Analiza trombofilie in sarcina

16-12-2011
adela05
Nu este medic/terapeut
adela05
Sunt insarcinata in 27 saptamani. Medicul meu nu mi-a recomandat analiza pentru trombofilie. Ar trebui sa o fac? In ce saptamana se face si cum se numeste?
Multumesc
14 comentarii
0
17-12-2011, ora 01:29
Dr. Costin George Adrian
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti
Dr. Costin George Adrian
Screeningul pentru trombofilii nu se face de rutina. Doar medicul obstetrician ginecolog stie daca aveti sau nu indicatie pentru el. De regula sunt destul de putine cazuri cand ati avea un beneficiu.
0
20-03-2012, ora 20:42
camitza85
Nu este medic/terapeut
camitza85
buna seara,

sunt insarcinata in 20 desaptamani si mi s-arecomandat sa fac urmatoarele analize de catre medicul ginecolog:
- factor V Leiden
- factor II
- MTHFR
- PAI
imi puteti spune daca se pot face la IC Fundeni cu trimitere de la medicul de familie? va multumesc!
Am auzit ca la Fundeni este da dr Uscatescu.
0
26-03-2012, ora 23:38
ionelaionela92
Nu este medic/terapeut
ionelaionela92
da.la spitalul fundeni se fac aceste analize...doctora uscatescu este la etajul 2.puteti sa va duceti cu bilet de trimitere...de la medicul de familie...dar de preferat este sa va dea medicul ginecolog acest bilet...
0
27-03-2012, ora 10:52
camitza85
Nu este medic/terapeut
camitza85
Multumesc! o sa merg zilele urmatoare la Fundeni!
am inteles ca trebuie sa ajung la ora 6:00 dimineata pentru recoltarea probelor de sange!
0
27-03-2012, ora 19:42
cristinne1983
Nu este medic/terapeut
cristinne1983
Iubita mea, la FUndeni degeaba te duci!
aceste analize pe care le ai tu de facut sunt mutatii ale trombofiliei si nu sunt pe nicaieri in Romania gratis! se platesc si o sa te coste in jur de 10 milioane lei vechi.
se fac la laboratoare private.
la fundeni la Uscatescu pe care o cunosc, vei merge doar sa interpreteze recultatul si sa iit dea traatment pt ca dansa este in materie as pe trombofilie la gravide, care e o boala cu care nu te joci pt ca daca tu nu ai nik de la ea bebe tau poate suferi si il poti pierde daca nu te tratezi. Tratamentul consta in aspirina (cel mai usor) sau injectii zilnice cu Clexane( heparina)l; dar vei sti sigur ca si tu si bebe sunteti si veti fi ok.asadar nu te juca si du-te urgent si fa-le daca asa ti-a recomandat medicul tau.
0
28-03-2012, ora 22:09
camitza85
Nu este medic/terapeut
camitza85
Multumesc! Dimineata merg la Medlife Grivitei pentru analize!!! Sper sa fie totul ok!!! Dar tu de unde stii de aceste analize? le-ai facut cumva?
0
28-03-2012, ora 23:15
cristinne1983
Nu este medic/terapeut
cristinne1983
am avut o sarcina oprita in evolutie la 10 sapt si printre motive am cautat si mi s-a zis si de trombofilie care poarte cauza fatului daca timpul de coagulare este aiurea..
asadar da!
le-am facut;
la Fundeni pe cele gratuite (nu mutatii ca acestea nu-s gratis); si de la Fundeni Uscatescu nu m-a trimis la mutatii ca a considerat ca nu e necesar insa pt linistea mea voi face si mutatiile, acum 6 luni am pierdut sarcina si acum 3 zile am aflat ca-s gravida iar chiar de Buna Vestire, s-ar putea chiar cu gemeni cum se preconizaza:)) asadar clar sapt vit voi merge sa imi fac si eu mutatiile, macar 2 din ele ca-s destul de scumpe.si apoi mai vedem...
Dar tieee avand in vedere ca ca te-a si trimis medicul..nici nu as mai sta pe ganduri!
eu in locul tau as face in plus si o ecografie doppler morfofetala in care sa ti se citeasca clar rezistentele uterine(Ir) la un ecoggrafist ff bun ca sa fiu sigura ca e bine bebe meu si nu necesit tratament repejor. asa ca nu mai sta!!!!!!!!!!!!
0
01-04-2012, ora 12:57
camitza85
Nu este medic/terapeut
camitza85
le-am facut, pe 12 o sa am rezultatele! au costat 750 lei toate 4analizele.
Felicitari de sarcina si sa dea Dzeu sa fie totul bine. O sa scriu cum a fost rezultatele. a ce medici mergi sa iti urmareasca sarcina?
0
01-04-2012, ora 16:10
cristinne1983
Nu este medic/terapeut
cristinne1983
TE REFERI LA HEMATOLOG, SAU GINECOLOG?
LA HEMATOLOG MERG LA USCATESCU; LA GIENCOLOG INCA NU AM UNUL SINGUR, TREBUIE SA MA HOTARASC.. PANA ACUM AM MERS LA DR iON iON SI DR tUTUTANARU..DAR TREBUIE URGENT SA ALEG UNUL SG! :))

TU?

ps: UNDE AI FACUT ANALIZELE? LA SYNEVO?
0
02-04-2012, ora 20:48
ionelaionela92
Nu este medic/terapeut
ionelaionela92
eu le-am facut..la synevo si au costast 6 mil
0
02-04-2012, ora 21:06
cristinne1983
Nu este medic/terapeut
cristinne1983
Ionela tu ai facut un profil mai simplu presupun, adica nu toate mutatiile ci doaar 2 sau 3 din ele.. ca vad ca daca faci toate cele 4 mutatii oriunde le-ai face, aici includ si Synevo, vad ca sare de 1000 de lei,
Pai, MTHFR, V leiden si Factor 2, toate depasesc 10 mil oriunde!
0
05-04-2012, ora 11:46
camitza85
Nu este medic/terapeut
camitza85
Eu merg la Dr Branescu la ROMAR_ Polizu, iar analizele le-am facut la MEDLIFE, au costat 750 lei toate 4.
PAI, MTHFR, factor V si factor II.
am incercat si eu sa ajung la dr ION Ionut, dar avea f multe paciente si asistenta mi-a spus ca nu ma mai poate primi( am incercat si mai tarziu, cand aveam deja 18 saptamani de sarcina, pana atunci am fost la un medic in Pitesti, de aici sunt eu).
sa avem sarcini usoare si bebelusi sanatosi!!!
0
05-04-2012, ora 17:46
cristinne1983
Nu este medic/terapeut
cristinne1983
Camitza multumim de raspunsuri
azi am fost si eu la hematologie in Buc si mi-am recoltat pt trombofilie cele uzuale; mi-a iesit realtiv ok.. tre sa iau in continuare aspenter de 3 ori pe saptamana doar + vitaminele aferente, pana la noi ordine; mi s-a sus ca daca pot sa ma duc sa imi fac si eu mutatiile. O sa merg cred ca sapt viit. O sa ma interesez si la medlife ca ar fi bine sa fie numai 750 de lei toate 4. sa speram ca nu s-au mai modificat preturile.
Am fost sapt trecuta si eu la dr Ion si avea programari pana in luna mai deci nu am reusit.. insa am aflat ca mai profeseaza si la alt cabinet, asadar ma duc si la ala sa incerc, poate acolo am noroc. daca nu.. asta e.. cautam altul.
0
05-04-2012, ora 18:38
camitza85
Nu este medic/terapeut
camitza85
atat costa, toate 4. factor II si factor V sunt impreuna si costa 250 lei, iar celelalte 2 separat 250 lei fiecare..
sa ai bafta la Dl Dr la cabinet, iar de nu o sa fie sigur va fi un alt medic bun. Noi si bebelusii sa fim sanatoase!!
astept si eu cu nerabdare raspunsul analizelor!!!
mai vorbim!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Analize și investigații în timpul sarcinii
  •