Ampulom vaterian

18-05-2013
Mummi
Nu este medic/terapeut
Mummi
Buna ziua,
Mama mea a fost operata, practicandu-se duodenopancreatectomie, pentru rezectia unei tumori situate la nivelul Ampulei Vater. Astazi am intrat in posesia buletinului histopatologic, care indica urmatoarele:
- Tumora de 1, 5 cm situata la nivelul ampulei Wiater( periampular)
- Microscopic: adenocarcinom moderat diferentiat G2 de tip intestinal ulcerat cu zone cu patern tubulo-papilar cu invazia submucoasei si a peretelui duodenal, cu metastaza in 1 ganglion din cei 7 examinati, adiacent leziuni de pancreatita cronica.
Stadializare pT2N1 Mx.
Stiu ca este un tip foarte rar de neoplasm, ca nu exista tratament standard.
Ce puteti sa imi spuneti despre optiunile de tratament? Mama are 67 de ani, diabetica noninsulino dependenta. Nu am ajuns inca la oncolog, mama fiind inca internata. Operatia a avut loc acum 5 saptamani. S-a prelungit internarea ca urmare a unei fistule pancreatice.
Va multumesc,
Magdalena MIHAI
6 comentarii
0
19-05-2013, ora 23:58
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
intr'adevar, pentru acest tip de cancer intr-o etapa localizata, nu exista un tratament care sa fi devenit standard. nu stiu ce zice o eventuala investigatie imagistica, un CT de torace si abdomen, daca nu aveti unul, poate ar fi util in acest moment, spre a se vedea daca nu cumva exista metastaze, iar daca intr-adevar nu exista, atunci variantele sunt fie de supraveghere pe termen lung, fie de iradiere fie de chimio-iradiere, dupa parerea mea, toate posibile. discutati cu oncologul si reveniti, sa vedem ce va propune !
0
20-05-2013, ora 20:35
Mummi
Nu este medic/terapeut
Mummi
Multumesc frumos. Avem un CT facut inaintea operatiei, inca unul acum doua saptamani. Nicunul nu indica prezenta de metastaze vizibile. Saptamana aceasta luam legatura cu oncologul. O sa va comunic dupa ce discutam.
0
21-05-2013, ora 09:42
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
foarte bine! asteptam. mult succes si in continuare !
0
10-06-2013, ora 19:21
Mummi
Nu este medic/terapeut
Mummi
Buna seara,
I-au administrat mamei in aceasta seara prima cura de citostatice.
Dercin si oxaliplatin. Va repeta peste doua saptamani. Ce parere aveti?
Multumesc.
0
10-06-2013, ora 20:49
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
tratamentul adjuvant este cel putin controversat in aceasta boala. nu exista semne de evolutie a bolii ? semne de metastaze, markeri crescuti ? este o schema care poate fi folosita in acest tip de cancer, aceasta cu Dercin (gemcitabina) si oxaliplatin.
0
10-06-2013, ora 21:17
Mummi
Nu este medic/terapeut
Mummi
Deocamdata nu subt semne de metastaze vizibile. Avem un CT efectuat in urma cu o luna, unde, cel putin aparent nu apar metastaze. O sa ma interesez despre markeri. Mama este inca internata, deoarece inca nu s-a inchis in totalitate fistula pancreatica.
Multumesc.

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Alte subiecte care v-ar putea interesa:

Mai multe informații despre: Pancreatita cronica

Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: