Amețeli și stări de leșin. Simt că nu pot merge singură

M-am apucat de fumat la începutul verii, auzind că acestea te mai liniștesc și te fac sa te simți mai bine, eu trecând printr-o depresie. Câteodată am amețeli și stări de leșin. Simt că nu pot merge singură. Când sunt în casă mă țin de pereți, iar când sunt afară cu o prietenă o țin de braț. De ce am reacțiile astea câteodată?
4 comentarii

De unde stiti sigur ca aveti o depresie? Mergeți la câteva controale medicale si veti afla cu siguranta cauza acestor stari. Daca aveti depresie, ulterior, consultati un psiholog si veti rezolva problema fara solutii din auzite care nu fac altceva decat sa va inrautateasca starea de sanatate. Aici nu va putem pune un diagnostic.
Multă sănătate!
Multă sănătate!

Mulțumesc pentru răspuns. Am fost la psiholog, chiar urmez un tratament dat de psihiatru. Prozac mai exact.

Vorbește cu psihiatrul și relatează-i cum te simți. Poate îți schimbă tratamentul.
Ți-ai făcut și analize să vezi dacă nu-i o cauză medicală?
Ți-ai făcut și analize să vezi dacă nu-i o cauză medicală?

De ceva vreme buna, când merg sau stau in picioare ma ia o amețeala foarte scurta ( 1 secunda )cu o senzație de leșin, imediat după trecerea amețeli simt ca nu mai am forța in picioare, cu o lejera durere in ambele picioare timp de 10, 20 minute. De multe ori am senzația ca pornesc amețeli din călcâie parca a-și atinge un nerv și brusc puf amețesc fracțiune de secunda, apoi automat ma speri și mi’se moaie picioarele de îmi este frica sa mai merg. Va mulțumesc, Bogdan !
Alte subiecte care v-ar putea interesa:
- 2Simt o ameteala continua, uneori este mai slaba, alteori mai puternica
- 6probleme psihice ?
- 4senzatie de ameteala, lesin
- 8fobie sau nu?
- 3SOS prolaps de valva mitrala, stari de lesin, puls 160
- 4ameteala si pierderea echilibrului
- 3stari si simptome carora nu le gasesc cauza!
- 10durere constanta in ambele picioare
- 5dureri genunchi, dezechilibru la mers, ameteala, stare de lesin, dureri de spate, gambe, maini
- 6Ameteli, tiuit urechi, dureri de cap...
- 4ameteala puternica
- 3Lipsa diagnostic: cardio sau gastro sau altceva?
- 4Ameteala permanenta
- 1Ameteala, ureche infundata
- 4dureri in zona inimii, palpitatii, ameteala cand ies afara din casa
- 0Somn tulburat, tresarire, ameteli
- 1ameteala permanenta
- 0ameteala, lipsa de concentrare, nervozitate excesiva,
- 0Ameteli, unghii rosii
- 1Stari de ameteala si oboseala
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: