spalati-va pe dinti corect (cautati pe net modul corect de a ne spala pe dinti).
3 minute de fiecare data dar nu agresiv, ci corect. Nu de la dreapta la stanga ca sa va raniti gingiile.
Exista periute speciale (mai sofisticate) la farmacie care costa 20-30 lei.
Mergeti si faceti detartraj si intrebati medicul dentist care va va evalua ce este de facut.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: