analize hormonale carcinom lobular invaziv operat

02-07-2014
negovanul
Nu este medic/terapeut
negovanul
BUna ziua, am 46 de ani. In anul 2013 am fost diagnosticata cu un carcinom lobular invaziv, multicentric, moderat diferentiat, T2(5)N0M0. Operat prin mastectomie radicala Madden + 16 ganglioni, nici unul afectat. Imunohistopatologia a evidentiat receptori de estrogen (90%), progesteron (95%) si HER2 negativ.
Am facut 6 sedinte chimioterapie (terminate in mai 2014) si mai am 3 sedinte radioterapie (din 25, cate au fost la inceput).
Nu am mai avut ciclu menstrual din data de 13 martie, probabil menopauza indusa de chimioterapie (mi s-a spus de catre doctorul oncolog).
Am facut analize hormonale (analizator ACCESS2) pentru determinarea statusului ovarian si iata rezultatele:
FSH 50.60 (mlU/ml; Estradiol 32 (pg/ml; Progesteron 0.04 (ng/ml).

Medicul meu oncolog este in concediu pana la finele lunii august. In aceste conditii, puteti sa-mi interpretati dumneavoastra, va rog, aceste analize? Exprima ele scaderea activitatii ovariene (si a cantitatii de hormoni), sau este nevoie de nu stiu ce fel de injectie care sa suprime activitatea ovariana (procedura despre care mi-a spus dr. oncolog la ultima nostra intalnire)? daca da, este tarziu sa astept inca 2 luni?

Mai adaug faptul ca am inceput tratamentul cu tamoxifen (de pe 2 iunie 2014).
Va multumesc!
2 comentarii
0
03-07-2014, ora 18:44
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
valorile testarii hormonale sugereaza un status menopauzal, totusi cred ca cel mai bine este sa continui tratamentul cu tamoxifen, daca nu 5 ani de zile, atunci cel putin 2-3 ani, iar daca ramai la menopauza, dupa aceasta perioada sa ti se schimbe tratamentul cu "inhibitori de aromataza". asta spun studiile si recomandarile actuale ca e cel mai bine de facut. teoretic "ciclul menstrual" poate sa revina in perioada urmatoare, chipurile deci ovarele sa-si reia activitatea. asta ar inseamna ca tratamentul cu tamoxifen ramane eficient. daca ai avea insa acei "inhibitori de aromataza", atunci ei nu ar fi atat de eficient.

nu au rost prea multe detalii. concluzia e: standardul in acest moment este sa iei tamoxifen SI ATAT ! pentru moment si cel putin pentru inca 2 ani.
0
04-07-2014, ora 08:22
negovanul
Nu este medic/terapeut
negovanul
Va multumesc foarte mult.

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.