Anemie?

22-02-2017
Eugen23
Nu este medic/terapeut
Eugen23
Buna seara! Acum o saptamana am mers sa fac niste analize pentru ca m-am simtit rau (greata, uneori dureri de cap, dureri in piept si in torace) si mi-au pus diagnosticul de tahicardie sinusala si nevralgie intercostala. Mi-au facut si analize la sange unde au gasit nr de leucocite un pic mai mare decat normalul iar a doua zi dupa ce mi-au luat sange am inceput sa mi se invineteasca usor unghiile iar de 2-3 zile ma invinetesc cand stau in picioare si pe maini, fata iar eu m-am gandit ca ar putea fii de la faptul ca mi sa luat ceva sange si mai dureaza pana cand hemoglobina revine la normal(mentionez ca, cand iau suplimentele supradyn energy ma simt mai bine). Probabil o deficienta de fier? Multumesc mult pt orice raspuns!!
7 comentarii
1
22-02-2017, ora 22:11
Dr. Nicolae Catalin
Medicina interna, Oradea
Dr. Nicolae Catalin
Din relatarea Dvs reiese doar o leucocitoza.Care este valoarea hemoglobinei din buletinul de analiza facut? De asemenea va rog sa-mi spuneti valorile indicilor eritrocitari:VEM ( volumul eritrocitar mediu), HEM ( hemoglobina eritrocitara medie), CHEM (concentratia medie de hemoglobina).
1
23-02-2017, ora 15:28
Dr. Adrian Barna
Medicina generala, Sibiu
Dr. Adrian Barna
Dacă era o anemie preexistentă...poate ieși și în analize. Dar niciodată nu vă va recolta cineva sânge astfel încât să deveniți anemic...
0
23-02-2017, ora 17:53
Eugen23
Nu este medic/terapeut
Eugen23
Hb=13, 6
L=11, 4
Hct=43, 21
H=4, 59
T=164
Mi s-a spus ca poate fii din cauza stresului si a efortului fizic
1
23-02-2017, ora 18:42
Dr. Nicolae Catalin
Medicina interna, Oradea
Dr. Nicolae Catalin
Nu reiese ca aveti anemie! Intr-adevar sunteti la limita inferioara a valorii hemoglobinei.Pentru linistea Dvs mergeti la un cabinet de Medicina Interna ca sa vi se interpreteze analizele in context clinic.
1
23-02-2017, ora 20:56
Eugen23
Nu este medic/terapeut
Eugen23
Multumesc pt raspuns!
Ma tot ingrijorez cand citesc simptome pe internet si la ce boli apar acolo(leucemie, alte tipuri de cancer) stau tot intr-un stres.
1
23-02-2017, ora 21:10
Dr. Nicolae Catalin
Medicina interna, Oradea
Dr. Nicolae Catalin
Traiti-va viata si mergeti anual la control sau mai repede la nevoie. Sanatate multa!!
0
23-02-2017, ora 22:27
Eugen23
Nu este medic/terapeut
Eugen23
Mulțumesc mult si multa sanatate si dvs pt ca este cea mai importanta!!!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cum recunoști o nevralgie intercostală și ce trebuie să știi despre ea
  • Cauzele tahicardiei (bătăilor rapide ale inimii și pulsului crescut)
  • Leucocitoza (când cresc leucocitele)
  • Junghi intercostal - cauze, diagnostic, tratament
  •